Միջազգային կինոփառատոներին մասնակցած «Փասիան որսացողը» ֆիլմը կներկայացվի Երեւանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ անվանի գրողՎիլյամ Սարոյանի 105-ամյա հոբելյանին ընդառաջ մեծ էկրանին կհայտնվի ռեժիսոր Մարինե Զաքարյանի «Կիսալուսնի ծովածոցը» չորս մասերից բաղկացած լիամետրաժ ֆիլմը:Սարոյանի«Մաղադանոսի այգին», «Ծննդյան տոներից երեք օր անց»,«Կիսալուսնի ծովածոցը» եւ «Փասիան որսացողը» նովելները կմիավորվեն մեկ լիամետրաժ ֆիլմում:«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ֆիլմի ռեժիսոր Մարինե Զաքարյանը նշեց, որ «Փասիան որսացողը» արդեն պատրաստ է, եւ ֆիլմի երեւանյան պրեմիերան տեղի կունենա օգոստոսի 31-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում:
««Փասիան որսացողը» ֆիլմն առաջին անգամ ներկայացվել է Մոսկվայի փառատոնի կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցութային ծրագրում, թեեւ մրցանակային տեղ չի զբաղեցրել, սակայն մեծ արձագանք է առաջացրել հանդիսատեսի շրջանում»,- պատմեց Զաքարյանը` հավելելով, որ չէր պատկերացնի, թե օտար հանդիսատեսը այդքան լավ կհասկանար Սարոյանի արվեստը:
Բացի դրանից, «Փասիանորսացողը» պատմվածքի հիման վրա նկարահանված կարճամետրաժ ֆիլմի դեմո-տարբերակը ներկայացվել էր մայիսի 16-27-ը Կաննի փառատոնի կինոշուկայում: Առաջիկա օրերին կմեկնարկեն նաեւ ֆիլմաշարինհամանուն «Կիսալուսնի ծովածոցը» ֆիլմի մոնտաժային աշխատանքները:
Սարոյանը Զաքարյանի ամենասիրած հեղինակներից է, ումմարդասիրական, լավատեսականաշխարհայացքն իրեն օգնել է հաղթահարել տարբեր դժվար իրավիճակներ իր կյանքում: «Ի տարբերություն Սարոյանի ստեղծագործությունների հիման վրա ստեղծված այլ ֆիլմերի, այստեղ բոլորովին ուրիշ եւ, գուցե, անսովոր ընկալում է»,- պարզաբանեց ռեժիսորը: Նրա գնահատմամբ` չորս նովելները միավորող հիմնական թեման` հասունացման եւ հերոսների կյանքը փոխող գաղափարն է:
«Կիսալուսնի ծովածոցը» լիամետրաժ ֆիլմի դերասանական կազմում են Աշոտ Ադամյանը, Նարինե Գրիգորյանը, Նանոր Պետրոսյանը, Կարեն եւ Սոս Ջանիբեկյանները, Սոնա եւ Անի Գալստյանները, այլ հայտնի եւ կինոաշխարհին դեռեւս անհայտ անուններ:
Կիսալուսնի ծովածոցնայն քաղաքի անունն է, որտեղ ծավալվում են ֆիլմի գործողությունները: Իրականում ֆիլմաշարինկարահանմանաշխարհագրությունն ընդգրկելու է հանրապետության գրեթե ամբողջ տարածքը: Դրանքիրականացվել են Երեւանում, Պտղնիում, Գառնիում, Դիլիջանում, Ծաղկաձորում, այլուր:
«Կիսալուսնի ծովածոցը»վերջնական արդյունքում կունենա մոտ 80 րոպե տեւողություն, որի ընթացքում կներկայացնի գավառական քաղաքում նոր կյանք սկսելու փորձեր կատարող հերոսներին,նրանց փոխհարաբերությունները`սարոյանական գրչին բնորոշ պարզ, միաժամանակ բովանդակալից ինտերնացիոնալ լեզվով:
Ֆիլմաշարի նկարահանման նախաձեռնությունը պատկանում է Հայաստանիազգային կինոկենտրոնին, «Պարալլելա Ֆիլմփրոդաքշն»ընկերությանը եւ հայտնի ռեժիսորական զույգին` ռեժիսոր Մարինա Զաքարյանին եւ պրոդյուսեր Հովհաննես Գալստյանին, ովքեր դեռեւս 2009 թվականին հանդիսատեսի դատին են հանձնել «Խճճված զուգահեռներ» ֆիլմը: Ֆիլում ամեն ինչ կլինի սարոյանական. ամենայն հավանականությամբ կհնչի Սարոյանի եւ իր զարմիկ` Ռոզ Բաղդասարյանի համատեղ «Արի իմ տուն» երաժշտությունը: Չորս ֆիլմերը հաջորդականությամբ նաեւ խորհրդանշում են տարվա չորս եղանակները:

Фильм «Охотник на фазанов», участвующий в международных кинофестивалях, увидят и ереванцы
В преддверии 105-летия со дня рождения великого американского писателя армянского происхождения Вильяма Сарояна на большом экране появится полнометражный фильм Марине Закарян «Залив полумесяца» (из 4-х частей). В этот фильм войдут 4 новеллы Вильяма Сарояна – «Сад петрушки», «Спустя три дня после дня рождения», «Залив полумесяца» и «Охотник на фазанов».
В беседе с Арменпресс режиссер фильма Марине Закарян отметила, что одна из киноновелл - «Охотник на фазанов» - уже готова: ее ереванская премьера состоится 31 августа в кинотеатре «Москва».
«Сароян – один из самых моих любимых писателей, его гуманистическое, оптимистичное восприятие мира помогло мне преодолеть разные сложные ситуации в жизни», - призналась Марине Закарян.
По словам режиссера, в прошлом уже были удачные экранизации произведений Сарояна, однако, ее попытка и подход представить творчество Сарояна, передать дух его рассказов и отношение автора к своим героям - совершенно другие. «Меня часто спрашивают, почему именно Сароян, его новеллы. На самом деле этот писатель, его отношение к жизни очень близки и понятны мне, это был феномен», - сказала Марине Закарян.
«Залив полумесяца» - это название города, где происходит действие фильма. Но география фильма намного шире и охватывает почти всю территорию республики. Съемки происходили в Ереване, Птгни, Гарни, Дилижане, Цахкадзоре и др.
Героев фильма воплотили на экране Ашот Адамян. Нарине Григорян, Нанор Петросян. Карен и Сос Джанибекяны, Сона и Ани Галстяны.
В окончательном варианте протяженность фильма составит около 80 минут. Фильм рассказывает о том, как жители провинциального городка пытаются начать новую жизнь, об их отношениях и переживаниях и все это окрашено присущим Сарояну интернациональным духом, поскольку герои его не только граждане Америки – страны, в которой жил и творил Сароян, но и армяне – его родной народ.
Инициатива съемок цикла фильмов принадлежит Национальному киноцентру Армении, компании «Параллелc фильмпродакшн» и известной режиссерской паре – режиссеру Марине Закарян и продюсеру Ованнесу Галстяну, которые еще в 2009 году представили на суд зрителя свой фильм «Спутанные параллели».