«Օսկար»-ի ցանկում հայտնված «Եթե բոլորը..» ֆիլմը «Լուչեզարնի անգել» փառատոնում գրավել է երկրորդ տեղը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային բարեգործական 9-րդ «Լուչեզարնի անգել» («Лучезарный ангел» ) կինոփառատոնում արցախյան պատերազմի մասին պատմող «Եթե բոլորը..» ֆիլմը գրավել է երկրորդ տեղը: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ֆիլմի պրոդյուսեր Միքայել Պողոսյանը նշեց, որ երեկ է վերադարձել նոյեմբերի 1-ից -10-ը Մոսկվայում անցկացված փառատոնից:
«Ֆիլմը ստացավ երկրորդ մրցանակը բարության, գթասրտության, արդարության եւ դիմացինի հանդեպ սիրո թեմատիկայի համար»,- ասաց Պողոսյանը: Նրա խոսքով`մեկ անվանակարգի համար պայքարում էր մրցութային ծրագրում ընդգրկված 67 ֆիլմ:
«Եթե բոլորը..» ֆիլմը ցուցադրվել է փառատոնի շրջանակներում նոյեմբերի 4-ին` բացելով մրցութային ծրագիրը:
Առաջին տեղը «Լուչեզարնի անգել» փառատոնում բաժին է հասել ռեժիսորներ Ալեքսանդր Կասատկինի եւ Նատալյա Նազարովայի «Дочь» խաղարկային ֆիլմին: Հաղթողների եռյակում հայտնվել է նաեւ Պավել Ռումյանցեվի «Я буду рядом» ֆիլմը, որտեղ արծարծվում է մայրական սիրո եւ զոհաբերության գաղափարը:
Բարեգործական փառատոնի կազմակերպիչների հավաստմամբ` փառատոնը միտված է «բարի կինոյի վերադարձին», որը եւ փառատոնի խորագիրն է:
Ընդհանուր թվով «Լուչեզարնի անգել» փառատոնին ներկայացված էր 300 կինոժապավեն` նկարահանվածաշխարհի տասը երկրների կինոռեժիսորների կողմից:
Կինոփառատոնի հոգաբարձուների խորհուրդը գլխավորում է Ռուսաստանի Սոցիալ-մշակութային գաղափարների ֆոնդի ղեկավար Սվետլանա Մեդվեդեւան:
ՀՀ անկախության եւ Հայոց բանակի 20–ամյակին նվիրված ֆիլմը հոկտեմբերի 9-ին «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում ներկայացված է Ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակաբաշխության ընդլայնված ցանկում:
«Թիմ» փրոդաքշնի եւ Ազգային կինոկենտրոնի համատեղ արտադրության արդյունքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո ստեղծված ֆիլմում հնչում է հատված երգչուհի Լիլիթ Պիպոյանի երգերից, ֆիլմիկոմպոզիտորը Վահագն Հայրապետյանն է:

Вошедший в лонг-лист «Оскара» армянский фильм «Если все…» занял второеместо на фестивале «Лучезарный ангел»
На 9-ом международном благотворительном кинофестивале «Лучезарный ангел» рассказывающий о карабахской войне фильм «Если все…» занял второе место. В ходе беседы с корр. Арменпресс продюсер фильма Микаель Погосян отметил, что вчера вернулся с фестиваля, который проходил в Москве с 1 до 10 ноября.
«Фильм занял второе место за воплощение образа милосердия, добра, справедливости, сострадания илюбви кближнему», - сказал Погосян. По его словам, за одну номинацию боролись включенных в программу 67 фильмов.
Фильм «Если все…» в рамках фестиваля был представлен 4 ноября, открывая конкурсную программу.
Главный приз фестиваля «Лучезарный ангел»— диплом «За лучший игровой фильм», статуэтку «Лучезарный ангел» иденежную премию вразмере 1 миллион рублей вчетверг получил фильм «Дочь» режиссеров Александра Касаткина иНатальи Назаровой.
Фильм «Я буду рядом» Павла Руминова получил третью премию вноминации за раскрытие темы жертвенности материнской любви.
Среди лауреатов документального кино первую премию вноминации «За лучший документальный фильм» получила картина «Архимандрит» режиссера Ежи Калина. В анимационном кино лучшим фильмом признан «Чинти» Натальи Мирзоян.
Международный благотворительный кинофестиваль "Лучезарный Ангел" проводится врамках Комплексной целевой программы "Духовно-нравственная культура подрастающего поколения России", председателем попечительского совета которой является супруга российского премьера Светлана Медведева— президент Фонда социально-культурных инициатив. Духовный попечитель кинофестиваля— патриарх Московский ивсея Руси Кирилл.
Напомним, что фильм «Если все…» о Карабахской войне включен в лонг-лист на премию Американской киноакадемии «Оскар» в номинации «Лучший иностранный фильм».
Фильм «Если все…» был снят под патронажем президента Армении Сержа Саргсяна и посвящен 20-летию независимости Армении и формирования Армянской армии. Режиссер фильма - Наталья Беляускене, продюсеры – Микаел Погосян и Тереза Варжапетян, музыку к фильму написал композитор Ваагн Айрапетян.