Արմեն Մելքոնյանն ու Ալժիրի ԱԳ նախարարը քննարկել են Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալժիրում ՀՀ դեսպան Արմեն Մելքոնյանը (նստավայրը՝ Կահիրե) hոկտեմբերի 11-ին իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնել է Ալժիրի Ժողովրդական Ժողովրդավարական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ռամտան Լամամրային։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիսավոր արարողությանը հետևած առանձնազրույցի ընթացքում Ալժիրի արտգործնախարարը և ՀՀ դեսպանը քննարկել են Ալժիրի և Հայաստանի միջև տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ակտիվացման ուղիները, իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում փոխադարձ աջակցության հնարավորությունները։
Դեսպան Մելքոնյանը նախարարին է ներկայացրել ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, խոսել է հայ և արաբ ժողովուրդների միջև առկա ավանդական բարեկամական կապերի մասին։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների, մասնավորապես, Մերձավոր Արևելքում տիրող մտահոգիչ իրավիճակի շուրջ։
Դեսպան Մելքոնյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ վերջին զարգացումներին, ներկայացրել է խաղաղ կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի և Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը, ինչպես նաև Բաքվի ապակառուցողական կեցվածքը և նրա կողմից հրադադարի ռեժիմի շարունակական կոպիտ խախտումներն ու խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծումները։
Արմեն Մելքոնյանը նաև հանդիպում է ունեցել Ալժիրի մշակույթի նախարար Ազզեդին Միհուբիի հետ: Քննարկվել են երկու երկրների միջև մշակութային կապերի ամրապնդման հնարավորությունները: Զրուցակիցները կարևորել են արվեստագետների խմբերի փոխայցելությունները, փոխադարձ մասնակցությունը Հայաստանում և Ալժիրում կազմակերպվող միջազգային փառատոններին, համաժողովներին և այլ նշանակալից մշակութային միջոցառումներին:

Ambassador Armen Melkonian and Algeria Foreign Minister discuss situation in Middle East
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. Ambassadorof the Republic of Armeniato Algeria Armen Melkonian (residence Cairo) handed the copies of his credentials to Minister of Foreign Affairs of People's Democratic Republic of Algeria Ramtane Lamamra. As “Armenpress” was informed by the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Algeria Foreign Minister and Ambassador of Armenia discussed during the private conversation succeeding the solemn ceremony the ways of fostering bilateral cooperation between Algeria and Armenia, the necessity of the creation of legal framework as well as possibilities of mutual support within international organizations.
Ambassador Melkonian presented the priorities of Armenia’s foreign policy to Foreign Minister of Algeria, spoke about the traditional friendly ties between Armenian and Arab people.
The interlocutors exchanged thoughts on the regional issues, particularly the current condition in the Middle East.
AmbassadorMelkonian touched upon the latest developments related to the Nagorno Karabakh conflict, the OSCE Minsk Group Co-chairs’ and Armenia’s efforts aimed at the peaceful settlement of the conflict, Baku’s unconstructive approaches and consistent ceasefire violations on its part.
Ambassadorof the Republic of Armeniato Algeria Armen Melkonian also had a meeting with Algerian MinisterofCultureAzzedine Mihoubidiscussing the possibilities of strengthening cultural ties between the countries.