ՀՀ-ն սահմանեց ԵՏՄ կանոնակարգերի պահպանման վերահսկողության լիազոր մարմիններ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Եվրասիական տնտեսական միությանտեխնիկական կանոնակարգերի պահանջների պահպանման նկատմամբ պետական վերահսկողություն իրականացնող լիազոր մարմիններ սահմանվեցին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը և ՀՀէկոնոմիկայի նախարարության Շուկայի վերահսկողության պետական տեսչությունը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին որոշման նախագիծը հաստատվեց կառավարության նիստում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը նշեց, որ Հայաստանի` ԵՏՄ պայմանագրին միանալուց հետո երկրում զուգահետ կգործեն ՀՀ և ԵՏՄ տեխնիկական կանոնակարգերը, որոնց պահանջների պահպանման վերահսկողությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է սահմանել վերահսկողություն իրականացնող համապատասխան մարմիններ:
ՀՀէկոնոմիկայի նախարարը սույն որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո 15-օրյա ժամկետում լիազոր մարմիններ սահմանելու վերաբերյալ կտեղեկացնիԵվրասիական տնտեսական միությանը:

Армения учредила надзорные органы по соблюдению регламентов ЕАЭС
Армения учредила надзорные органы по соблюдению технических регламентов ЕАЭС: в Mинистерстве сельского хозяйства это будет Служба по продуктовой безопасности, a в Mинистерстве экономики – Госинспекция по надзору за рынком. Как передает «Арменпресс», проект этого решения был утвержден на заседании правительства.
Министр экономики Армении Карен Чшмаритян отметил, что после присоединения Армении к ЕАЭС в стране параллельно будут действовать 2 технических регламента – Армении и ЕАЭС; для соблюдения обоих необходимо учредить надзорные органы.
Министр экономики Армении Карен Чшмаритян отметил также, что после ввода в полномочия этих органов он в 15-дневный срок оповестит об этом соответствующие инстанции в ЕАЭС.