Կանզասի կոնսերվատորիայի ասպիրանտ Տաթեւ Ամիրյանը Երեւանում հանդես կգա ստեղծագործական համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոմպոզիտոր, դաշնակահարուհի Տաթեւ Ամիրյանը հուլիսի 8-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում հանդես կգա ստեղծագործական համերգով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ամիրյանը նշեց, որ համերգի ընթացքում հնչեն իր հեղինակային երգերը: Համերգին կմասնակցեն սոպրանո Տաթեւիկ Մովսեսյանը, սաքսոֆոն Էդուարդ Ներսիյանը, ջութակ Ալիսա Դարբինյանը, ալտ Անիտա Բայանդուրը, թավջութակ Մարիամ Բաբայանը:
Կոմպոզիտոր, դաշնակահար, երաժշտագետ Տաթե Ամիրյանն ավարտել է Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի կոմպոզիցիայի եւ երաժշտագիտության ֆակուլտետները: Ներկայում նա սովորում է ԱՄՆ-ի Միսսուրիի համալսարանի Կանզաս քաղաքի երաժշտության եւ պարի կոնսերվատորիայի կոմպոզիցիայի բաժնի ասպիրանտուրայում:
Սովորել է Ամերիկյան կոմպոզիտորներ Ջեյմս Մոբբերլեյի, Չեն Յիի և Զհո Լոնգի դասարաններում, ինչպես նաև մասնակցել է Ամերիկյան հայտնի կոմպոզիտորներ Ջոն Կորիգլիանոյի և Ստեֆեն Հարտկեի վարպետության դասընթացներին: Ամիրյանը հեղինակ է մի շարք ստեղծագործությունների, գրված ամենատարբեր ժանրերում` վոկալ, գործիքային, կամերային, խմբերգային, սիմֆոնիկ, ինչպես նաև մեծ թվով երգերի և ռոմանսների: Նրա երաժշտությունը հնչել է Հայաստանում, Անգլիայում և ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներում, հայ և ամերիկյան տարբեր կատարողների, այդ թվում դաշնակահարներ Ծովիկ Մարգարյանի, Արթուր Ավանեսովի, «Քարփե Դաեմ» լարային կվարտետի եւ Կանզաս քաղաքի Metropolitan Choral երգչախմբի կատարմամբ: Ամիրյանը մասնակցել է մի շարք հայտնի մրցույթների և փառատոների` Հայաստանում և ԱՄՆ-ում: 2011թ-ին արժանացել է Armenian Allied Arts 71-րդ մրցույթի ստեղծագործական առաջին մրցանակին, իսկ 2012-ին` Կանզաս քաղաքի կոնսերվատորիայի կամերային և Metropolitan Choral երգչախմբի խմբերգային ստեղծագործությունների մրցույթների առաջին մրցանակներին: Ուսմանը զուգահեռ դաշնակահարուհին դասավանդում է Կանզաս քաղաքի Կոնսերվատորիայում ինչպես նաև կոնսերվատորիային կից Երաժշտության և Պարի Ակադեմիայում: Այցելուների համար համերգի մուտքն ազատ է:

Kansas Conservatory postgraduate to perform concert in Yerevan
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS: The composer and pianist Tatev Amiryan will perform a creative concert on July 8 at the Aram Khachaturian House Museum. As Armenpress was reported by Tatev Amiryan, during the concert her songs will be presented to the audience. The concert will be attended by Tatevik Movsisyan (soprano), Eduard Nersisyan (saxophone), Alisa Darbinyan (violin), Anita Bayandur (viola) and Mariam Babayan (cello).
Tatev Amiryan is an Armenian composer, pianist and musicologist who completed herundergraduateand graduate studies in Yerevan, Armenia. She studied composition and music theory at the Tchaikovsky Special Music School, and composition and musicology at the Komitas State Conservatory. Her principal teachers include Armenian composers Melik Mavisakalyan, Ashot Zohrabyan, Mikhail Kokzhayev, Aram Satyan, and American composers James Mobberley, Mara Gibson, and Chen Yi.
As a composer and pianist, Tatev Amiryan has participated in many festivals held by the Association of Composers and Musicologists of Armenia, and in numerous concerts and competitions and collaboration projects at the Yerevan Komitas State Conservatory and University of Missouri–Kansas City Conservatory of Music and Dance. She has also given solo concerts in different regions of Armenia, performing both her own music and pieces from the classical and contemporary repertoire.
Tatev Amiryan composes in different genres: vocal, instrumental, chamber, symphonic, choral, as well as popular songs and folk musical arrangements. Her music has been performed in Armenia and in the United States. She has participated in many international composition competitions and music festivals. Most recently, in 2011 she was awarded the first prize at the Armenian Allied Arts 71st Annual Competition.
As a musicologist Tatev Amiryan has presented research on the music of contemporary Armenian composers and European composers, history of dance, and on other topics at professional conferences in Armenia. Her articles have been published in many Armenian periodicals.She is the author of a monograph about Armenian composer Levon Chaushyan.Recently she had a presentation at the Women in the Arts International Conference at University of Missouri St. Louis.
Currently Tatev Amiryan is adoctoralstudent inMusic Compositionat University of Missouri–Kansas City Conservatory of Music and Dance. Also, she is teaching piano at the Community Music and Dance Academy at the University of Missouri–Kansas City Conservatory. She plans to continue teaching after graduation as well as composing and performing and doing research on music.