Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու համար պայքարը նոր թափով կշարունակվի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու այս փուլում հաղթեցին թուրքական ճնշումները, սպառնալիքները, ինչ-որ տեղ նաեւ` կաշառքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՅԴ բյուրոյի Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը նշեց, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները նոր թափով կշարունակվեն:
«Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդում կան մարդիկ, ովքեր այսօր արդեն մաս են կազմում թուրքամետ կազմակերպությունների, կամ նախկին քաղաքական գործիչ-իրավաբաններ, ովքեր իրենց քաղաքական գործունեության ընթացքում այս գաղափարին դեմ էին արտահայտվել, ուստի պարզ է, որ որոշման կայացումն այնքան էլ անբիծ չէ»,- նշեց բանախոսը: Նրա խոսքով` որոշումը պատիվ չի բերում Ֆրանսիային: Մանոյանը նկատեց, որ նույն Ֆրանսիան քրեականացրել է հրեական ողջակիզման` Հոլոքոստի ժխտումը: Նրա խոսքով` պետք էր մեծ ջանք թափել` հիմնավորում գտնելու համար` ինչպես կարելի է մեկի ժխտումը քրեականացնել, մյուսինը` ոչ:
Ֆրանսիական կառավարությանը նախագահ Սարկոզիի տված հանձնարարականը` նոր օրինագիծ մշակելու, Մանոյանը գնահատեց իբրեւ «բարի կամքի հանձնարարություն»: Սարկոզին իր լիազորությունների շրջանակում չի հասցնի գործընթացն ավարտին հասցնել. խորհրդարանը մեկ-երկու օրից արձակուրդ կգնա: Օրինագծի հակասահմանադրական ճանաչելը, Մանոյանի համոզմամբ, միայն թուրքական ճնշման հետեւանք չէր. ԱՄՆ պետքարտուղարը, եվրոպական որոշ կառույցների ներկայացուցիչներ հայտարարություններ արեցին, որոնք եւս իրենց դերն ունեցան:
«Կարծում եմ` սա Թուրքիային սիրաշահելու, չնեղացնելու հարց էր ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլեւ մի շարք այլ երկրների համար»,- նշեց բանախոսը: Նրա խոոսքով` օրինագծի առաջքաշումը նախագահ Սարկոզիի համար ինչ-որ տեղ նաեւ իր քաղաքական հայացքները դրսեւորելու միջոց էր, մասնավորապես ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության հարցում: Մանոյանը նշեց, որ սա խաղ չէր, թեեւ հակառակը պնդելու հիմքեր եւս չունի:
Օրինագծի ընդունման համար ստեղծված էր ամենահարմար պահը, սակայն բանախոսը համոզմունք հայտնեց, որ աշխատելու դեպքում կարող է նման մի պահ նորից հասունանալ:

Expert says fight for penalizing denial of Armenian Genocide to get new stimulus
YEREVAN, FEBRUARY 29, ARMENPRESS: In this phase of the penalization of the denial of the Armenian Genocide the winners were Turkish pressures, threats and bribe, responsible for the political affairs office of the ARF Bureau Kiro Manoyan said, adding that the works in that direction must continue with new stimulus.
"There are people in the Constitutional Council who are members of pro-Turkish organizations, or former political figures-lawyers who were against this idea," the speaker said. He said the decision does not bring any respect to France. Manoyan noted that France has penalized the denial of Holocaust. He said it is necessary to exert great efforts for finding grounding for criminalization of denial of one genocide and for not penalizing the denial of the other.
Kiro Manoyan described the assignment of President of France Nicolas Sarkozy to draft a new bill as "assignment of good will". Sarkozy will not manage to complete the process: the parliament is going for vacation in one-two days. Manoyan believes that the decision of the French Constitutional Council is not only result of Turkey's pressures: the statements of U.S. secretary of state, representatives of certain European establishments also had their role.
It was the most convenient moment for adoption of the bill but the speaker said such moment may appear again.