ԵԱՏՄ երկրներն ընդհանուր համաձայնության են եկել գագաթնաժողովի բոլոր հարցերի շուրջ
ՄՈՍԿՎԱ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության երկրներն ընդհանուր համաձայնության են եկել գագաթնաժողովի բոլոր, այդ թվում` տնտեսական, հարցերի շուրջ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ինտերֆաքսը», հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
«Մենք ուրախ են, որ կարողացանք այմանավորվածության գալ բոլոր հարցերի շուրջ` ներառյալ տնտեսական»,- հայտարարել է Բելառուսի նախագահը` ԵԱՏՄ առաջնորդների ընդլայնված կարգով նիստը:
Նրա հաղորդմամբ, գագաթնաժողովում քննարկված հարցերի թվում էր նաև Ղազախաստանի անդամակցումը Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը (ԱՀԿ): Լուկաշենկոն նաև հիշեցրել է, որ դրա հետ կապված բոլոր փաստաթղթերը վավերացվել են: «Այնուհանդերձ, դեռ կան որոշ ասպեկտներ, որոնք կքննարկվեն Ղազախաստանում կայանալիք հերթական նիստի ժամանակ»,- ընդգծել է նա` հավելելով, որ վեց ամսվա ընթացքում ԵԱՏՄ լիովին անցում կկատարի միջսահմանային ապարանքաշրջանառության հայտարագրման էլեկտրոնային համակարգի:
Բելառուսի ղեկավարը նաև հայտնել է, որ ոչ միայն Ռուսաստանը, այլև ԵԱՏՄ բոլոր երկրները մտահոգություններ ունեն Եվրոպական միության հետ Ուկրաինայի ասոցացման համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու հետ կապված:

EAEU member states have come to common agreement over all issues on the agenda
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. EAEU member states have come to a common agreement over all issues on the agenda, including economic ones. “Armenpress” reports, citing “Interfax”, President of Belarus Alexander Lukashenko announced about this.
“We are glad to be able to reach an agreement over all issues, including the economic ones”, President of Belarus announced during the expanded format session of EAEU heads of states.
According to him, Kazakhstan’s membership to World Trade Organization (WTO) was among the issues discussed at the summit. Lukashenko also reminded that all documents connected to that have been ratified. “Nevertheless, there are still some aspects to be discussed at the regular session scheduled in Kazakhstan”, he stated.
President of Belarus also added that not only Russia, but all the EAEU member states have concerns over entering into force of the EU-Ukraine Association agreement.