Արծվաշենի անկումից անցել է 20 տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արծվաշենի անկումից անցել է 20 տարի:1992 թվականի օգոստոսի 8-ից Արծվաշենը բռնազավթեցին Ադրբեջանի զինված ուժերը, եւ մինչ օրս այն օկուպացված է` թեեւ իրավաբանորեն պատկանում է Հայաստանի Հանրապետությանը:Արծվաշենցիները համարվում են ներքին տեղահանված եւ, ի տարբերություն, Սումգայիթի, Բաքվի հայությանը չունեն փախստականի կարգավիճակ:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` օգոստոսի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Արծվաշեն համայնքի ղեկավար Մամիկոն Խեչոյանը հիշում է, որ Արծվաշենը պաշտպանելու համար անհրաժեշտ էր 11.000 զինվոր, սակայն այդ ժամանակ ընթանում էր Արցախյան պատերազմը, հետեւաբար` այդքան ուժեր անհնար էր հատկացնել: Արծվաշենցիներն աշխատասեր ժողովուրդ են եւ կարողացել են ստեղծել բավականին բարեկեցիկ կյանք: Արծվաշեն համայնքից բռնի տեղահանված ընտանիքների թիվը ներկայում 719-ն է, որոնցից 664 ընտանիք բնակություն է հաստատել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի բնակավայրերում, իսկ 55 ընտանիք` այլ մարզերում:
Պատմաբան Յուրա Ղուլյանն անդրադառնալով Արծվաշենի անկմանը նշեց, որ Արծվաշենը հաղթանակած պատերազմի ամենամեծ պարտությունն էր եւ կարեւորեց, որ 150 տարվա գյուղը միշտ եղել է հայկական:Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ քաղաքում օգոստոսի 8-ին արծվաշենցիները կնշեն գյուղի անկման 20-րդ տարելիցը:
Թեև Արծվաշենը չի համարվումառանձին համայնք,սակայնձևավորված է չորս հաստիքային միավորից բաղկացածաշխատակազմ, և այն ՀՀ պետական բյուջեիցստանում է 100 տոկոս ֆինանսավորում: Աշխատակազմն ունի նաև ղեկավար: Աշխատակազմը հիմնականում զբաղվում է տեղահանված անձանցկորած փաստաթղթերի հիմքերի տրամադրման, աշխատանքային գրքույկների վերականգնման, գույքային իրավունքների պահանջատիրության հարցերի բարձրացման և Հայաստանում բնակվողների բնակարանային պայմանների բարելավման խնդիրներով:
Արծվաշենը հիմնադրվել է 1854 թվականին, երբ Շամշադինի Չորաթան գյուղից 40 ընտանիք տեղափոխվեց այդ վայրը: Մինչև 1976 թվականը գյուղը կոչվել է Հին Բաշքենդ, որից հետո վերանվանվել է Արծվաշեն:

Со дня падения Арцвашена прошло 20 лет
Со дня падения Арцвашена прошло 20 лет. 8 августа 1992 года вооруженные силы Азербайджана захватили это армянское село, которое остается оккупированным по сей день, хотя юридически и принадлежит Армении. Арцвашенцы считаются внутренними переселенцами и, в отличие от армян Сумгаита и Баку, не имеют статуса беженцев.
Как сообщает Арменпресс, на встрече с журналистами 3 августа руководитель общины Арцвашен Мамикон Хечоян напомнил, что для защиты Арцвашена требовалось 11000 военнослужащих, но тогда уже шла Арцахская война и, следовательно, неоткуда было брать такие силы.
Арцвашенцы – народ трудолюбивый и они смогли обеспечить себе довольно сносное существование. Число насильственно депортированных из общины Арцвашен семей в настоящее время составляет 719, из них 664 семьи обосновались в населенных пунктах области Гегаркуник, а 55 – в других областях Армении.
Историк Юрий Гулян, коснувшись печального факта падения Арцвашена, отметил, что это стало самым большим поражением в победоносной войне, еще раз напомнив, что это село на протяжении 150 лет было армянским. 8 августа арцвашенцы отметят 20-ю годовщину падения родного села.
Хотя Арцвашен не считается отдельной общиной, однако, имеет администрацию (4 ед.) и получает из госбюджета Армении 100-процентное финансирование. Администрация занимается, в основном, предоставлением данных, необходимых для восстановления документов депортированных лиц, их трудовых книжек, имущественных прав и др.
Отметим, что Арцвашен был основан в 1854 году, когда 40 семей из села Чоратан Шамшадинского района переселились на эти земли. До 1976 года село называлось Старый Башкенд, а затем оно было переименовано в Арцвашен.