Լիտվական մամուլը բուռն կերպով քննարկում է Լիտվա-ԼՂՀ խորհրդարանական բարեկամության խմբի ստեղծման փաստը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Լիտվական մամուլում բավականին մեծ արձագանք է ստացել երկրի խորհրդարանում Լիտվա-ԼՂՀ խորհրդարանական բարեկամության խմբի ստեղծման փաստը: Բազմաթիվ լրատվամիջոցներ անդրադարձել են դրան, ինչպես նաև մի քանի օր առաջ Սումգայիթյան ջարդերի 25-ամյակի կապակցությամբ Լիտվայի հայ համայնքի՝ Ադրբեջանի դեսպանատան առջև անցկացարած բողոքի ցույցին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Բալթյան լուրերի ծառայությունը (BNS), որը Բալթյան պետություններում գործող ամենամեծ լրատվական ծառայությունն է, դիմել է այս նախաձեռնությամբ հանդես եկած և «Լիտվա և Հայաստան - հայացք ոչ հեռու անցյալին» ֆորումը կազմակերպած պատգամավոր Դալիա Կուոդիտեին: Վերջինս ասել է, որ ֆորումին իրենք հրավիրել էին նաև Լեռնային Ղարաբաղի արտաքին գործերի նախարարին քանի որ «Հայաստանի անկախության ճանապարհը սկսվել է Ղարաբաղի համար շարժումից»:
Պատգամավորը նաև հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հետ խորհրդարանական բարեկամության խումբը ստեղծվել է «շփումների և հավանաբար որոշակի հարաբերություններ սկսելու, միգուցե մշակութային նախագծեր իրականացնելու» համար, իսկ խմբում նվազագույնը 10 խորհրդարանական է իր մասնակցությունը ունենալու:
Նույն լրատվամիջոցը գրել է նաև, որ շուրջ 100 հայեր բողոքի ցույց են անցկացրել Լիտվայում Ադրբեջանի դեսպանատան առաջ: Ցույցի մասնակիցներն իրենց ձեռքում ունեցել են հայկական ազգային դրոշներ, «Մենք երբեք չենք մոռանա Սումգայիթում, Բաքվում, Մարաղայում հայերի սպանությունները», «Լիտվացիներն այն ժողովուրդը չեն, որոնց դուք կկարողանաք գնել խավիարով և նավթով» և այլ գրություններով պաստառներ:
Բողոքի ցույցին մասնակցողներից մեկը ասել է BNS-ին. «Լիտվացիներն առաջինն էին, ովքեր Խորհրդային Միության ժամանակ սկսեցին ժողովրդավարական շարժումը, և այս գործողությունը ոչ միայն նպատակ ուներ հիշելու հայ զոհերին, այլեւ նշելու, որ Լիտվան և Հայաստանը միասին են եղել 25 տարի առաջ, և մենք ցանկանում ենք միասին լինել հիմա»:
Լիտվայում և Էստոնիայում ամենամեծ ժողովրդականություն վայելող DELFI համացանցային հանգույցը այս իրադարձությունների կապակցությամբ զրուցել է Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանի հետ, ով նշել է, որ 25 տարի առաջ ղարաբաղյան շարժումը խաղաղ է սկսվել, սակայն «խաղաղ պահանջները ոչ ադեկվատ արձագանքի արժանացան խորհրդային Ադրբեջանի իշխաությունների կողմից»: Նախարարը նաև նշել է, որ 25 տարի անց Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը կայացած պետություն է հանդիսանում:

Литовская пресса бурно обсуждает создание парламентской группы дружбы между Литвой и НКР
В литовской прессе довольно большой отклик получил факт создания в парламенте этой страны парламентской группы дружбы между Литвой и Нагорно-Карабахской Республикой. Многочисленные СМИ коснулись этой темы, а также акции протеста перед посольством Азербайджана, организованной армянской общиной Литвы в связи с 25-летием Сумгаитских погромов.
Как сообщает Арменпресс, Балтийская новостная служба (BNS), которая является самым крупным информационным агентством Балтийских государств, обратилась к депутату Сейма Литвы Далии Куодите, организатору форума «Литва и Армения: взгляд в недалекое прошлое» и одного из инициаторов создания парламентской группы дружбы.
Литовский депутат сказала, что они пригласили на форум министра иностранных дел Нагорного Карабаха, так как «путь независимости Армении начался именно с Карабахского движения».
Она также добавила, что парламентская группа дружбы с Нагорно-Карабахской Республикой была создана для «начала контактов и, вероятно, некоторых отношений, возможно, реализации культурных проектов», а в группе будет как минимум 10 парламентариев.
BNS также сообщает, что около 100 армян провели акцию у посольства Азербайджана в Литве. Участники акции протеста держали национальные флаги Армении, а также плакаты с надписями «Мы никогда не забудем убийства армян в Сумгаите, Баку, Мараге», «Литовцы не тот народ, которого сможете купить икрой и нефтью» и т.п.
Один из участников акции сказал BNS: «Литовцы были первыми, кто во время Советского Союза начал демократическое движение, и данная акция не только имела целью помянуть армянских жертв, а также отметить, что Литва и Армения были вместе 25 лет назад, и мы хотим быть вместе сейчас».
Самая популярная интернет-сеть в Литве и Эстонии – DELFI, в связи с этими событиями побеседовала с министром иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Кареном Мирзояном, который отметил, что 25 лет назад Карабахское движение началось мирно, однако «мирные требования удостоились неадекватной реакции со стороны властей Советского Азербайджана». Министр также отметил, что через 25 лет Нагорно-Карабахская Республика является состоявшимся государством.