Մենք պատիվ ենք ունեցել լինել առաջինը, ով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը. Խորխե Օռիկո
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊԵՍ: Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոն եւ նրա գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 16-ին այցելեցԾիծեռնակաբերդի բարձունք` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիր: «Մենք պատիվ ենք ունեցել լինել առաջին երկիրը, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ընդգծեց Օռիկոն:
«Թեև բարդ քաղաքական իրավիճակ է, և տարաձայնություններ կան Լեռնային Ղարաբաղի հարցում, սակայն մենք պատրաստ ենք համագործակցել այն հարցերի շուրջ, որոնք միտված են խաղաղությանը:Ուրուգվայը խաղաղության երկիր է, և մենք փորձում ենք աջակցել նաև մյուս երկրներին` խաղաղություն ձեռք բերելու միջազգային իրավունքի հիմքում ընկած սկզբունքների, օրինակ` ազգերի ինքնորոշման և ինքնիշխանության սկզբունքի հիման վրա»,-ընդգծեց նա:
«Եվ սա դիվանագիտական պատասխան չէ, իրական պատասխան է, որովհետև մենք պետք է հստակ տեղեկություններ ունենանք և տիրապետենք իրավիճակին: Մենք եկել ենք, որ համագործակցենք խաղաղության համար»,- եզրափակեց Խորխե Օռիկոն:
Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել նոյեմբերի 12-ի երեկոյան` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով:
Ուրուգվայն աշխարհում առաջին պետությունն է, որը ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը 1965 թվականին: Հայաստանի Հանրապետության եւ Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թ. մայիսի 27-ին:

We are honored to be the first country to recognize the Armenian Genocide: Jorge Orrico
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. The President of the Chamber of Representatives of the Oriental Republic of Uruguay Jorge Orrico and the Uruguayan Delegation visited Tsitsernakaberd memorial hill dedicated to the everlasting memory of the victims of the Armenian Genocide. As reports "Armenpress" Jorge Orrico highlighted: "We are honored to be the first country to recognize the Armenian Genocide."
The President of the Chamber of Representatives of the Oriental Republic of Uruguay Jorge Orrico stated: "Notwithstanding the fact that current political situation is complicated and there are some disagreements regarding Nagorno Karabakh, we are willing to cooperate in a number of spheres for the maintenance of peace. Uruguay is a country of peace and we make efforts to help other countries to acquire peace on the basis of the principles of the international law, for instance on the principle of the right of self-determination of the nations and sovereignty."
Summing up Jorge Orrico said: "This is not a diplomatic answer; this is a realistic answer, because we must possess reliable information regarding the situation. We came here to cooperate for peace."
The President of the Chamber of Representatives of the Oriental Republic of Uruguay Jorge Orrico arrives in Armenia on November 12 at the invitation of the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan.
Uruguay was the first country in the world to recognize the Armenian Genocide on May 27, 1965. The diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Oriental Republic of Uruguay have been established on May 27, 1992.