Հավելյալ ջանքեր են հարկավոր հայ-հնդկական տնտեսական կապերը խթանելու համար. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանի հարցազրույցը«Արմենպրես» լրատվական գործակալությանը:
-Տեղյակ ենք, որ առաջիկայում Դելիում կայանալու է հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական` 6-րդ նիստը: Ընդհանուր առմամբ, ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-հնդկական հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
Հայ-հնդկական հարաբերությունները բնութագրելիս անհրաժեշտ է առաջին հերթին նշել, որ դրանք ունեն հարուստ պատմական անցյալ: Մեր երկու ժողովուրդների պատմական և մշակութային առնչությունների մասին շատ է խոսվել և գրվել ու, կարծում եմ, այս թեմաները դեռ ուսումնասիրության կարիք ունեն: Մի բան ակնհայտ է, սակայն. այս բարենպաստ հիմքի վրա են կառուցվել հարաբերությունները նորանկախ Հայաստանի և Հնդկաստանի Հանրապետության միջև:
Անցած ժամանակահատվածում տեղի են ունեցել բարձր մակարդակի մի շարք փոխայցեր և հանդիպումներ, սերտ համագործակցություն է ծավալվել երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև, ակտիվ գործում են Հայաստանի և Հնդկաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունները Դելիում և Երևանում: Ի դեպ, միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին զուգահեռ Դելիում կանցկացվեն նաև քաղաքական խորհրդակցություններ մեր երկրների ԱԳՆ-ների միջև, որոնք կոչված են ամփոփելու քաղաքական շփումների արդյունքներն անցած ժամանակահատվածում և նախանշելու ապագա համատեղ քայլերը: Նշեմ, որ արդեն ծրագրված են ՀՀ ԱԺ նախագահի և ՀՀ կրթության նախարարի այցերը Հնդկաստան այս տարվա ընթացքում:
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ մի շարք առաջատար բուհերում սովորում են Հնդկաստանից ժամանած ուսանողներ և կրթության ոլորտի ղեկավարների պաշտոնական շփումները մեծապես նպաստում են փոխանակումների արդյունավետության բարձրացմանը: Նշեմ, որ Հնդկաստանի Միջազգային տեխնիկական և տնտեսական համագործակցության ծրագրերի (ITEC) շրջանակներում այս տարիների ընթացքում Հնդկաստանում վերապատրաստում են անցել ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների և կազմակերպությունների պետական պաշտոնյաներ ու մասնագետներ:
-Ո՞ր բնագավառների զարգացմանն են ուղղվում Հնդկաստանի տեխնիկական օգնության միջոցները: Հայտնի է, որ 2011 թվականին հնդկական կողմի օժանդակությամբ Երևանում բացվեց Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների գերազանցության հայ-հնդկական կենտրոնը:
Անցած տարիների ընթացքում Հնդկաստանը մեր երկրին զանազան տեսակների մարդասիրական և տեխնիկական օգնություն է տրամադրել, որոնց շարքում հարկավոր է հատուկ նշել ՀՀ գյուղատնտեսության բնագավառին 2005-2006 թվականներին տրամադրված մեծաքանակ գյուղատնտեսական տեխնիկան, ինչպես նաև վերջին տարիներին Երևանում Հնդկաստանի դեսպանության ու «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի համատեղ ջանքերով իրականացվող` ՀՀ մարզերում համակարգչային սրահների ստեղծման ծրագիրը: 2012թ.-ի վերջի դրությամբ` այսպիսի սրահներ են բացվել Տավուշի մարզի 72 դպրոցներում: Ներկայումս նախապատրաստվում է նմանատիպ ծրագիր իրականացումը Լոռու մարզում: Եվ, իհարկե, այս ծրագրերի իրականացմանը մեծապես նպաստում է հայ-հնդկական Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների գերազարցության կենտրոնը, որի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ 2011թ.-ի նոյեմբերին, Հնդկաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պետնախարար Սաչին Պայլոտի ՀՀ այցի շրջանակներում:
