ԵԱՏՄ-Ինդոնեզիա ազատ առևտրի համաձայնագրով հայկական մի շարք ապրանքների մաքսատուրքերը կնվազեն կամ կզրոյացվեն
Ազգային ժողովի տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել Եվրասիական տնտեսական միության և Ինդոնեզիայի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի վավերացման հարցին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հարցը հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գասպարյանը։
«Եվրասիական տնտեսական միության և դրա անդամ պետությունների՝ մի կողմից, և Ինդոնեզիայի Հանրապետության՝ մյուս կողմից, միջև ազատ առևտրի մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Սանկտ Պետերբուրգում։
Համաձայնագրի նպատակն է ազատականացնել և պարզեցնել կողմերի միջև ապրանքների առևտուրը, այդ թվում՝ սակագնային ու ոչ սակագնային խոչընդոտների նվազեցման միջոցով, ինչպես նաև բարենպաստ պայմաններ ստեղծել տնտեսական և առևտրային փոխգործակցության համար։
Փաստաթուղթը կարգավորում է տնտեսական համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ՝ ներառելով փոխադարձ առևտրի դյուրացումն ու խթանումը, ներքին շուկայի պաշտպանությունը, մաքսային կարգավորումը, սանիտարական և բուսասանիտարական միջոցառումները։
Համաձայնագրի անբաժանելի մաս են կազմում նաև կից ցանկերը, որոնցում ամրագրված են կոնկրետ ապրանքատեսակների համար սակագնային արտոնություններ տրամադրելու կողմերի պարտավորությունները։
Գյուղատնտեսական ապրանքների մասով հայկական կողմի առաջարկներում հիմնականում ներառվել են Հայաստանի արտահանման առաջնային հետաքրքրություն ներկայացնող ապրանքատեսակները։ Մասնավորապես՝ հանքային ջրերի գործող 5 տոկոս մաքսատուրքը համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո կզրոյացվի, պահածոյացված մրգերի և բանջարեղենի մաքսատուրքը 20 տոկոսից կնվազի մինչև 0 տոկոս, մրգային հյութերի 5 տոկոս մաքսատուրքը կզրոյացվի, ջեմերի գործող 5 տոկոս մաքսատուրքը կնվազեցվի 50 տոկոսով։
Արդյունաբերական ապրանքների ընտրությունը ևս կատարվել է Հայաստանի արտահանման առաջնային հետաքրքրությունների հիման վրա։ Ցանկում ներառված են պղնձե արտադրանքը, դեղամիջոցները, ոսկերչական իրերը և այլ ապրանքատեսակներ։
Պղնձե արտադրանքի համար գործող 5 տոկոս մաքսատուրքը համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո կզրոյացվի կամ երեք տարվա ընթացքում աստիճանաբար կնվազեցվի մինչև 0 տոկոս։
Դեղամիջոցների դեպքում ևս գործող մաքսատուրքը 5 տոկոս է։ Այն համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո կզրոյացվի, իսկ ապրանքային խմբի առանձին տեսակների համար մինչև 0 տոկոս նվազեցումը կիրականացվի 3-ից 15 տարվա ընթացքում։
Ոսկերչական իրերի գործող 15 տոկոս մաքսատուրքն ապրանքային խմբի առանձին տեսակների համար 5-ից 15 տարվա ընթացքում աստիճանաբար կնվազեցվի մինչև 0 տոկոս։
Սակագնային արտոնությունները կարող են հայկական արտադրանքի համար ավելի մրցունակ մուտքի պայմաններ ստեղծել Ինդոնեզիայի շուկայում։
Քննարկման ընթացքում պատգամավորների հարցերն ու տեսակետները վերաբերել են Հայաստանի և Ինդոնեզիայի միջև առևտրաշրջանառության ծավալներին, համաձայնագրի վավերացման գործընթացի փուլերին և իրականացվող աշխատանքներին, Ինդոնեզիայից ներմուծվող ապրանքների դրույքաչափերին, ինչպես նաև հայկական ծագման ապրանքների պահանջարկի ձևավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։

The Armenian parliament’s Committee on Regional and Eurasian Integration has approved the ratification of the free trade agreement between the Eurasian Economic Union (EAEU) and Indonesia.
The agenda item was presented at the committee meeting by Deputy Minister of Economy of Armenia Tigran Gasparyan.
The “Free Trade Agreement between the Eurasian Economic Union and its Member States, of the one part, and the Republic of Indonesia, of the other part” was signed in St. Petersburg on December 21, 2025.
The agreement aims to liberalize and simplify trade in goods between the parties, including by reducing tariff and non-tariff barriers, as well as creating favorable conditions for economic and trade cooperation.
The document regulates a wide range of economic cooperation issues, including the facilitation and promotion of mutual trade, domestic market protection, customs regulation, and sanitary and phytosanitary measures.
The agreement also includes annexed lists that set out the parties’ commitments to provide tariff preferences for specific types of goods.
With regard to agricultural products, the Armenian side’s proposals mainly included products of primary export interest to Armenia. In particular, the existing 5% customs duty on mineral water will be reduced to zero after the agreement enters into force; the customs duty on canned fruits and vegetables will be reduced from 20% to 0%; the 5% customs duty on fruit juices will be reduced to zero; and the existing 5% customs duty on jams will be reduced by 50%.
The selection of industrial products was also based on Armenia’s primary export interests. The list includes copper products, medicines, jewelry and other goods.
For copper products, the existing 5% customs duty will be reduced to zero after the agreement enters into force or will be gradually reduced to 0% over three years.
For medicines, the existing customs duty is also 5%. It will be reduced to zero after the agreement enters into force, while for certain products within the category, the duty will be reduced to 0% over a period of 3 to 15 years.
The existing 15% customs duty on jewelry will be gradually reduced to 0% for certain products within the category over a period of 5 to 15 years.
The tariff preferences may create more competitive market access conditions for Armenian products in the Indonesian market.