Կառավարությունը կուսումնասիրի ՀԷՑ-ը «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ»-ին օտարելու պայմանագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Էներգետիկայի և բանական պաշարների, ՀՀ արդարադատության, ՀՀ ֆինանսների եւ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարներին հանձնարարվեց ուսումնասիրել «Ինտեր ՌԱՕ Հոլդինգ Բի.Վի.» ընկերության եւ «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերության միջեւ կնքվող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերի օտարման պայմանագիրը և տալ եզրակացություն:
ՀՀ կառավարության նիստում ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը նշեց, որ «Ինտեր ՌԱՕ Հոլդինգ Բի.Վի.» ընկերությունը դիմել է ՀՀ կառավարությանը՝ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերը «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերությանը օտարելու (այսուհետև՝ գործարք) մտադրության մասին: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը՝ ՀՀ կառավարությունն ընդունած որոշմամբ հանձնարարեց շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին (ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարին, ՀՀ արդարադատության նախարարին, ՀՀ ֆինանսների նախարարին եւ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարին)՝ հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության 2001 թվականի հուլիսի 20-ի «Հայաստանի Հանրապետության էներգահամակարգի էլեկտրաէներգիա բաշխող ընկերությունների մասնավորեցման մրցույթի նախնական որակավորման եւ մրցույթին մասնակցելու սկզբունքները հաստատելու մասին» N 668 որոշմամբ հաստատված ՀՀ էներգահամակարգի էլեկտրաէներգիա բաշխող ընկերությունների մասնավորեցման մրցույթի նախնական որակավորման եւ մրցույթին մասնակցելու սկզբունքները՝ պահանջել համապատասխան փաստաթղթեր, ուսումնասիրել «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերության համապատասխանությունը սկզբունքների չափանիշներին, բանակցել եւ մշակել պայմանագրի նախագիծ, որով «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերությունը ամբողջովին կստանձնի ՀՀ կառավարության եւ «Միդլենդ Ռեսուրսիս Հոլդինգ Լիմիթեդ» ընկերության միջեւ 2002 թվականի օգոստոսի 26-ին կնքված «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի վաճառքի պայմանագրից բխող գնորդի բոլոր պարտավորությունները (այդ թվում` այն պարտավորությունները, որոնք «Երեւանի էլեկտրացանց», «Հյուսիսային էլեկտրացանց», «Հարավային էլեկտրացանց» եւ «Կենտրոնական էլեկտրացանց» փակ բաժնետիրական ընկերությունների մասնավորեցման մասին» եւ «Էներգետիկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված են ռազմավարական ներդրողի համար):
«Ինտեր ՌԱՕ Հոլդինգ Բի.Վի.» ընկերությունը դիմել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերը «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերությանը օտարելու (այսուհետև՝ գործարք) մտադրության հարցով:

Правительство изучит договор об отчуждении ЭСА, заключаемый между «Интер РАО Б.В.» и «Лиорманд Холдинг Лимитед»
Правительство Армении поручило министру энергетики, министру юстиции, министру финансов, министру экономики изучить договор об отчуждении ЭСА, заключаемый между «Интер РАО Б.В.» и «Лиорманд Холдинг Лимитед» и дать заключение.
На заседании правительства министр энергетики Ерванд Захарян сказал, что компания «Интер РАО Б.В.» обратилась к правительству Армении с вопросом о намерении продать 100% акций ЗАО ЭСА, принадлежащих ей по праву собственности, компании «Лиорманд Холдинг Лимитед». Как передает «Арменпресс», правительство Армении поручит заинтересованным органам и руководителям (министр энергетики, министр юстиции, министр финансов, министр экономики) изучить соответствие указанной компании «Лиорманд Холдинг Лимитед» требуемым стандартам, в соответствии с решением N 668 правительства Армении от 20-го июля 2001 года «Об основаниях и стандартах участия в конкурсе на приватизацию объектов энергоснабжения и распределения». Будут изучены все представленные компанией документы, будут проведены переговоры, разработан проект договора, по которому «Лиорманд Холдинг Лимитед» возьмет на себя все обязательства, истекающие из договора об обязанностях покупателя, заключенного между правительством Армении и компанией «Мидлэнд Ресурсис Холдинг Лимитед» 26-го августа 2002 года по поводу сделки по продаже ЗАО (в том числе, по тем обязательствам для стратегических инвесторов, которые возникли вследствие приватизации «ЭС Еревана», «Северные ЭС» и «Центральные ЭС», а также в соответствии с законами Армении «Об энергетике»).
Компания «Интер РАО Б.В.» обратилась к правительству Армении с вопросом о намерении продать 100% акций ЗАО ЭСА, принадлежащих ей по праву собственности, компании «Лиорманд Холдинг Лимитед» (далее сделка).