Ռուբեն Մելքոնյանը Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկատվական «սովը» վերացնելու խնդիր է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անհրաժեշտ է քայլեր իրականացնել Թուրքիայում Հայոց Ցեղասպանության հարցում առկատեղեկատվական «սովը» վերացնելու եւ արգելված թեմաների քննարկումներն ակտիվացնելու ուղղությամբ: Այդ մասին ապրիլի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Տեղեկատվական քաղաքականության տեսանկյունից թուրքագետը կարեւորեց Թուրքիայում որոշակի տաբուների ճեղքման գործընթացը խորացնելուն նպաստելը: «Դրանք քայլեր են, որոնք կտանեն թուրքական հասարակությանն առերեսվելու իր պատմության հետ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Մելքոնյանը: Թիրախը պետք է լինի թուրքական հասարակությունը, որը տեղեկատվության պակաս ունի:
Թուրքագետը նշեց, որ հայ եւ թուրք գիտական շրջանակները Հայոց ցեղասպանության հարցում համեմատության եզրեր չունեն, քանի որ հայ գիտնականները հիմնվում են փաստերի վրա եւ տալիս օբյեկտիվ իրականությունը. «հայկական գիտական դաշտն Հայոց ցեղասպանության հարցում կատարել է իր առջեւ դրված խնդիրը»: «Բոլոր փաստերը կան պնդելու, որ թուրքական համալսարանները եւ թուրք գիտնականներն այդ հարցում չեն կարող մրցունակ լինել, քանի որ նրանց առջեւ բավական բարդ խնդիր է՝ մերժել ճշմարտությունը, հերքել անհերքելին»,- ասաց Մելքոնյանը՝ հավելելով, որ թուրքական աշխատություններն այդ ուղղությամբ միջազգային ասպարեզում լուրջ կասկածների են ենթարկվում:
Թուրքիան առաջին համաշխարհայինի տարիներին Արեւմտյան Հայաստանում բնաջնջեց 1,5 միլիոն հայերի, հարյուր հազարավորներին փախստական դարձնելով:Հայոց Ցեղասպանության փաստը ճանաչել են երկու տասնյակից ավելի պետություններ, միջազգային կառույցներ:

Ruben Melkonyan: Information “hunger” for Armenian Genocide should be eliminated in Turkey
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS: It is necessary to make appropriate steps to eliminate the information “hunger” for the Armenian Genocide in Turkey and activate the discussions on prohibited subjects. This was stated by the expert on Turkish Affairs Ruben Melkonyan at the press conference on April 22. From the point of view of the information policy Ruben Melkonyan highlighted the deepening of the breaking process of some taboos in Turkey. According to Armenpress, the expert on Turkish Affairs said that the objective should be the Turkish society, which had a lack of awareness.
Ruben Melkonyan stated that there was not any comparison between the Armenian and Turkish scientific circles in the Armenian Genocide issue, as the Armenian scientists based on the facts and gave the objective reality and the Turkish researches in this sphere exposed doubts in the international arena.
At the years of the World War I Turkey massacred 1,5 million Armenians in the Western Armenia, making hundreds of thousands people refugees. The fact of the Armenian Genocide has been recognized by more than twenty states and international organizations.