Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կբացվի Ժան Կազանջյանի աշխատանքների ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մայիսի 2-ին կբացվի ֆրանսահայ նկարիչ Ժան Կազանջյանի ստեղծագործությունների ցուցահանդեսը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ցուցահանդեսին կներկայացվի ավելի քան հիսունաշխատանք՝ քաղաքային բնանկարներ, հայկական թեմաներ, Արշիլ Գորկու դիմանկարների շարքը, գաղթի նկարաշարը, «Գիր թե արծիվ» հսկայական եռանկարը, ինչպես նաև՝ սրբապատկերային գործեր (անդրադարձ Լեոնարդո դա Վինչիի «Ավետում» և Միքելանջելոյի «Պիետա» ստեղծագործություններին):
Ժան Կազանջյանի փարիզյան շրջանի ստեղծագործությունը չի հարում արվեստի որևէ ուղղության. արվեստագետն ընտրել է տեսողական ուրույն ուղով ընթանալու ազատությունը: Հարավային Կալիֆոռնիայում հաստատվելուց ի վեր` Կազանջյանի արվեստի հատկանշական գիծն է դառնում սյուրռեալիզմի և փոփ-մշակույթի փոխներգործությունը: Իր «պաստառ-նկարներում» Կազանջյանը ստվերների և ուրվագծերի փոխներթափանցման միջոցով ստեղծում է ուշագրավ խորություն:

Jean Kazandjian’s exhibition to open at National Gallery of Armenia
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. The exhibition of the works of the French-Armenian artist Jean Kazandjian will open on May 2 at the National Gallery of Armenia. As “Armenpress” was informed from the Department of Public Relations of the Ministry of Culture, the exhibition will introduce more than fifty works, urban landscapes, Armenian topics, Arshile Gorky's portrait series, migration picture series, as well as icon works (reference to Leonardo da Vinci's "Annunciation" and Michelangelo's "Pieta" works).
Jean Kazandjian’s works of the Paris period are not connected with any direction of art: the artist has chosen a unique visual path to freedom.After settling in Southern California, the surrealism and pop-culture interaction became a distinguishing mark in Kazandjian’s art. By the interpenetration of shadows and contours Kazandjian creates remarkable depth.