Հայաստանը կարող է լուրջ դեր ունենալ ռուսական շուկայում. տնտեսագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արևմուտքից և ԱՄՆ-ից որոշ ապրանքների ներմուծումն արգելելու Ռուսաստանի որոշումը հսկայական շուկա է բացում հայկական արտադրողի համար, և ամեն ինչ ճիշտ կազմակերպելու դեպքում հայկական արտադրողները կարող են լուրջ դեր խաղալ ռուսական շուկայում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը նշեց, որ հայկական ապրանքը միշտ էլ իր տեղն ունեցել է ռուսական շուկայում և այնտեղ պահանջարկ է վայելել, սակայն այս պահին հնարավորություններն ընդլայնելու համար նպաստավոր իրավիճակ է ստեղծվել: «Հիմա մենք պետք է կազմակերպչական կարևոր քայլեր ձեռնարկենք ռուսական շուկայում կարևոր տեղ ունենալու համար: Սկզբի համար մեզ համար կարևոր է ընդհանուր տնտեսության մրցունակության բարձրացումը»,- նշեց նա:
Տնտեսագետն ընդգծեց, որ այս պահին Հայաստանի տնտեսության մեջ բացարձակ առավելություն ունի գյուղատնտեսության ոլորտը՝ իր էկոլոգիապես մաքուր սննդամթերքի, ինչպես նաև վերամշակված գյուղմթերքի արտադրանքով: «Վերջին օրերի գյուղնախարարության, ինչպես նաև գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի քայլերն ուրախացնում են և հույս ներշնչում, որ այսպես շարունակվելու դեպքում, մեր գյուղմթերքը կսկսի լուրջ պահանջարկ ունենալ ռուսական շուկայում: Այդ դեպքում արդեն մենք կունենանք տնտեսության բազմակի էֆեկտ, այսինքն՝ արտահանման հաշվին արտարժեքի ներհոսք, նոր աշխատատեղերի ավելացում, արտագաղթի մասնակի կանխում»,- նշեց նա:
Տնտեսագետը, սակայն, ՀՀ կառավարությանը խորհուրդ է տալիս շտապել, քանի որ ռուսական շուկայում տեղ ունենալու ցանկություն հայտնողները շատ են, այդ թվում` նաև մեր հարևանները: Նա ընդգծեց, որ եթե ամեն ինչ ճիշտ կազմակերպվի, և շարունակվեն այն ջանքերը, որ արդեն սկսել են գործադրվել, կարող ենք հասնել ցանկալի արդյունքի:
Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հինգշաբթի օրը հայտնել է, որ Ռուսաստանի կառավարությունն արգելել է Միացյալ Նահանգներից, Եվրոպական միությունից, Ավստրալիայից, Կանադայից և Նորվեգիայից մսի, ձկան, կաթի և կաթնամթերքի, մրգերի, բանջարեղենի ներմուծումը: Այս որոշումը կայացվել է նախագհ Վլադիմիր Պուտինի հրամանով՝ Ուկրաինայի ճգնաժամի պատճառով Ռուսաստանի նկատմամբ Արևմուտքի պատժամիջոցներին ի պատասխան: Արգելքը կգործի մեկ տարի:

Армения может играть серьезную роль на российском рынке: экономист
Решение России о запрете импорта определенной группы товаров с Запада и США открывает огромный рынок для армянских производителей, и при правильной организации дела они смогут играть серьезную роль на российском рынке.
В беседе с Арменпресс экономист Татул Манасерян отметил, что армянские товары всегда имели свою нишу на российском рынке и пользовались спросом, однако сейчас сложились благоприятные условия для расширения наших возможностей. «В данный момент мы должны предпринять такие шаги, которые закрепили бы за нами важное место на этом рынке. Для начала важно повысить общий уровень конкурентоспособности экономики», - сказал экономист.
Манасерян подчеркнул, что в настоящее время в экономике Армении исключительным преимуществом обладает сфера сельского хозяйства с экологически чистой продукцией, а также перерабатывающая отрасль. «Предпринимаемые в последние дни Министерством сельского хозяйства шаги радуют и вселяют надежду, что при продолжении этой политики наши сельхозпродукты будут пользоваться серьезным спросом на российском рынке. В этом случае, мы получим многократный эффект в экономике, т.е., приток инвалюты за счет экспорта, создание новых рабочих мест, частичное приостановление миграции», - считает экономист.
Манасерян советует правительству поторопиться, поскольку желающих оказаться на российском рынке много, в их числе и наши соседи. Он подчеркнул, что если все правильно организовать и продолжить усилия в этом направлении, то мы можем добиться желаемого результата.
Премьер-министр РФ Дмитрий Медведев в минувший четверг объявил о том, что правительство России запретило импорт мяса, рыбы, молока и молочных продуктов, а также овощей и фруктов из Соединенных Штатов, стран Евросоюза. Австралии, Канады и Норвегии. Это решение было принято по приказу Владимира Путина в связи с санкциями Запада в отношении РФ, связанными с кризисом в Украине. Запрет будет действовать в течение 1 года.