Պետք է գոհունակությունս հայտնեմ այս կարճ ժամանակահատվածում Կենտրոնի կողմից կատարված աշխատանքների կապակցությամբ: Կենտրոնի գործառույթների թվում են գերարագ համակարգչային տեխնոլոգիաների զարգացումը, համատեղ հետազոտական ծրագրերի իրականացումը, կրթական դասընթացների կազմակերպումն ու փորձագետների փոխանակումը, գործարար հանդիպումները, սեմինարները և մրցույթները: Այն տարածաշրջանում միակն է, որն ունի Հնդկաստանում արտադրված «Պարամ» մակնիշի գերհզոր համակարգիչ (Param Super-Computer): 2013թ.-ի մարտի դրությամբ` «Պարամ» համակարգչի օգնությամբ իրականացվում է 15 գիտահետազոտական ծրագիր, կենտրոնում դասավանդում են Հնդկաստանում վերապատրաստված 8 հայ մասնագետներ, իսկ դասընթացներից օգտվել է 1000-ից ավելի ուսանող, կազմակերպվել է շուրջ 300 սեմինար: Հնդկական կողմի հետ համաձայնություն է ձեռք բերվել Հնդկաստան հայ մասնագետների այցերը կազմակերպել ու վերաբերյալ` ներկայումս արդեն Գյումրու տեխնոպարկի ստեղծման գործում փորձի փոխանակման համար: Ավելորդ է թվում արձանագրելը, որ հնդկական կողմից տրամադրվող օգնությունը մեծ նպաստ է բերում նշված ոլորտների զարգացմանը, ինչի համար մենք երախտապարտ ենք մեր հնդիկ բարեկամներին:
-Ի՞նչ հեռանկարներ ունի հայ-հնդկական համագործակցությունը այլ գործնական բնագավառներում:
Նախքան գործնական բնագավառներին անդրադառնալը, կուզենայի նշել, որ մեր երկրների միջև սերտ փոխանակումներ և շփումներ են իրականացվում հումանիտար բնագավառներում: Բոլորովին վերջերս Մումբայից կամ, ինչպես հաճախ ոչ պաշտոնապես անվանում են Մումբայի կինոարտադրության բնագավառը՝ Բոլիվուդից ժամանած «Շուգր էնդ սփայս» պարային համույթը ելույթներ ունեցավ Հայաստանում: Մշակութային միջոցառումներն առավել ընկալելի են դարձնում մեր ժողովուրդները միմյանց համար՝ ինչպես ժամանակակից ազգային արվեստը ներկայացնելու, այնպես էլ՝ մեր երիտասարդության միջև բարեկամության կապեր ստեղծելու միջոցով: Կուզենայի անդրադառնալ ևս մի դրվագի. ընթացիկ տարվա օգոստոսին ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դիմեց Երևանում Հնդկաստանի դեսպանությանը` թալասեմիայով հիվանդ երեխաների համար այդ երկրում արտադրվող դեղամիջոցի շտապ հայթայթման խնդրանքով, և դեսպանության ակտիվ աջակցության շնորհիվ դեղամիջոցը կարճ ժամանակամիջոցում հասցվեց Հայաստան:
Խոսելով առևտրատնտեսական համագործակցության հեռանկարների մասին՝ պետք նշեմ, որ այստեղ դեռևս շատ անելիքներ կան: Վերջին տարիներին առևտրաշրջանառության ծավալները Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև կազմել են շուրջ 70 մլն ԱՄՆ դոլար, ընդ որում՝ Հնդկաստանից Հայաստան ապրանքների ներմուծման ծավալները դրա գերակշիռ մասն են: Մեզ հավելյալ ջանքեր են հարկավոր Հնդկաստանից Հայաստան ներդրումների ներգրավվման և հայաստանյան ապրանքների Հնդկաստան արտահանումը խթանելու համար: Ներկայումս, ՀՀ բոլոր շահագրգիռ գերատեսչությունների մասնակցությամբ, ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկա նիստն առավել գործական և արդյունավետ դարձնելու համար:

Нам нужны дополнительные усилия для стимуляции армяно-индийских экономических связей – замминистра ИД Армении
Интервью заместителя министра иностранных дел Армении Сергея Манасаряна информационному агентству Арменпресс.
- Как известно, что скоро в Дели состоится очередное 6-ое заседание армяно-индийской межправительственной комиссии. В общих чертах, как Вы оцените текущий уровень армяно-индийских отношений?
