«Ցենտրալ փարթներշիփ»-ի հիմնադիրը ֆիլմ կնկարահանի 1988-ի երկրաշարժի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական հայտնի «Ցենտրալ փարթներշիփ» կինոարտադրությամբ զբաղվող հայտնի ընկերության հիմնադիր, պրոդյուսեր Ռուբեն Դիշդիշյանը պատրաստվում է էքշըն-դրամա ժանրի «Մի երկրաշարժի պատմություն» խորագրով ֆիլմի նկարահանումներին: Բարձր բյուջետավորմամբ ֆիլմը նվիրված կլինի 1988 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններին:
«Ռիա-նովոստի»-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնել է Դիշդիշյանի «Մաս-մեդիա» կինոընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ֆիլմում իրադարձությունները կզարգանան նախկին Լինինականում (Գյումրիում): Գլխավոր հերոսներն են` 28-ամյա Ռոբերտ Մելքոնյանը և 50-ամյա ռուս Անդրեյ Բերեժնոյը, ովքեր հայտնվում են երկրաշարժի էպիկենտրոնում և առաջիններից մեկն են լինում, ովքեր գալիս են տուժածներին օգնության: Ֆիլմի ռեժիսորն է` Սարիկ Անդրեասյանը, ով հայտնի է «Мамы», «С новым годом, мамы!», «Беременный» ֆիլմերից:
«Սա Սարիկ և Ղևոնդ Անդրեասյանների հետ մեր առաջին համատեղ ծրագիրն է: Ծրագրում ենք, որ նկարահանումները կմեկնարկեն 2015 թվականի գարնանը` Հայաստանում, որտեղ ստացել ենք Կառավարության, մշակույթի, պաշտպանության և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, ինչպես նաև Հանրային հեռուստաընկերության աջակցությունը: Ֆիլմի դերասական կազմը կլինի բազմազգ. դերասանների ընտրությունը տեղի կունենա Ֆրանսիայում և եվրոպական այլ երկրներում, նախկին ԽՍՀՄ պետություններում, այդ թվում Վրաստանում և Ուկրաինայում: Այժմ բանակցություններ ենք անցկացնում Վլադիմիր Մաշկովի հետ, ով կարող է խաղալ գլխավոր դերերից որևէ մեկում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` պատմել է Դիշդիշյանը:
Ծրագրվում է, որ ֆիլմի բյուջեն կկազմի 5 մլն դոլար: Ֆիլմը կնկարահանվի նաև աշխարհահռչակ հայազգի շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի «Ազնավուրը Հայաստանին» հիմնադրամի աջակցությամբ:
1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանում տեղի ունեցած ուժեղ երկրաշարժի հետևանքով ամբողջովին փլատակների տակ անցան Սպիտակ, Գյումրի, Վանաձոր, Ստեփանավան և մարդաբնակ 300 այլ տարածքներ: Պաշտոնական տվյլաներով` զոհվել է ավելի քան 25 հազար մարդ, 19 հազարը դարձել հաշմանդամ, 514 հազարը` անօթևան: Հայաստան են ժամանել բուժաշխատողներ և փրկարարներ նախկին ԽՍՀՄ երկրներից, Ֆրանսիայից, Շվեյցարիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից: Հումանիտար օգնություն են ցուցաբերել 111 երկրներ` աշխարհի տարբեր ծայրերից:

Основатель "Централ Партнершип" снимет фильм о землетрясении в Армении
Известный продюсер Рубен Дишдишян ("Бой стенью", "Брестская крепость", "Два дня", "Ликвидация", "Апостол", "Тарас Бульба" идругие), основатель крупнейшей российской кинокомпании "Централ Партнершип", готовится ксъемкам высокобюджетной экшн-драмы "История одного землетрясения" отрагических событиях вАрмении в1988 году, сообщили впресс-службе кинокомпании Дишдишяна "Марс Медиа" впонедельник.
Как передает Арменпресс, события фильма развиваются вЛенинакане (Гюмри). Главные герои— 28-летний армянин Роберт Мелконян и50-летний русский Андрей Бережной— оказываются вэпицентре землетрясения иодними изпервых приходят напомощь пострадавшим. Режиссером "Истории одного землетрясения" выступит сопродюсер картины Сарик Андреасян ("Мамы", "С новым годом, мамы!", "Беременный").
"Это наш первый совместный проект сСариком иГевондом Андреасянами. Планируем, что съемки начнутся весной 2015 года вАрмении, где получена поддержка правительства, министерства культуры, министерства обороны, МЧС иПервого общественного телеканала. Актерский состав фильма будет многонациональный: кастинг пройдет воФранции идругих европейских государствах, встранах бывшего СССР, втом числе Грузии ина Украине. Сейчас ведем переговоры сВладимиром Машковым, который мог бы сыграть одну изглавных ролей"— рассказал РИА Новости сопродюсер фильма Дишдишян.
Планируется, что бюджет фильма составит 5 миллионов долларов. Фильм будет снят так же приподдержке фонда французского певца армянского происхождения Шарля Азнавура "Азнавур дляАрмении".
Седьмого декабря 1988 года вАрмении произошло сильнейшее землетрясение. Были разрушены города Спитак, Гюмри, Ванадзор, Степанаван иещё более 300 населённых пунктов. По официальным данным, погибли более 25 тысяч человек, 19 тысяч жителей стали инвалидами, 514 тысяч остались безкрова. Эта катастрофа потрясла мир иобъединила людей всех национальностей. В Армению прибыли врачи испасатели изСССР, Франции, Швейцарии, Великобритании, ФРГ, США. Гуманитарную помощь оказали 111 государств совсех континентов.