Ադրբեջանցիներն Արցախի Շուշիի անունից Հունգարիայի Դյոնդոշ քաղաքի հետ կնքել են եղբայրության կեղծ հռչակագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի Դյոնդոշ քաղաքի քաղաքապետարանն ադրբեջանական մի պատվիրակության հետ 2013թ-ի մայիսի 9-ին ստորագրել է ԼՂՀ Շուշի և Դյոնդոշ քաղաքների միջև եղբայրության կեղծ հռչակագիր: Այս մասին մայիսի 30-ին հրավիրված ասուլիսում ասաց «Շուշի» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Բակուր Կարապետյանը:
««Շուշի» բարեգործական հիմնադրամը կամ քաղաքի իշխանության ներկայացուցիչները հրավիրված չեն եղել այդ արարողությանը: Առաջին հայացքից պարզ է, որ ադրբեջանական քարոզչական մեքենան է աշխատել: Նրանք ոչ մի առիթ բաց չեն թողնում, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և Շուշի բերդաքաղաքը ներկայացնեն որպես իրենցը և հայտարարեն, թե հայերն ագրեսոր են և ագրեսիա են դրսևորում»,-«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ` ասաց Բակուր Կարապետյանը:
Իր փոխանցած տեղեկությունը Բակուր Կարապետյանըստացել է Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարության աշխատակցի միջոցով` ոչ պաշտոնական հայտարարությամբ: «Ադրբեջանական կայքերից մեկում այդ հռչակագիրը տեղադրված է, իսկ մեր նախարարությունը ոչինչ չի ձեռնարկում: Ես բաց նամակով դիմել եմ Հունգարիայի Դյոնդոշի քաղաքապետ Լասլո Ֆարագոյին: Նամակում մանրամասն ներկայացրել եմ պատմական մի շարք ճշմարտություններ, որոնք հաճախ են խեղաթյուրված ներկայացնում մեր հարևանները»,-ասաց Կարապետյանը` հավելելով, որ ինքը Դյոնդյոշի քաղաքապետին հրավիրել է Շուշի` իրական կապ ու բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու: Նա վստահ է, որ դա նաև դիվանագիտական քայլ կլինի, որը կմեղմացնի հայ-հունգարական լարված հարաբերությունները:
Մայիսի 9-ին նշվում է Շուշիի ազատագրման օրը: Դա հայկական ռազմական ուժերի առաջին նշանակալից հաղթանակն էր Արցախյան ազատամարտում: Ճակատամարտը տեղի է ունեցել 1992թ-ի մայիսի 8-ին ռազմավարական կարևոր նշանակության Շուշի լեռնաքաղաքում: Մարտական գործողությունները ճշգրիտ հաշվարկված էին, Շուշին ազատագրվեց ադրբեջանցիներից:

Азербайджанцы от имени НКР подписали декларацию о побратимстве Шуши и венгерского города Дёндёш
Мэрия венгерского города Дёндёш 9 мая 2013 года подписала с какой-то азербайджанской делегацией ложную декларацию о побратимстве между городом Шуши Нагорно-Карабахской Республики и Дёндёшем. Как сообщает Арменпресс, 30 мая на встрече с журналистами об этом сказал председатель благотворительного фонда «Шуши» Бакур Карапетян.
«Благотворительный фонд «Шуши» или представители властей города не были приглашены на эту церемонию. С первого взгляда понятно, что поработала азербайджанская пропагандистская машина. Они не упускают никакого случая, чтобы представить Нагорно-Карабахскую Республику и город Шуши как свои, и заявлять, что армяне агрессоры», - сказал Карапетян.
Эту информацию Бакур Карапетян получил через сотрудника министерства иностранных дел Армении, как неофициальное заявление.
«На одном из азербайджанских сайтов размещена эта декларация, а наше министерство ничего не делает. Я обратился к мэру Дёндёша Ласло Фараго с открытым письмом. В письме, в частности, я подробно представил ряд исторических истин, который часто искажено представляют наши соседи», - сказал Карапетян, добавив, что он пригласил мэра Дёндёша в Шуши, чтобы создать настоящую связь и дружественные отношения.
Карапетян уверен, что это будет также дипломатическим шагом, который ослабит армяно-венгерские напряженные отношения.
9 мая отмечается как День освобождения Шуши. Это первая значительная победа армянских вооруженных сил в Карабахской национально-освободительской войне. Битва состоялась 8 мая 1992 года в горном городке Шуши, имеющей важное стратегическое значение. Боевые действия были четко рассчитаны, в результате чего Шуши был освобожден.