Սահմանամերձ շրջաններում լարվածության միտումնավոր ուժեղացումն Ադրբեջանի ռազմավարության կարևոր մասն է. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ,15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման ուղղությամբ ագրեսիվ քաղաքականությունը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի վարչակարգի անբաժանելի մաս: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հունվարի 15-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:«2012թ.-ը տարածաշրջանում շարունակվեց Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը, որը նաև արտահայտվեց զենքի օգտագործմամբ: Սահմանամերձ շրջաններում լարվածության միտումնավոր ուժեղացումն Ադրբեջանի ներկայիս ղեկվարության ռազմավարության մաս է կազմում»,-ասաց Սաֆրաստանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի բոլոր գործողությունները Հայաստանի դեմ հարձակում սկսելու փորձեր են եւ սոսկ ագրեսիվ նկրտումներ»,-ասաց Սաֆրաստյանը: Արեւելագետի կարծիքով` Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը պահանջում է, որ «մենք լինենք ակտիվ, հատկապես խաղաղ բանակցային գործընթացում՝ նոր առաջարկներ անելու առումով, ինչպես նաև պետք է ակտիվ լինել մեր դաշնակիցների հետ հարաբերություններում»: «Պետք է ակտիվացնել մեր գործողությունները այն ռազմաքաղաքական դաշինքի հետ, որի անդամ ենք մենք, այսինքն՝ ՀԱՊԿ-ի, որը մեզ համար ամուր հենարան է »,-ասաց Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենը:
Նա համոզված է, որ Վրաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունն իր ազդեցությունը կունենա նաև տարածաշրջանում:«Ես կարծում եմ, որ մենք ապագայում կտեսնենք նոր Վրաստան, որը կիրականացնի իրական հիմքեր ունեցող քաղաքականություն»,-նկատեց Սաֆրաստյանը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացից՝ Սաֆրաստյանն ասաց, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում այն կորցրել է ինտենսիվությունը:«Մեր դիվանագիտությունը պետք է նոր նախաձեռություններով հանդես գա: Արդեն տասնամյակից ավելի է ԼՂՀ-ը իրականցնում է դեմոկրատական ռեֆորմների գործընթաց, որը կայանում է որպես մոտեցում և այս իրողությունը պետք է հստակ ներկայացվի համանախագահներին: Բանակցային գործընթացը հաջողություն չի կարող ունենալ, քանի դեռ կողմերից մեկը ճնշում է գործադրում»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ Սաֆրաստյանը ասաց, որ նախանշան չի տեսնում, որ այդ գործընթացը կակտիվանա:«Ներկա փուլում Թուրքիան ակտիվացնում է իր քաղաքականությունը Սիրիայի հետ կապված, և ես չեմ սպասում, որ Թուրքիան ակտիվություն կցուցաբերի Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու ուղղությամբ: Թուրքիան իր քաղաքականությունն ուղղել է դեպի Մերձավոր Արևելք»,-ասաց Սաֆրաստյանը՝ շեշտելով, որ հնարավոր չէ Սիրիայում ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծել առանց արտաքին գործոնը հաշվի առնելու: «Եթե շարունակվի արտաքին օժանդակությունը, ապա պայքարը երկար կլինի առանց ավարտի հեռանկարի: Սիրիայի ներկայիս ռեժիմը ունի հնարավորույթուններ և ռեսուրսներ երկար պայքարելու համար, սակայն եթե տեղի ունենա ուղղակի արտաքին ռազմական միջամտություն, ապա ներկայիս ռեժիմը երկար չի դիմանա»,-եզրափակեց Սաֆրաստյանը:

Намеренное обострение напряженности в приграничных районах – важная часть стратегии Азербайджана: Рубен Сафрастян
Агрессивная позиция в вопросе карабахского урегулирования продолжает оставаться неотъемлемой частью политики, проводимой властями Азербайджана. Об этом, как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции 15 января заявил директор Института востоковедения Рубен Сафрастян.
«В 2012 голу в регионе продолжала звучать агрессивная риторика Азербайджана, сопровождаемая бряцанием оружия. Преднамеренное обострение напряженности в приграничных районах также является неотъемлемой частью стратегии нынешнего руководства Азербайджана», - сказал Сафрастян. По мнению востоковеда, эта политика Азербайджана требует, «чтобы мы были активными, особенно в переговорном процессе, выступали с новыми предложениями, проявляли активность и в наших отношениях с союзниками».
«Мы должны активизировать свои действия и с тем военно-политическим блоком, членом которого мы состоим, т.е. с ОДКБ, который является надежной опорой для нас», - сказал Сафрастян.
Коснувшись переговоров по карабахскому урегулированию, директор Института сказал, что в последний год этот процесс перестал быть интенсивным. «Наша дипломатия должна выступить с новыми инициативами. Уже более 10 лет НКР следует по пути демократических реформ и этот процесс должен быть четко представлен сопредседателям. Переговорный процесс не может быть успешным, пока одна из сторон оказывает давление», - считает Сафрастян.
Коснувшись армяно-турецких отношений, он отметил, что не видит предпосылок для активизации этого процессе. «На нынешнем этапе Турция активизирует свою политику на сирийском направлении и, не думаю, что она активизирует также свои усилия для нормализации отношений с Арменией. Турция проводит свою политику на Ближнем Востоке», - сказал Сафрастян, подчеркнув, что создавшуюся в Сирии ситуацию невозможно разрешить без учета внешнего фактора.
«Если продолжится внешнее содействие, то эта борьба будет затяжной и без перспективы завершения. Нынешний режим в Сирии имеет возможности и ресурсы для продолжительной борьбы, однако, если произойдет прямое военное вмешательство извне, то нынешний режим долго не протянет», - сказал в заключение Сафрастян.