Նալբանդյանը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, արտգործնախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները և դրանց խորհուրդը։
Հուլիսի 7-ին կայացած հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացն առաջ մղելու նպատակով Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Հերբերտ Զալբերն անդրադարձել են Ռիգայի գագաթաժողովի հռչակագրում ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների ջանքերին և նրանց կողմից 2009 թվականից արված հայտարարություններին արտահայտված աջակցությանը։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Զալբերը նշել է, որ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, և վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին։

Эдвард Налбандян и спецпредставитель ЕС обсудили усилия по урегулированию проблемы НКР
Министр ИД РА Эдвард Налбандян принял спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе и урегулирования кризиса в Грузии Герберта Зальбера. Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ МИД РА, глава внешнеполитического ведомства Армении представил спецпредставителю ЕС значение мероприятий к 100-летию Геноцида армян.
В ходе состоявшейся 7 июля беседы стороны обсудили усилия Армении и Минской группы ОБСЕ, направленные на стимулирование процесса урегулирования проблемы НКР.
Эдвард Налбандян и Герберт Зальбер отметили также усилия лидеров стран-сопредседателей МГ по разрешению карабахского конфликта и содействие в этом вопросе, выражаемое ими с 2009г.
Герберт Зальбер отметил, что мирному урегулированию конфликта нет альтернативы, и подтвердил содействие ЕС переговорам в формате Минской группы ОБСЕ.