Նալբանդյանը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, արտգործնախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները և դրանց խորհուրդը։
Հուլիսի 7-ին կայացած հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացն առաջ մղելու նպատակով Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Հերբերտ Զալբերն անդրադարձել են Ռիգայի գագաթաժողովի հռչակագրում ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների ջանքերին և նրանց կողմից 2009 թվականից արված հայտարարություններին արտահայտված աջակցությանը։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Զալբերը նշել է, որ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, և վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին։

YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. Foreign Affairs Minister Edward Nalbandian received Herbert Salber, the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia on July 7. As Armenpress informs citing the official website of the Foreign Affairs Ministry of the Republic of Armenia, the Minister of Foreign Affairs presented to the EU Special Representative the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial and their message.
Interlocutors discussed the efforts by Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chair countries aimed at moving forward the Nagorno-Karabakh peace process.
Edward Nalbandian and Herbert Salber touched upon the support expressed in the Riga Summit Declaration to the efforts by the Heads of OSCE Minsk Group Co-Chair countries and Statements made by them since 2009 aimed at the resolution of Nagorno-Karabakh issue.
The EU Special representative Salber stressed that the peaceful resolution of the issue does not have an alternative, and reaffirmed EU’s support to the negotiation process within the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship format.