Հայաստանն ավարտել է Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման բանակցությունները ԵՄ-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը հաջողությամբ ավարտել են բանակցությունները Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրի (ԽՀԱԱՀ) շուրջ` որպես կառույցի եւ Հայաստանի միջեւ Ասոցացման համաձայնագրի մաս: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից, բանակցությունների յոթերորդ և եզրափակիչ փուլում կողմերը համաձայնության են եկել համաձայնագրի հիմնական դրույթների շուրջ, որով նոր շրջանակ է նշանավորվել ԵՄ-Հայաստան առևտրային հարաբերություններում:
ԽՀԱԱՀ-ը փոխշահավետ պայմաններ է ստեղծում թե ԵՄ, թե Հայաստանի համար: Մասնավորապես այն կնպաստի Հայաստանի տնտեսական ինտեգրմանը Եվրամիությանը` ապահովելով հայրենական ապրանքների ավելի դյուրին մուտք դեպի եվրոպական շուկա, ինչպես նաև փոխաջակցություն երկու շուկաների միջև: Այն հնարավորություններ կընձեռի Հայաստանին արդիականացնել իր առեւտրային հարաբերությունները և առևտրի տարբեր ոլորտներում օրենքի և կանոնակարգերի ներդաշանակության հեռանկարներ կբացի` տնտեսական զարգացման համար: Այդ բարեփոխումները պայմաններ կստեղծեն, որպեսզի հայաստանյան տնտեսության հիմնական ճյուղերը համապատասխան դառնան ԵՄ չափանիշներին:
Անկախ ուսումնասիրությունները վկայում են, որ երկարաժամկետ հեռանկարում հայկական տնտեսությունը կարող է տարեկան ձեռք բերել լրացուցիչ 146 միլիոն եվրո և ՀՆԱ-ի 2.3 տոկոս աճ: 15.2 տոկոս աճ է կախատեսվում Հայաստանից արտահանման մասով և 8.2 տոկոս աճ` ներմուծման, ինչը երկարաժամկետ հեռանկարում կբերի Հայաստանի առեւտրի հաշվեկշռի բարելավմանը: Իր հերթին, ԵՄ-ն ակնկալում է ձեռք բերել 74 մլն եվրո:
Ասոցիացիոն համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները ԵՄ և Հայաստանի միջև սկսել են 2010 թվականից: Նպատակն էր` Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագիրը փոխարինել նոր` խորացված հարաբերություններով: Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունները սկսվել էին 2012-ի մայիսից: Բանակցային գործընթացի յոթ փուլերից հետո վերջնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 2013 թվականի հուլիսի 24-ին:
Այժմ Եվրոպական հանձնաժողովը Եվրամիության անդամ երկրներին կներկայացնի ԽՀԱԱՀ - ի տեքստը, որից հետո ԵՄ-ն ու Հայաստանը պաշտոնապես կնշեն ԽՀԱԱՀ-ի և Ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների ավարտը:
ԵՄ-ն Հայաստանի խոշորագույն առեւտրային գործընկերն է, որը ներառում է երկրի առևտրի 32 տոկոսը: 2012 թվականին ապրանքների երկկողմ առևտուրը կազմել է 951 միլիոն եվրո:

EU and Armenia concluded negotiations on a Deep and Comprehensive Free Trade Area
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS:The European Union and theRepublicofArmeniatoday successfully concluded negotiations on a Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA), as part of the Association Agreement between the EU and the RepublicofArmenia.As Armenpress was reported by the press service ofEuropean Commission, at the seventh and final round of negotiations – held in Yerevan – negotiators reached agreement on the key elements of a deal which will create a new framework for trade relations between the EU and Armenia. The DCFTA will strengthenArmenia's economic integration with the EU by providing better market access for European and Armenian goods and services to each other's markets. It will offerArmeniaa framework for modernising its trade relations and for economic development on the basis of far reaching harmonisation of laws and regulations in various trade-related sectors. These reforms will create the conditions forArmeniato bring key sectors of its economy in line with EU standards. The improved trade opportunities brought about by the DCFTA are expected to bring economic benefits to both the EU andArmenia.
An independent study suggests that in the long run the Armenian economy could gain an extra €146 million a year, representing a 2.3% increase in GDP. Removing non-tariff measures is key to realising these benefits. For its part, the EU is expected to gain by some €74 million.
The DCFTA will have significant impacts onArmenia's trade. The forecast 15.2% increase in Armenian exports and 8.2% increase in its imports in the long run will lead improveArmenia’s trade balance in relative terms.
The EU began negotiating an Association Agreement withArmeniain July 2010. The aim was to replace the old Partnership and Cooperation Agreement with a more advanced relationship. The negotiations on the trade part of this agreement – the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) – were launched in May 2012. After seven rounds of negotiations, final agreement was reached on 24 July 2013. The Commission will now report to the EU Member States on the negotiated DCFTA text. After that, the EU andArmeniawill carry out the next steps to formally mark the finalisation of the DCFTA as part of the Association Agreement.
The EU isArmenia's biggest trading partner, covering some 32% of its trade. Bilateral trade in goods amounted to €951million in 2012.