Ադրբեջանում բոլոր հնարավոր մեթոդներով իրականացվում է հայի բացասական կերպարի ձեւավորում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում բոլոր հնարավոր մեթոդներով իրականացվում է հայի բացասական կերպարի ձեւավորում: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը, այս մասին շեշտված է Եվրախորհրդի հովանու ներքո գործող Ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողովի զեկույցում: Սա արդեն 3-րդ զեկույցն է, որում նշվում է, թե ինչ իրավիճակ է տիրում Ադրբեջանում եւ ինչպես են բոլոր հարթակներում, բոլոր հնարավոր միջոցներով հասարակության մեջ ձեւավորում հայի բացասական կերպար: Վ. Գեղամյանը նշեց, որ այս զեկույցն, ըստ էության, նախորդներից այդքան էլ չի տարբերվում, պարզապես այստեղ որոշ տեղերում խիստ շեշտադրումներ կան:
Զեկույցում նշվում է, որ Ադրբեջանում կա 20-30 հազար հայ, սակայն այնտեղ այնքան վատ է իրավիճակը, որ հայերը որեւէ կերպ հնարավորություն չունեն ելույթ ունենալ, ինքնադրսեւորվել, նույնիսկ վախենում են ասել, որ իրենք հայ են: Տեղի հայերն այն մարդիկ են, ովքեր թաքցնում են իրենց ազգությունը կամ խառն ամուսնությունների արդյունքում են այդտեղ բնակվում: Նրանցից շատերը ենթարկվում են բոլոր տեսակի ճնշումների եւ, ինչպես զեկույցում է նշված, դա խիստ վտանգավոր է:
Վ. Գեղամյանը նշեց, որ ցածր դասարանցիների համար նախատեսված դասագրքերում հայերը ներկայացված են որպես դավադիրներ, ոխերիմ թշնամիներ, վրիժառուներ, որոշ տեղերում' նույնիսկ նախանձներ: Չնայած դրան' Հայաստանի դասագրքերում նման մոտեցումները բացակայում են:
«Ներկայիս խաղաղ պայմաններում միջազգային կառույցները խոսում են երկխոսության, հանդուրժողականության մասին, սակայն, ինչպես տեսնում ենք, նման բան գոյություն չունի: Ադրբեջանը բոլոր հնարավոր մակարդակներում այնպես է անում, որ հայերը դիտարկվեն որպես թշնամիներ»,-ավելացրեց Վ. Գեղամյանը: Ըստ նրա' սա ոչ միայն միջազգային հանրության, այլեւ հայ ազգի համար է ապացույց, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ բանակցություններին:
Նշենք, որ զեկույցում, հայերից բացի, անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանում այլ ազգային փոքրամասնություններին:

Negative Image of Armenians Being Formed in Azerbaijan with All Means Possible
With all means possible a negative image of Armenians is being formed in Azerbaijan, Varujan Geghamyan, Turkologist, said today at a news conference. He says this is stated in a European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) report. This is the 3rd such report, which provides information on the situation in Azerbaijan and states that in all the platforms Azerbaijan tends to form a negative image of Armenians.
Varujan Geghamyan said the report actually does not differ from the previous ones, it just has some strict emphases in certain parts. The report mentions that there 20-30 thousand Armenians in Azerbaijan, however the situation is so terrible there that the Armenians do not have any opportunity to speak, express themselves, and they are even afraid of saying that they are Armenians. The local Armenians are those, who conceal their nationality or live there as a result of mixed marriages. Many of them face pressure and, according to the report, it is quite dangerous.
The speaker mentioned that in the text-books for low-grade Azerbaijani students Armenians are presented as insidious enemies, conspirators, revenge seekers. However such approaches do not exist in Armenian text-books.
"Under the current peaceful conditions the international establishments speak about dialogue, tolerance, however, as we see, such things do not exist. At all the levels possible Azerbaijan endeavors to make Armenia be considered as an enemy," the Turkologist said. He said not only for the international community, but also for the Armenian nation it is a proof that Azerbaijan is not ready for the talks.
The report touched upon not only Armenians, but also other national minorities living in Azerbaijan.