Սպասվող լրահոս. 17.02.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` փետրվարի 17-ին, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպում է խորհրդարանական լսումներ: Քննարկվելու են ՀՀ կառավարության կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը եւ կից օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը:
Թուրքիան շարունակում է կրակոցները Հալեպի շրջանի ուղղությամբ, ինչպիսի՞ն է միջազգային հանրության արձագանքը, արդյո՞ք Անկարան կգնա ցամաքային գործողությունների: Այս և այլ հարցերի են անդրադառնալու թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանն ու արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը: Նրանք խոսելու են նաև Սիրիայում կրակի դադարեցման հարցի վերաբերյալ Մոսկվայի և Վաշինգտոնի ձեռք բերած համաձայնության մասին:
Ռուսաստանի տնտեսական զարգացումների ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա. էներգակիրների գների ձևավորում. միգրացիոն ճգնաժամ. փոխարժեքային ռիսկեր. տնտեսագետներ Վահագն Խաչատրյանն ու Վիլեն Խաչատրյանն են խոսելու թեմայի շուրջ:
Իրականացվել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության համակարգի կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատում: «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ի կողմից հետազոտությունը թարգմանվել է հայերեն: Այն այսօր կներկայացվի հանրությանը:
«Բնապահպանական կրթությունը Հայաստանում. ներկա իրավիճակը եւ ապագա հեռանկարները» խորագրով համաժողով` Երևանում: Համաժողովի շրջանակում ամփոփվելու է «Բնապահպանական կրթության ցանցի կարողությունների հզորացում` Հայաստանում բնապահպանական կառավարման ամրապնդման նպատակով» ծրագիրը: Այն ֆինանսավորվում է ԵՄ կողմից:
Փետրվարի 19-ը Գիրք նվիրելու օրն է: Ի՞նչ ծրագրեր են սպասվում տոնական օրը և որո՞նք են ոլորտում առկա խնդիրները: ՀՀ մշակույթի նախարարության գրական ծրագրերի համակարգող Արմեն Սարգսյանը, «Բուկինիստ» ընկերության տնօրեն, Խաչիկ Վարդանյանը և «Զանգակ» հրատարակչության թարգմանական ծրագրերի համակարգող Արթուր Մեսրոպյանը կխոսեն նշված հարցերի շուրջ:
Արարատյան Հայրապետական թեմի և Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի համատեղ ջանքերով կբացվի երիտասարդների արագահաս բարեխոս Սուրբ Սարգսին նվիրված ստեղծագործական ցուցահանդես-մրցույթ:
Այսօր կայանալու է Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 7-րդ փառատոնի փակման համերգը։ Ներկայացվելու են Արամ Նազարյանի «Ոտքի, դատարանն է գալիս» սիմֆոնիկ պոեմը, Վարդան Աճեմյանի Սիմֆոնիա թիվ 4-ը` նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ծրագրում կլինեն այլ ստեղծագործություններ ևս: Ելույթ կունենան Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ գեղ.ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, ինչպես նաև Արուս Աճեմյանը (դաշնամուր), Մագդա Մկրտչյանը (սոպրանո), Նարինե Անանիկյանը (մեցո-սոպրանո), Գրիգոր Աբրահամյանը (բարիտոն)։

Предстоящие новости: 17.02.2016
Сегодня, 17-го февраля, постоянная комиссия НС Армении по вопросам прав человека и общественным вопросам организует парламентские слушания. Будет обсужден пакет законодательных проектов и закон об общественных организациях Армении.
Турция продолжает обстреливать Алеппо: каков международный отклик? Пойдет ли Анкара на наземную операцию? Этим вопросам будут посвящены выступления тюрколога Левона Овсепяна и арабиста Саркиса Григоряна. Они будут обсуждать также достигнутое Вашингтоном и Москвой соглашение о прекращении огня.
Сегодня, 17-го февраля, состоится пресс-конференцияэкономистов Ваагна Хачатряна и Вилена Хачатряна, которые обсудят влияние развитий в российской экономике на экономику Армении. Сегодня, 17-го февраля, состоится презентация исследования о коррупционных рисках оборонной системы Армении. Армянский центр организации «Транспаренси интернейшнл» перевел доклад на армянский язык и представит его вниманию общественности.
Сегодня, 17-го февраля, в Ереване состоится форум на тему «Экологическое образование в Армении: текущее состояние и дальнейшие перспективы». Будет представлена программа «Усиление возможно стейэкологическогообразованияв Армении с целью укрепления экологического менеджмента», которая финансируется со стороны ЕС.
19-е февраля – день дарения книги. Какие программы ожидаются в этот день? Какие существуют проблемы? Выступят координатор литературных программ Минкульта Армении Армен Саргсян, директор компании «Букинист» Хачик Варданян, координатор переводной литературы издательства «Зангак» Артур Месропян.
Совместными силами Араратской епархии и Ереванской государственной академии художествсостоится открытие студенческой выставки, посвященной празднику Святого Саркиса. Сегодня состоится концерт-закрытие 7-го фестиваля армянского композиторского искусства. Будут представлены произведения Арама Назаряна «Встать, суд идет» и 4-я симфония Вардана Аджемяна, посвященная Геноциду армян.