Հավելյալ ջանքեր են հարկավոր հայ-հնդկական տնտեսական կապերը խթանելու համար. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանի հարցազրույցը«Արմենպրես» լրատվական գործակալությանը:
-Տեղյակ ենք, որ առաջիկայում Դելիում կայանալու է հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական` 6-րդ նիստը: Ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-հնդկական հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
Հայ-հնդկական հարաբերությունները բնութագրելիս անհրաժեշտ է առաջին հերթին նշել, որ դրանք ունեն հարուստ պատմական անցյալ: Մեր երկու ժողովուրդների պատմական և մշակութային առնչությունների մասին շատ է խոսվել և գրվել ու, կարծում եմ, այս թեմաները դեռ ուսումնասիրության կարիք ունեն: Մի բան ակնհայտ է, սակայն. այս բարենպաստ հիմքի վրա են կառուցվել հարաբերությունները նորանկախ Հայաստանի և Հնդկաստանի Հանրապետության միջև:
Անցած ժամանակահատվածում տեղի են ունեցել բարձր մակարդակի մի շարք փոխայցեր և հանդիպումներ, սերտ համագործակցություն է ծավալվել երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև, ակտիվ գործում են Հայաստանի և Հնդկաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունները Դելիում և Երևանում: Ի դեպ, միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին զուգահեռ Դելիում կանցկացվեն նաև քաղաքական խորհրդակցություններ մեր երկրների ԱԳՆ-ների միջև, որոնք կոչված են ամփոփելու քաղաքական շփումների արդյունքներն անցած ժամանակահատվածում և նախանշելու ապագա համատեղ քայլերը: Նշեմ, որ արդեն ծրագրված են ՀՀ ԱԺ նախագահի և ՀՀ կրթության նախարարի այցերը Հնդկաստան այս տարվա ընթացքում:
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ մի շարք առաջատար բուհերում սովորում են Հնդկաստանից ժամանած ուսանողներ և կրթության ոլորտի ղեկավարների պաշտոնական շփումները մեծապես նպաստում են փոխանակումների արդյունավետության բարձրացմանը: Նշեմ, որ Հնդկաստանի Միջազգային տեխնիկական և տնտեսական համագործակցության ծրագրերի (ITEC) շրջանակներում այս տարիների ընթացքում Հնդկաստանում վերապատրաստում են անցել ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների և կազմակերպությունների պետական պաշտոնյաներ ու մասնագետներ:
-Ո՞ր բնագավառների զարգացմանն են ուղղվում Հնդկաստանի տեխնիկական օգնության միջոցները: Հայտնի է, որ 2011 թվականին հնդկական կողմի օժանդակությամբ Երևանում բացվեց Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների գերազանցության հայ-հնդկական կենտրոնը:
Անցած տարիների ընթացքում Հնդկաստանը մեր երկրին զանազան տեսակների մարդասիրական և տեխնիկական օգնություն է տրամադրել, որոնց շարքում հարկավոր է հատուկ նշել ՀՀ գյուղատնտեսության բնագավառին 2005-2006 թվականներին տրամադրված մեծաքանակ գյուղատնտեսական տեխնիկան, ինչպես նաև վերջին տարիներին Երևանում Հնդկաստանի դեսպանության ու «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի համատեղ ջանքերով իրականացվող` ՀՀ մարզերում համակարգչային սրահների ստեղծման ծրագիրը: 2012թ.-ի վերջի դրությամբ` այսպիսի սրահներ են բացվել Տավուշի մարզի 72 դպրոցներում: Ներկայումս նախապատրաստվում է նմանատիպ ծրագիր իրականացումը Լոռու մարզում: Եվ, իհարկե, այս ծրագրերի իրականացմանը մեծապես նպաստում է հայ-հնդկական Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների գերազարցության կենտրոնը, որի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ 2011թ.-ի նոյեմբերին, Հնդկաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պետնախարար Սաչին Պայլոտի ՀՀ այցի շրջանակներում:
