Միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու Ադրբեջանի անհաջող փորձերը վտանգում են տարածաշրջանային անվտանգությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում տեղի են ունենում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հիմնական կոմիտեների նիստերը: Զինաթափման ու միջազգային անվտանգության հարցերը քննարկող ԳԱ առաջին կոմիտեում ելույթներ են ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունները: Քննարկումների ընթացքում ադրբեջանցի պատվիրակը փորձել է մեղադրել հայկական կողմին 2001թ. Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների համաձայնագրով նախատեսված թվաքանակից ավելի 8 տանկ թաքցնելու հարցում:
Նշելով, որ ադրբեջանական քարոզչական զինանոցի ծեծված փաստարկներով հագեցած պատվիրակության հայտարարությունն ակնհայտորեն դուրս են կոմիտեի այդ օրվա քննարկումների օրակարգը կազմող զինաթափման հրատապ հարցերի շրջանակից, ՄԱԿ-ում ՀՀ դեսպան Կարեն Նազարյանն իր խոսքում նշել է միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու Ադրբեջանի անհաջող փորձերի մասին, որոնք վտանգում են տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունն, փակուղի են տանում նաեւ տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների լուծմանը միտված միջնորդների ջանքերը:
Ադրբեջանի կողմից միջազգային տարբեր ատյանների, այդ թվում' ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի, ԵԱՀԿ անդամ պետությունների ու Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից շփման գծից դիպուկահարներին հեռացնելու եւ վստահության ամրապնդմանը ուղղված քայլեր ձեռնարկելու հորդորների անտեսումը ու Ադրբեջանի միլիտարիստական քաղաքականությունը հակասում են միջազգային պայմանագրերի, մասնավորապես' Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների համաձայնագրի եւ ռազմական բյուջեների կրճատման, տարածաշրջանային զինաթափման, սպառազինությունների թափանցիկությանն ուղղված ՄԱԿ-ի բանաձեւերի տառին եւ ոգուն:

Неудачные попытки Азербайджана привести в заблуждение международную общественность ставят под угрозу региональную безопасность
В Нью-Йорке проходят заседания основных комитетов Генеральной ассамблеи ООН. В ходе заседания первого комитета Генеральной ассамблеи по вопросам разоружения и международной безопасности выступили делегации Армении и Азербайджана. В ходе обсуждений азербайджанский делегат попытался обвинить армянскую сторону в том, что Армения скрывает факт превышения количества предусмотренного Соглашением обычного вооружения в Европе 2001 г. на 8 танков.
Отметив, что полное избитыми аргументами пропагандистского арсенала заявление азербайджанской делегации выходит за рамки повестки обсуждения комитета, посол РА в ООН Карен Назарян в своей речи отметил о неудачных попытках Азербайджана привести в заблуждение международную общественность, которые ставят под угрозу региональную безопасность и стабильность, а также приводят в тупик усилия посредников по решению наличествующих в регионе конфликтов.
Пренебрежение призывов разных международных инстанций, в том числе и Генеральной ассамблеи ООН, стран-членов ОБСЕ и сопредседателей Минской группы ОБСЕ, об устранении снайперов с линии соприкосновения и принятии шагов по укреплению доверия, а также милитаристская политика Азербайджана противоречат международным договорам, в частности, Соглашению обычного вооружения в Европе и духу резолюций ООН по сокращению военного бюджета, региональному разоружению и прозрачности вооружений.