Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արեւելյան թեմի առաջնորդը նամակով դիմել է Հ.Քլինթոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արեւելյան թեմի առաջնորդ Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը նամակ է հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին' Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի թեկնածու Ֆրենսիս Ռիկարդոնեի այն դիտարկման վերաբերյալ, որում վերջինս նշել էր, թե 1915թ-ից մինչ օրս Թուրքիայում քրիստոնեական եկեղեցիների մեծ մասը դեռ գործում են: Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր «Արմենպրես»-ը, Ֆ.Ռիկարդոնեն այդ դիտարկումն արել էր' պատասխանելով դեմոկրատ սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսի գրավոր այն հարցին, թե քանի քրիստոնեական եկեղեցիներ են գործում ներկայիս Թուրքիայում' մինչեւ 1915թ-ը գործած 2000-ից ավել եկեղեցիներից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից, նամակում Խաժակ արքեպիսկոպոսը շեշտել է, որ իր հայտարարությամբ դեսպան Ռիկարդոնեն խորապես վիրավորել է ամերիկահայերին' «բացելով զգայուն վերքերը»։
«Կցանկանայի հիշեցնել, որ մենք միշտ օժանդակել ենք Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ առավել նորմալ հարաբերությունների աջակցմանն ուղղված ԱՄՆ կառավարության ջանքերին։ Այդ ջանքերը հաշվի առնելով' դժվար է հասկանալ Թուրքիայում հայկական պատմական եկեղեցիների եւ այլ քրիստոնեական եկեղեցիների կարգավիճակի առնչությամբ դեսպան Ռիկարդոնեի հիմնավորումները»,- գրել է Խաժակ արքեպիսկոպոսը' շեշտելով, որ հարյուրավոր եկեղեցիների հիմնահատակ կործանումը, դրանց անուշադրության մատնելը, ոչնչացումը, ինչպես նաեւ սրբավայրերից շատերի վերածումը մզկիթների, հայերի համար ահռելի ցավ է եւ հիշեցնում է 1915թ-ի Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով եղած մարդկային զոհերի եւ ոչնչացումների մասին:
Խաժակ արքեպիսկոպոսը կարծիք է հայտնել, որ դիվանագետը, ամենայն հավանականությամբ, պարզապես անտեղյակ է որոշ փաստերին: Նա նաեւ շեշտել է, որ Թուրքիայի պատմության, դրա մութ եւ կարեւոր էջերի իմացությունն անհրաժեշտ է' այդ բարդ տարածաշրջանում ԱՄՆ շահերին արդյունավետորեն ծառայելու համար:

Глава Восточной епархии ААЦ в США направил письмо госсекретарю Хиллари Клинтон
Глава Восточной епархии Армянской Апостольской церкви в США, архиепископ Хажак Парсамян направил письмо госсекретарю США Хиллари Клинтон в связи с ответом кандидата на пост посла США в Турции Френсиса Риккардоне на вопрос сенатора-демократа Роберта Менендеса о том «сколько из действующих вТурции до 1915 г. 2000 христианских церквей сегодня по прежнему действующие». Ответ Ф.Риккардоне заключался в следующем: с 1915 г. до сего дня большая часть существующих в Турции христианских церквей действует.
Как сообщили Арменпресс в американской группе «Ай Дата» (Армянский вопрос), в письме архиепископа подчеркивается: это заявление посла Риккардоне «растравило незаживающие раны» американских армян.
«Хотел бы напомнить, что мы всегда поддерживали усилия правительства США, направленные на нормализацию армяно-турецких отношений. Учитывая эти усилия, трудно понять комментарии посла Риккардоне относительно статуса армянских и других христианских церквей на территории нынешней Турции», - отмечается в письме.
Архиепископ Хачак Парсамян, выразив мнение, что дипломат плохо информирован о некоторых фактах, подчеркул, что знание темных и важных страниц истории Турции необходимо, чтобы эффективно представлять интересы США в этом сложном регионе.