Ըստ Տ. Սարգսյանի` հայ գործարարների կողմից այլ երկրում բիզնեսի հիմնումը տնտեսագիտական գործառույթ է եւ վտանգավոր չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը մանրակրկիտ ուսումնասիրում է կապիտալ հոսքերը, մեր երկրի վճարային հաշվեկշիռը: Կապիտալի արտահոսքի տեսանկյունից մենք ահագնացող երեւույթներ չունենք: Օշականում Հայաստանի գրողների միության արտագնա նիստի ժամանակ, պատասխանելով մտավորականներին հուզող հարցերին, այս մասին հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Կառավարության ղեկավարը, իհարկե, չբացառեց, որ կան դեպքեր, երբ մեր հայրենակիցները, չնայած որ իրենց եկամուտները վաստակում են Հայաստանում, գործարաններ են կառուցում ոչ թե մեր երկրում, այլ դրսում, բայց մյուս կողմից, ըստ Տ. Սարգսյանի, վարելով ազատական քաղաքականություն, կառավարությունը չի կարող հայ գործարարների վրա դնել սահմանափակումներ' ինչպես նրանք կառավարեն իրենց ֆինանսական հոսքերը:
«Կա հետեւյալ փաստարկը. մեր գործարարները պետք է դիվերսիֆիկացիայի ենթարկեն իրենց ռիսկերը, որը բխում է հենց մեր երկրի շահերից: Եթե ՀՀ-ում իրենց բիզնեսը կազմակերպող տնտեսվարողներն ունենան ավելի դիվերսիֆիկացված բիզնեսներ, ապա դա կապահովի մեր երկրի տնտեսական կայունությունը: Շատերին մտահոգում է այն հանգամանքը, որ մեր հայրենակիցները Հայաստանի փոխարեն ներդրում են կատարում Վրաստանում: Մենք այդ խնդիրը դարձրեցինք մանրակրկիտ ուսումնասիրության առարկա, ընդ որում' Վրաստանի իշխնությունների հետ ունեցանք համաձայնություն. նրանք մեզ հետ կկիսվեն տեղեկատվությամբ' որոնք են այդ բիզնեսները: Ես հանդիպումներ եմ ունենում այդ մարդկանց հետ, հետաքրքրվում բիզնեսի տեղափոխման պատճառներով: Չի եղել որեւիցե դեպք, որտեղ չլինի խելամիտ տնտեսագիտական շարժառիթ»,- ասաց Տ. Սարգսյանը: Օրինակ' վարչապետը հանդիպել է դեղագործության բնագավառի հայ տնտեսավարողների հետ, ովքեր Վրաստանում դեղագործական հումքի մշակման հարթակ են ստեղծում: Նրանք բացատրել են, որ դրանով նրանք հումքի կայուն մատակարարում են ապահովում Հայաստան, ավելին' ձեռք են բերում երեք պետությունների շուկաները, որի արդյունքում բարելավում է հայաստանյան նրանց բիզնեսի ընդհանուր եկամտաբերությունը:
«Կան դեպքեր, երբ այստեղի տնտեսվարողները պահեստներ են ձեռք բերում ' ստեղծելով մատակարարման ցանց' Վրաստանում ապրանքներ վաճառելու համար: Նրանց հաշվարկները նույնպես ցույց են տալիս, որ այդ պարագայում Հայաստանում ձեւավորվող շահույթն ավելի բարձր է լինում, իսկ Վրաստանում ապրանքներն իրացնելու համար կատարվող ծախսերը նվազում են: Շինանյութ արտադրողները, որոնք Հայաստանում արդեն իսկ ունեն ինչ-որ ձեռնարկություններ, որոնք արտադրանքն արտահանում են Վրաստան, այնտեղ ստեղծում են դուստր ձեռնարկություններ, որոնց շնորհիվ իրենց շուկան բացվում է: Հասկանալի է, որ նման գործառույթները տնտեսագիտական գործառույթներ են եւ վտանգավոր չեն»,- վստահեցրեց վարչապետը' ավելացնելով, որ վտանգավոր կլինեն միայն այն երեւույթները, եթե նրանք ամբողջությամբ փակեն Հայաստանի իրենց բիզնեսը եւ այն տեղափոխեն Վրաստան: «Մեզ միայն նման դեպքերը պետք է մտահոգեն: Բայց այսօր առարկայական նման դեպքեր չունենք»,- գոհունակությամբ նշեց Տ. Սարգսյանը:

По словам Т. Саргсяна, основание бизнеса в другой стране – нормальная экономическая практика и не опасна
Правительство Армении детально изучает потоки капитала, платежный баланс нашей страны. С точки зрения утечки капиталов у нас нет тревожных явлений. Сегодня в Ошакане в ходе выездного заседания Союза писателей Армении, отвечая на вопросы присутствующих, отметил премьер-министр РА Тигран Саргсян. Премьер также отметил, что не исключено, что бывают случаи, когда наши соотечественники, хотя свои доходы получают в Армении, строят заводы не в нашей стране, а зарубежом, но с другпой стороны, по словам Т. Саргсяна, ведя либеральную политику, правительство не может поставить ограничения перед армянскими предпринимателями, как они должны управлять свои финансовые потоки.
«Наличествует следующее обстоятеъльство: наши предприниматели должны подвергнуть диверсификации свои риски, что исходит из интересов нашей страны. Если организующие свой бизнес в РА предприниматели будут иметь более диверсифицированные бизнесы, то это обеспечит экономическую стабильность нашей страны. Многих заботит тот факт, что наши соотечественики вместо Армении делают инвестиции в Грузии. Мы подробно изучили данный вопрос, а также достигли согласия с валстями Грузии, что они поделятся с нами информацией, какие это бизнесы. Я встречаюсь с этими людьми, интересуюсь причинами перемещения бизнеса. Не было такого случая, когда не было бы рационального экономического повода», - отметил Т. Сарсгян. Например, премьер встретился с армянскими предпринимателями в сфере фармацевтики, которые постоянно создают арену для обработки сырья в Грузии. Они объяснили, что этим они обеспечивают стабильную поставку сырья в Армению, более того завоевывают рынок трех государств, в результате чего улучшаются общие доходы их армянского бизнеса.
«Бывают случаи, когда предприниматели из Армении создавая сети поставки приобретают склады для продажи товаров в Грузии. Их рассчеты также показывают, что в данных обстоятельствах образуемый в Армении доход увеличивается, а расходы на реализацию товаров в Грузии уменьшаются», - отметил Т. Сарсгян, добавив, что опасными будут только те случаи, если предприниматель полностью закроет бизнес в Армении и переведет его в Грузию, но таких случаев у нас пока нет.