Պետք է գոհունակությունս հայտնեմ այս կարճ ժամանակահատվածում Կենտրոնի կողմից կատարված աշխատանքների կապակցությամբ: Կենտրոնի գործառույթների թվում են գերարագ համակարգչային տեխնոլոգիաների զարգացումը, համատեղ հետազոտական ծրագրերի իրականացումը, կրթական դասընթացների կազմակերպումն ու փորձագետների փոխանակումը, գործարար հանդիպումները, սեմինարները և մրցույթները: Այն տարածաշրջանում միակն է, որն ունի Հնդկաստանում արտադրված «Պարամ» մակնիշի գերհզոր համակարգիչ (Param Super-Computer): 2013թ.-ի մարտի դրությամբ` «Պարամ» համակարգչի օգնությամբ իրականացվում է 15 գիտահետազոտական ծրագիր, կենտրոնում դասավանդում են Հնդկաստանում վերապատրաստված 8 հայ մասնագետներ, իսկ դասընթացներից օգտվել է 1000-ից ավելի ուսանող, կազմակերպվել է շուրջ 300 սեմինար: Հնդկական կողմի հետ համաձայնություն է ձեռք բերվել Հնդկաստան հայ մասնագետների այցերը կազմակերպել ու վերաբերյալ` ներկայումս արդեն Գյումրու տեխնոպարկի ստեղծման գործում փորձի փոխանակման համար: Ավելորդ է թվում արձանագրելը, որ հնդկական կողմից տրամադրվող օգնությունը մեծ նպաստ է բերում նշված ոլորտների զարգացմանը, ինչի համար մենք երախտապարտ ենք մեր հնդիկ բարեկամներին:
-Ի՞նչ հեռանկարներ ունի հայ-հնդկական համագործակցությունը այլ գործնական բնագավառներում:
Նախքան գործնական բնագավառներին անդրադառնալը, կուզենայի նշել, որ մեր երկրների միջև սերտ փոխանակումներ և շփումներ են իրականացվում հումանիտար բնագավառներում: Բոլորովին վերջերս Մումբայից կամ, ինչպես հաճախ ոչ պաշտոնապես անվանում են Մումբայի կինոարտադրության բնագավառը՝ Բոլիվուդից ժամանած «Շուգր էնդ սփայս» պարային համույթը ելույթներ ունեցավ Հայաստանում: Մշակութային միջոցառումներն առավել ընկալելի են դարձնում մեր ժողովուրդները միմյանց համար՝ ինչպես ժամանակակից ազգային արվեստը ներկայացնելու, այնպես էլ՝ մեր երիտասարդության միջև բարեկամության կապեր ստեղծելու միջոցով: Կուզենայի անդրադառնալ ևս մի դրվագի. ընթացիկ տարվա օգոստոսին ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դիմեց Երևանում Հնդկաստանի դեսպանությանը` թալասեմիայով հիվանդ երեխաների համար այդ երկրում արտադրվող դեղամիջոցի շտապ հայթայթման խնդրանքով, և դեսպանության ակտիվ աջակցության շնորհիվ դեղամիջոցը կարճ ժամանակամիջոցում հասցվեց Հայաստան:
Խոսելով առևտրատնտեսական համագործակցության հեռանկարների մասին՝ պետք նշեմ, որ այստեղ դեռևս շատ անելիքներ կան: Վերջին տարիներին առևտրաշրջանառության ծավալները Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև կազմել են շուրջ 70 մլն ԱՄՆ դոլար, ընդ որում՝ Հնդկաստանից Հայաստան ապրանքների ներմուծման ծավալները դրա գերակշիռ մասն են: Մեզ հավելյալ ջանքեր են հարկավոր Հնդկաստանից Հայաստան ներդրումների ներգրավվման և հայաստանյան ապրանքների Հնդկաստան արտահանումը խթանելու համար: Ներկայումս, ՀՀ բոլոր շահագրգիռ գերատեսչությունների մասնակցությամբ, ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկա նիստն առավել գործական և արդյունավետ դարձնելու համար:

We need extra efforts to stimulate Armenian-Indian economic cooperation: Deputy Foreign Minister
September 18, 2013 YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS: Deputy Foreign Affairs Minister of the Republic of Armenia Sergey Manasaryan’s interview to “Armenpress” news agency.
