Ակնաշենի հնավայրից հնագույն կնիքի սենսացիոն օրինակ են պեղել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ակնաշեն բլուր- բնակատեղիում իրականացված պեղումներն այս տարի բացառիկ փաստեր են արձանագրել: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը, պեղումների ընթացքում հնագետները Առաջավոր Ասիայի հնագույն կնիքի սենսացիոն օրինակ են պեղել: «Կնիքը բարդ սոցիալական հասարակությունների գոյության մասին է վկայում»,- այսպես մեկնաբանեց հնագետը:
Ավետիսյանի խոսքով` այս տարի հնագետներն ավելի վաղ ժամանակաշրջանի բնակատեղիի եւս մեկ շերտ են պեղել, որը կարող է հարյուրամյակներ ավելի հին լինել, քան սկզբնական շրջանում կարծում էին: «Ակնաշենը Քրիստոսից առաջ վեցերորդ հազարամյակի առաջին կեսին վերաբերող նեոլիթյան փուլի բնակատեղի է: Ըստ էության` դա Հայաստանի` Արաքս գետից հյուսիս ընկած տարածքի ամենահնագույն բնակատեղիներից մեկն է: Այս տարվա աշխատանքների ընթացքում այդ շերտերի տակ բացվել է չբնակեցված մի հողաշերտ, որը ջրի կուտակումից հետո նստվածք էր առաջացրել: Դա ցույց է տալիս, որ մարդն այնտեղ չի բնակվել: Չբնակեցված շերտի տակ սակայն նորից շերտեր են բացվել, որոնք թվագրվում են Քրիստոսից առաջ յոթերորդ հազարամյակին»,-ասաց հնագետը` հավելելով, որ ռադիոկարբոնային անալիզներից հետո ամեն ինչ ավելի կհստակեցվի:
«Սա սենսացիոն փաստ է: Այդ շերտագրական իրավիճակը մենք դեռ փոքրիկ հատվածի վրա ենք պարզել: Այդ ժամանակներում ենթադրում ենք, որ Արարատյան դաշտը բնակության համար պիտանի չի եղել: Ուրեմն եղել են հատվածներ, որտեղ իրականում մարդը կարողացել է բնակվել եւ կառուցապատված բնակատեղի հիմնել»,- հավելեց Պավել Ավետիսյանը:
ՀՀ Արմավիրի մարզի Ակնաշենի նեոլիթ-էնեոլիթյան բնակատեղիումաշխատանքները սկսվել են 2004 թ.-ից: Այն Կովկասի ամենալայն ուսումնասիրված հուշարձանն է, գտնվում է Քասախ գետի ստորին հատվածում` Վերին Խաթունարխ վայրում: Պեղումներն իրակաացվում են հայ-ֆրանսիական համագործակցության սահմաններում, կան մի քանի հրատարակություննե համալիր ուսումնասիրությունների մասին:

При раскопках в древнем поселении Акнашен найден сенсационный образец старинной печати
В этом году в ходе раскопок на холме-древнем поселении Акнашен были выявлены уникальные факты. Как сказал в беседе с Арменпресс директор Института археологии и этнографии Национальной академии наук Армении Павел Аветисян, при раскопках археологи нашли сенсационный образец старинной печати Передней Азии. «Печать свидетельствует о существовании сложных социальных обществ», - считает специалист.
По словам Аветисяна, в этом году археологи вскрыли еще один более ранний пласт жилого поселения, которое, возможно, окажется на сотни лет старше, чем думали на первоначальном этапе раскопок. «Акнашен – это жилое поселение периода неолита, относящееся к первой половине 6-го тысячелетия до рождества Христова. По сути, это одно из самых древних поселений Армении на территории к северу от реки Аракс. В ходе этих работ мы открыли также еще один ненаселенный пласт, который после скопления воды стал оседать. Это свидетельствует о том, что люди здесь не жили. Однако под ним открылись еще пласты, которые датируются седьмым тысячелетием до Рождества Христова», - сказал археолог, добавив, что после радиокарбонатных исследований эти данные будут уточнены.
«Это сенсационный факт. Эти пласты мы пока обнаружили только на небольшом участке этого поселения. Предполагаем, что Араратская равнина была непригодна для жизни. Значит были участки, в которых люди могли жить и застраивать его», - добавил Павел Аветисян.
Археологически раскопки в Акнашене Армавирской области начались в 2004 году. Этот наиболее изученный памятник на Кавказе находится в нижней части реки Касах – в местечке Верин Хатунарх. Раскопки ведутся в рамках армяно-французского сотрудничества, есть уже несколько публикаций о комплексных исследованиях этих мест.