Հայաստանի ընդհանուր պետական պարտքը մեկ ամսում ավելացել է շուրջ 6 մլն դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի ընդհանուր պետական պարտքը հունիս ամսվա ընթացքում ավելացել է 0.13 տոկոսով (6 մլն 26 հազար դոլար) և կազմել է 4 մլրդ 556 մլն 900 հազար դոլար։ Ընդ որում, ընդհանուր պետական պարտքի կառուցվածքում նվազել է արտաքին պարտքի և ավելացել ներքին պարտքի չափը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից, հանրապետության արտաքին պետական պարտքը հունիսին նվազել է 15 մլն 7 00 հազար դոլարով` ամսվա վերջին կազմելով 3 մլրդ 850 մլն 443 հազար դոլար։ Արտաքին պարտքի հիմնական մասը՝ 3 մլրդ 373 մլն 200 հազար դոլարը բաժին է ընկնում Հայաստանի կառավարությանը, իսկ Կենտրոնական բանկի պարտքը կազմել է 477 մլն 300 հազար դոլար։
Հայաստանի ներքին պարտքն հունիսի վերջին կազմել է 706 մլն 500 հազար դոլար` ավելանալով 21 մլն 7 հազար դոլարով։ Դրա հիմնական մասը՝ 671 մլն 700 հազար դոլար, բաժին է ընկնում ռեզիդենտների ձեռք բերած պետպարտատոմսերին։ Արտարժութային պետպարտատոմսերը կազմել են 26 մլն 500 հազար դոլար, վարկերն ու փոխառությունները` 6 մլն դոլար, իսկ ներքին երաշխիքները` 2 մլն 300 հազար դոլար։

Общий государственный долг Армении за 1 месяц увеличился на 6 млн
Общий государственный долг Армении в течение июня увеличился на 0,13% (6 млн 26 ысяч долларов) и составил 4 млрд 556 млн 900 тысяч долларов. Причем, в структуре общего государственного долга снизился объем внешнего долга и увеличился объем внутреннего долга.
Как сообщили Арменпресс в Национальной статистической службе Армении, внешний государственный долг в июне снизился на 15 млн 700 тысяч долларов, составив в концу месяца 3 млрд 850 млн 443 тысяч долларов. Основная часть внешнего долга – 3 млрд 373 млн 200 тысяч долларов – приходится на долю правительства Армении, а долг Центрального банка составляет 477 млн 3000 тысяч долларов.
Внутренний долг Армении в конце июня составил 706 млн 500 тысяч долларов, увеличившись на 21 млн 7 тысяч долларов. Его основная часть – 671 млн 700 тысяч долларов – приходится на долю приобретенных резидентами облигаций. Инвалютные гособлигации составили 26 млн 500 тысяч долларов, кредиты и займы - 6 млн долларов, а внутренние гарантии – 2 млн 300 тысяч долларов.