- We have been informed that the next 6th session of Armenian-Indian inter-governmental committee will be held in Delhi. What is your assessment of the current level of Armenian-Indian relations?
- When describing Armenian-Indian relations it is necessary to mention first that these relations have rich historical past. Much has been said and written about historical and cultural links between our two nations , however in my view these subject needs to be further studied. One thing is obvious: these links set the favorable ground, upon which the relations between newly independent Armenia and the Republic of India started to grow and develop.
During the past period several high-level visits and meetings took place, the foreign ministries of two countries established close cooperation with diplomatic representations of Armenia and India functioning actively in Delhi and Yerevan. By the way, during our visit to Delhi policy consultations between foreign ministries will take take place concurrently , where we will summarize the results of political contacts and outline the future joint steps. I would like to mention that visits of the President of the RA National Assembly and the Minister of Education and Science to India in the course of this year are already planned.
As it is known, several leading Armenian universities host students from India, and contacts of relevant responsible officials contribute greatly to the increased efficiency of these exchanges. In framework of Indian Technical & Economic Cooperation Programme (ITEC) public servants and specialists from Armenia's various ministries and organizations passed trainings in India.
-Which spheres receive Indian technical support primarily? It is known that in 2011 with support of the Indian side Armenian-Indian center for Excellence in Information and Communication Technologies was opened in Yerevan.
- During past years India provided various humanitarian and technical support to our country, among which the agricultural techniques provided to Armenian agricultural sphere in 2005-2006, as well as the program of creation of computer classes in Armenian regions implemented under joint efforts of Indian embassy in Armenia and “Hayastan” All Armenian Fund . By the end of 2012 such halls have been opened in 72 schools of Tavush region should be specially mentioned. At present a similar program is being worked out for Lori marz. Of course the implementation of these programs was greatly facilitated by Armenian-Indian center for Excellence in Information and Communication Technologies which opened in November 2011 during the visit of India’s Minister of Communication and Information Technology Sachin Pilot to Armenia.
I would like to note with satisfaction that during this short period the Center has implemented large-scale work. Among its functions are the development of high-speed computer technologies, implementation of joint research programs, organization of educational lessons and exchange of specialists, business meetings, seminars and contests. It is the only organization in the region which has the“Param” super-computer produced in India. More than 15 scientific-research projects have been conducted on this computer, with the help of 8 Armenian specialists trained in India , and around 300 seminars have been organized. An arrangement was made to organize simlar visits of Armenian specialists from Gyumri Technopark to India. Naturally, the support of the Indian side is highly appreciated, it is favourable for development of the mentioned spheres and we are grateful to our Indian friends for that.
- What prospects Armenian-Indian cooperation has in other practical fields?
- Before moving on to practical interaction, let me briefly touch upon the contacts in humanitarian fields, where our countries closely cooperate. Recently a Boliwood “Sugar and Spice” dance troupe performed in Armenia. Cultural events deepen the mutual understading between our nations both by introducing modern folk arts and creating friendship ties between our youth. I would also like to mention another episode -, that happened this August. The Ministry of Healthcare of the Republic of Armenia applied to the Embassy of India in Yerevan, requesting its help in securing medicine for a Armenian children who suffer from Thalassemia and due to the active support of the Embassy the medicine was brought to Armenia in a short period.
Speaking about prospects of trade and economic cooperation I should mention that much is to be done yet. During last years the volume of turnover between Armenia and India stayed around 70 million USD, with imports from India making its major part. We need extra efforts to attract investments from India to Armenia and stimulate the exports of Armenian goods to India. At present, with the participation of the relevant ministries and agencies wea are wroking to make the coming session of inter-governmental committee more practical and efficient.