Աուտիզմի` նյարդաբանի ախտորոշումը միանշանակ չէ. պետք է դիմել հոգեբանի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում յուրաքանչյուր 10 հազար երեխայից աուտիզմով հիվանդ է ծնվում 15-20-ը: Հայաստանում այս հիվանդությամբ տառապող երեխաների թիվն անցնում է հազարից: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի մանկական հոգեբուժական դիսպանսերի վարիչ Կարինե Լյուլեջյանը, վերջին 4 տարիների ընթացքում' 2007-2010 թվականների տվյալներով, այս հիվանդությամբ առաջնակի ախտորոշվել է 331 երեխա: Աուտիզմով առավել հաճախ տառապում են տղա երեխաները. նրանց մոտ այս հիվանդության դեպքերը 4-5 անգամով շատ են պատահում, քանի որ պատասխանատու գեներն ավելի շատ են հենց տղաների մոտ:
Կ. Լուլեջյանի խոսքով' մի շարք ծրագրերի շրջանակներում աշխատանքներ են տարվում բուժքույրերին ու ծնողներին այս հիվանդության մասին իրազեկելու համար: Ըստ նրա' եթե ախտորոշումը կատարվում է նյարդաբանի կողմից, ապա այն միանշանակ չէ: Եթե ծնողը երեխայի մոտ նկատում է որոշակի շեղումներ, ապա պետք է դիմի նաեւ հոգեբանի:
Հիվանդության առաջացման պատճառները հայտնի չեն, սակայն կան մի շարք տեսություններ, ըստ որոնց' աուտիզմը գենային հիվանդություն է, քանի որ բժիշկները հայտնաբերել են պատասխանատու գեներ, որոնք ինչ-ինչ պատճառներից սկսում են ակտիվանալ եւ ի հայտ բերել հիվանդության նախանշանները: Պատճառ կարող են լինել խնդիրները հղիության, ծննդաբերության ժամանակ, ինչպես նաեւ' սթրեսները: Ըստ Կ. Լյուլեջյանի' կա վարկած, որի մասին հաճախ չեն ցանկանում խոսել. դա պարտադիր պատվաստումներ են, որ կարող են նպաստել այդ գեների ակտիվացմանը:
Աուտիզմ հիվանդությունը բնածին է, որն ակնհատ է դառնում 2- 3 տարեկանում: Հիվանդությունն ազդում է զարգացման երեք ոլորտների վրա' սոցիալական փոխահարաբերությունների, կոմունիկացիայի եւ վարքի: Առաջին նախանշանը, որ նույնիսկ ծնողը կարող է հասկանալ, հաղորդակցման ժամանակ աչքերի մեջ չնայելն է, ինչպես նաեւ' ցուցամատը ինչ-որ բան ցույց տալու համար չօգտագործելը եւ հասակակիցների հետ չշփվելը:
2004 թվականից Հայաստանի 7 մարզերում բացվել են վերականգնողական կենտրոններ, որտեղ անցկացվում է հիվանդության ախտորոշում, եւ վերահսկողության տակ են պահվում հիվանդ երեխաները: Երեւանում 1999 թվականից գործում է «ԱրԲեՍ» բժշկական կենտրոնը, որը նույնպես զբաղվում է աուտիզմով հիվանդ երեխաներով:
Նշենք, որ աուտիկներ հանդիպում են նաեւ հանճարեղ մարդկանց շարքերում. այդ հիվանդությունն ունեցել են, օրինակ, Մոցարտը, Ագաթա Քրիստին: Հատկանշական է, որ աուտիզմով տառապող երեխաների մեծ մասը բացառիկ ունակություններ է ցուցաբերում ծրագրավորման ոլորտում: Հայտնի է, որ միայն «Մայքրոսոֆթ» ընկերությունում աուտիկները կազմում են աշխատողների 5-20 տոկոսը:

Поставленный невропатологом диагноз «аутизм» неоднозначен, следует обратиться и к психологу
Как сказала в беседе с Арменпресс заведующая детским психиатрическим отделением медцентра «Сурб Григор Лусаворич» Карине Люледжян, за последние 4 года это заболевание было диагностировано у 331 ребенка. Чаще всего аутизмом страдают дети мужского пола (в 4-5 раз чаще), поскольку именно у мальчиков больше генов, ответственных за аутизм. По ее словам, в рамках ряда программ проводятся работы по родителей об этом заболевании Поставленный невропатологом диагноз «аутизм» неоднозначен. Если родители замечают у ребенка какие-то отклонения, то следует обратиться и к психологу
Причины «аутизма» пока не известны, есть ряд исследований, согласно которым, аутизм – следствие активизации определенных генов. Причиной могут стать проблемы во время беременности, родов, а также стрессы..Есть предположения, что аутизм могут спровоцировать и обязательные прививки, которые, возможно, активизируют эти гены.
Аутизм – врожденное заболевание, которое проявляется в 2-3 года, воздействуя на три сферы развития – социальные отношения, коммуникативные связи и поведение. Первый признак, который могут заметить и родители: ребенок при общении не смотрит в глаза, не общается со сверстниками и др.
В 2004 г. в 7-ми областях Армении открылись восстановительные центры, в которых проводится диагностика этого заболевания и осуществляется контроль за больными детьми. В Ереване с 1999 г. действует центр «АРБеС», который также занимается этой проблемой.
Отметим, что аутизм встречается и среди гениальных, творческих людей, к примеру, это заболевание было у Моцарта, Агаты Кристи и др. Интересно, что большая часть детей, страдающих аутизмом, проявляет исключительные способности к программированию. Известно, что только в компании «Майкрософт» подобный диагноз имеют 5-20 % сотрудников.