Քամիների հետևանքները վերացնելու համար հատկացվեց 902 մլն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացվեց 902 մլն դրամ՝ 2015 թվականի նոյեմբեր ամսին ուժեղ քամիների հետևանքով համայնքներին հասցված վնասների հետևանքները վերացնելու նպատակով:Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին որոշումն ընդունվեց գործադիրի այսօրվա նիստում:
ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը նշեց, որհանձնարարել է մարզպետներին՝ ավելի կոնկրետ ուսումնասիրել վնասները և արդյունքները ներկայացնել կառավարություն:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իր հերթին խնդրին առնչվող բոլոր գերատեսչությունների ուշադրությունը հրավիրեց այս հարցի վրա՝ աշխատանքներն արագ կազմակերպելու համար: «Որովհետև ինքս ականատես եմ եղել Արագածատոնի մարզում և տեսել, որ կան դպրոցներ, բնակելի շենքեր, որոնց տանիքները լիովին չկան: Իմ կարծիքով, պետք է այս նախագծով նաև առաջարկվի, որ թույլտվություն տանք մի աղբյուրից գնումները կատարել, որպեսզի կարողանան արագ շինարարություն իրականացնել: Եթե գնան մրցութային ընթացակարգով, 2 ամսում մրցույթ անցկացվի…անիմաստ կլինի: Բայց այստեղ, ես տեսնում եմ և իմ մտահոգությունն է, որ թվերն իրականությանը չեն համապատասխանում: Մնք Նախագահի հետ քննարկել ենք այս հարցը և որոշում կայացրել, որ աջակցենք: Բայց նաև դա պետք է լինի օբյեկտիվ, հիմնավոր»,- ասաց վարչապետը: Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարեց ստեղծել հանձնաժողով և արագ՝ 2-3 օրվա ընթացքում, ունենալ աշխատանքային խմբեր, լինել մարզերում, համայնքներում, ճշտել թվերը ու դրան զուգահեռ շինաշխատանքներն իրականացնել:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ համոզմունք հայտնեց, որ ներկայացված անհրաժեշտ գումարն իրականությանը չի համապատասխանում, ավելին է ներկայացված, քան իրականում պետք է այդ հետևանքները վերացնելու համար:

Для устранения последствий ветров выделено 902 миллионов драмов
Из резервного фонда РА было выделено 902 миллионов драмов для устранения последствий сильных ветров в ноябре 2015 года, которые нанесли огромный ущерб в регионах. Как сообщает «Арменпресс», это решение было принято во время сегодняшнего заседания.
Министр по чрезвычайным ситуациям и территориальному управлению РА Армен Ерицян отметил, что поручил марзпетам более тщательно изучить размеры ущерба, нанесенные в этот период, и представить результаты в правительство.
В свою очередь Овик Абрамян обратил внимание всех ответственных органов на эту проблему и поручил быстро организовать работы. «Так как я сам был свидетелем, как в регионе Арагацотн есть школы и жилые дома, которые остались без крыши. Думаю, этот проект должен также позволить закупаться и из другого источника, чтобы процесс строительства шел быстро. Если выберут тендерную процедуру, это займет 2 месяца, что бессмысленно. Но здесь я вижу, что цифры не совпадают с реальностью. Я поделился своей озадаченностью с Президентом, и мы приняли решение содействовать. Но это должно быть обоснованно и объективно», - сказал премьер-министр. Овик Абрамян поручил создать комиссию и за 2-3 дня сформировать рабочие группы, посетить регионы и общины, получить общую картину происходящего, и параллельно вести работы.
Премьер еще раз выразил уверенность, что необходимая сумма не соответствует реальности, представлено больше, чем нужно, для выполнения данных работ.