- При оценке армяно-индийских отношений в первую очередь необходимо отметить, что они имеют богатое историческое прошлое. Много говорилось и писалось об исторических и культурных связях наших двух народов, и, думаю, эти темы должны быть исследованы. Ясно одно: на этой благоприятной почве были созданы отношения между Республикой Армения и Индией.
В прошедший период состоялся ряд визитов и встреч на высоком уровне, наличествует тесное сотрудничество между министерствами иностранных дел двух государств, активно действуют дипломатические представительства Армении и Индии в Дели и Ереване.
Кстати, параллельно заседанию межправительственной комиссии в Дели пройдут также политические консультации между МИД двух стран, которые призваны подытожить результаты политических контактов и начертить предстоящие совместные шаги. Отмечу, что уже планируются визиты председателя Национального Собрания и министра образования и науки Армении в Индию в течение этого года.
Как известно, в ряде передовых вузов Армении учатся прибывшие из Индии студенты, и официальные контакты между руководителями сферы образования очень способствуют повышению продуктивности обмена.
Отмечу, что в рамках программ Международного технического и экономического сотрудничества Индии (ITEC) в течение этих лет в Индии стажировку проходили государственные служащие и специалисты разных ведомств и организаций Армении.
- На развитие каких сфер направляются средства технического содействия Индии? Известно, что в 2011 году при поддержке индийской стороны в Ереване открылся Армяно-индийский центр превосходства информационных и телекоммуникационных технологий.
- В течение последних лет Индия предоставила нашей стране разного вида гуманитарного и технического содействия, в числе которых надо отметить большое количество сельскохозяйственной техники, предоставленной сфере сельского хозяйства Армении в 2005-2006 годах, а также реализуемую в последние годы программу создания компьютерных центров в областях Армении, которая проходит по совместным усилиям посольства Индии и всеармянского фонда «Айастан».
Я дожжен выразить благодарность за работы, реализованные Армяно-индийским центром превосходства информационных и телекоммуникационных технологий в столь короткое время. В число функций центра входит также развитие сверхбыстрых компьютерных технологий. Реализация совместных исследовательских программ, организация образовательных курсов и обмен экспертами, деловые встречи, семинары и конкурсы. Это единственный в регионе центр, где есть индийский суперкомпьютер «Парама» (Param Super-Computer).
По состоянию на март 2013 года с помощью компьютера «Парам» реализуется 15 научно-исследовательских программ, в центре преподают прошедшие стажировку в Индии 8 армянских специалистов, а курсами воспользовались более 1000 студентов, было организовано около 300 семинаров.
С индийской стороной достигнута договоренность об организации визитов армянских специалистов в Индию для обмена опытом в создании технопарка в Гюмри. Думаю, излишне говорить, что предоставленное индийской стороной содействие вносит большой вклад в развитие отмеченных сфер, за что мы очень благодарны нашим индийским друзьям.
- Какие перспективы имеет армяно-индийское сотрудничество в других практических сферах?
- До того, как коснуться практических сфер, хотел бы отметить, что между нашими странами реализуются тесные обмены и контакты в гуманитарных сферах. Совсем недавно из приехавший из Мумбая или, как сейчас часто неофициально называют сферу кинопроизводства Мумбая, Боливуда танцевальный ансамбль «Шугр енд спайс» выступил в Армении.
Культурные мероприятия делают наши народы более понятными друг для друга посредством как представления национального искусства, так и создания дружеских связей между молодежью. Хотел бы коснуться одного момента. В августе текущего года министерство здравоохранения Армении обратилось в посольство Индии в Ереване с просьбой раздобыть срочно производимое в этой стране лекарство для лечения детей с талассемией, и благодаря активного содействия посольства лекарство в очень короткие сроки было привезено в Армению.
Говоря о перспективах торгово-экономического сотрудничества, должен отметить, что здесь много еще чего предстоит сделать. В последние годы объемы товарооборота между Арменией и Индией составили около 70 млн. долларов США, при том, что весомую часть составляет импорт товаров из Индии в Армению.
Нам нужны дополнительные усилия для вовлечения инвестиций из Индии и стимуляции экспорта армянских товаров в эту страну. На данный момент при участии всех заинтересованных ведомств Армении ведутся активные работы для того, чтобы сделать предстоящее заседание межправительственной комиссии более практическим и эффективным.