ԱՄՆ-ն գնել է հայ-ռուսական արտադրության արտահանված ալյումինե նրբաթիթեղի մեծ մասը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունից 0,2 մմ­-ից ցածր հաստությամբ ալյումինե նրբաթիթեղի արտահանման ծավալներն ԱՄՆ 2013-ի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել են մոտ 24 տոկոսով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեից, 2013-ի առաջին եռամսյակում ԱՄՆ է արտահանվել 6 միլիոն 830 հազար 500 կգ ալյումինե նրբաթիթեղ՝ 2012-ի 5 միլիոն 516 հազար 800 կգ-ի դիմաց: 2013-ի առաջին եռամսյակում Միացյալ Նահանգներ արտահանված ալյումինե նրբաթիթեղի ընդհանուր մաքսային արժեքը գերազանցել է 21 միլիոն դոլարը: 2013-ի առաջին եռամսյակում Հայաստանից ընդհանուր առմամբ արտահանվել է 6 միլիոն 984 հազար 100 կգ ալյումինե նրբաթիթեղ:
Հայաստանում ալյումինե նրբաթիթեղի արտադրության եւ արտահանման ոլորտում գլխավոր ընկերության՝ «Ռուսալ-Արմենալ»-ի մամուլի քարտուղար Ալեքսանդր Մելքումյանը«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ հայկական արտադրության ալյումինե նրբաթիթեղն իր որակական հատկանիշներով համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին եւ մեծ պահանջարկ ունի ԱՄՆ-ում:
2012-ին Հայաստանից ԱՄՆ ալյումինե նրբաթիթեղի արտահանման ծավալները կազմել են 24 միլիոն 433 հազար 500 կգ: 2012-ին ՀՀ-ից արտահանման ընդհանուր ծավալները կազմել են 1 միլիարդ 428 միլիոն դոլար: 2013-ի առաջին եռամսյակում Հայաստանից ԱՄՆ արտահանման ընդհանուր ծավալները կազմել են 23 միլիոն 750 հազար 300 դոլար:

Соединенные Штаты закупили большую часть поставляемой на экспорт алюминиевой фольги армяно-российского производства
Объемы экспорта из Армении в США алюминиевой фольги, толщиной от 02 мм и ниже, в первом квартале 2013 года, по сравнению с тем же периодом прошлого года, возросли почти на 24 %. Как сообщили Арменпресс в Комитете по госдоходам при правительстве Армении, в январе-марте этого года в США было экспортировано 6 млн 830 тысяч 500 кг фольги против 5 млн 516 тысяч 800 кг за тот же период прошлого года. Общая таможенная стоимость этих поставок за указанный период 2013 года превысила 21 млн долларов.
В целом экспорт алюминиевой фольги из Армении в первом квартале 2013 года составил 6 млн 984 тысяч 100 кг.
Как сказал в беседе с Арменпресс пресс-секретарь «Русал-Арменал» (главной компании по производству и экспорту алюминиевой фольги в Армении) Александр Мелкумян, алюминиевая фольга армянского производства по своим качественным показателям соответствует международным стандартам и пользуется большим спросом в США.
В 2012 году объем экспорта алюминиевой фольги из Армении в США составил 24 млн 433 тысяч 500 кг. Общий объем экспортных поставок из Армении составил 1 млрд 428 млн долларов. В первом квартале 2013 года общий объем экспорта из Армении в США составил 23 млн 750 тысяч 300 долларов.