Հայաստանի բանկերում ավանդների 72.6 տոկոսը արտարժույթով է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանյան բանկերում իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց ավանդները 2014 թվական վերջին կազմել են 1 տրլն 604 մլրդ դրամ: Դրա 29.5 տոկոսը կազմել են ցպահանջ, իսկ 70.5 տոկոսը` ժամկետային ավանդները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կենտրոնական բանկ, իրավաբանական անձանց ցպահանջ և ժամկետային ավանդները 2014 թվականի վերջին եռամսյակի ընթացքում ավելացել են 5 տոկոսով և կազմել 560.5 մլրդ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանց ցպահանջ և ժամկետային ավանդները ավելացել են 6.1 տոկոսով և կազմել 1 տրլն 43.7 մլրդ դրամ:
Ըստ արժութային կառուցվածքի` դրամային ավանդները նվազել են 7.5 տոկոսով, իսկ արտարժութային ավանդներն ավելացել են 11.7 տոկոսով: Արդյունքում` արտարժութային ավանդների տեսակարար կշիռը ընդհանուր ավանդներում աճել է 3.9 տոկոսային կետով` եռամսյակի վերջին կազմելով 72.6 տոկոս: Ընդհանուր պարտավորությունների կառուցվածքում համեմատաբար բարձր` 4.5 տոկոսային կետով ավելացել է բանկերի (ներառյալ` ԿԲ) նկատմամբ պարտավորությունների կշիռը և 4.1 տոկոսային կետով նվազել ֆիզիկական անձանց ավանդների տեսակարար կշիռը:

72,6% of deposits in Armenian banks is foreign currency
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS: The deposits of the legal and physical persons in the Armenian banks in the end of 2014 made 1 trillion 604 billion drams. 29,5% of it are demand deposits and 70,5% are term deposits. The Central Bank of Armenia told Armenpress that the demand and term deposits of the legal persons during the last trimester of 2014 increased by 5% and made 560,5 billion drams and the demand and term deposits of the physical persons increased by 6,1%, making 43,7 billion drams.
According to the currency structure, dram deposits decreased by 7,5%, while foreign currency deposits increased by 11,7%. In the result, the share of foreign currency deposits in the total deposits increased by 3,9%, reaching 72,6% in the last trimester.