2012-ին գիտությանն ուղղվող ֆինանսական միջոցները կավելանան 7 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2012 թվականին Հայաստանի պետական բյուջեից գիտությանն ուղղվող միջոցները, այս տարվա համեմատ, կավելանան 7 տոկոսով՝ եւ կկազմեն 10,3 մլրդ դրամ: Ինչպես այսօր հրավիրված ասուլիսում նշեց Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարարության Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը՝ միջոցները հիմնականում կուղղվեն ոլորտի աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացմանը եւ միջազգային համագործակցության խթանմանը: «Գիտության վրա ծախսված յուրաքանչյուր մեկ դոլարը վերադարձնում է երկու դոլար: Գումարներ կներդրվեն նաեւ ինովացիոն բնույթի ծրագրեր ֆինանսավորելու համար»,- նշեց Գիտության պետական կոմիտեի նախագահը:
Ս. Հարությունյանի խոսքով՝ պետությունն այսօր ֆինանսավորում է գիտության զարգացման 70-75 տոկոսը՝ նախորդ տարվա 85 տոկոսի դիմաց, իսկ մյուս մասը կազմում են մասնավոր ներդրումները: «Որքան պետությունը շատ է մասնակցում գիտության զարգացմանը, այնքան պետության զարգացման տեմպերը դանդաղում են: Օրինակ՝ Ֆինլանդիայում կառավարությունը գիտության զարգացման 7 տոկոսն է ֆինանսավորում, հիմնական մասը ֆինանսավորվում է մասնավորների կողմից»,- ընդգծեց Ս. Հարությունյանը՝ կարեւորելով մասնավոր ներդրումների ավելացումը գիտության ասպարեզում:
Ըստ նրա՝ գիտության զարգացման նպատակով իրականացվում են նաեւ դրամաշնորհային ծրագրեր: Գիտական ծրագրերի 35 տոկոսը ղեկավարում են մինչեւ 35 տարեկան երիտասարդ գիտնականները, որոնց թիվը, Ս. Հարությունյանի խոսքով, բավականին շատ է եւ որոնց հետ գիտական ասպարեզում մեծ հույսեր են կապվում:

В 2012 г. финансовые средства на науку увеличатся на 7 %
Согласно госбюджету РА 2012 г., в будущем году ассигнования на науку, по сравнению с этим годом, будут увеличены на 7 % и составят 10,3 млрд драмов.
Как сказал сегодня на пресс-конференции председатель Госкомитета по науке министерства образования и науки РА Самвел Арутюнян, эти средства, в основном, будут направлены на повышение зарплат работникам этой сферы и стимулирование международного сотрудничества.
«Потраченный на науку каждый доллар возвращается двумя долларами.. Будут направлены средства и на финансирование инновационных программ», - сказал он.
По словам С.Арутюняна, государство сегодня финансирует 70-75 % развития науки против 85 % в прошлом году, остальную часть составляют частные инвестиции. «Чем больше государство участвует в развитии науки, тем медленнее темпы развития государства. Так, в Финляндии, правительсво финансирует 7 % развития науки, основная часть финансируется участниками», - скаал С.Арутюнян, подчеркнув важность увеличения частных инвестиций в этой сфере.
По его словам, с целью развития науки реализуются и грантовые программы. Руководителями 35 % научных программ являются молодые ученые (до 35 лет), их довольно много и с ними связываются большие надежды.