«Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ բազմօրյա հեծանվավազքի մրցաշարը կլինի ավանդական
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի ու սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը լիահույս է, որ «Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ բազմօրյա հեծանվավազքը նոր խթան կլինի Հայաստանի միջազգային տեսանելիության բարձրացման համար:
«Մենք նախապատրաստվում ենք մեծ իրադարձության մեր երկրում՝ առաջին անգամ հյուրընկալելով հեծանվային միջազգային մրցաշար: Այս նախագծի վրա աշխատել ենք շուրջ երկու տարի: Մրցաշարի անցկացումը կարևորում եմ ոչ միայն սպորտային տեսանկյունից, այլ այն նաև ռազմավարական մոտեցումների արտացոլումն է: Նման մրցաշարերը պետք է օգտագործենք երկրի միջազգային տեսանելիությունը բարձրացնելու տեսանկյունից»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ նպատակների շարքում է հեծանվասպորտի զարգացումը հասցնել այն կետին, որ հայ մարզիկները հասնեն օլիմպիական մակարդակի և ինչու ոչ՝ իրավունք ստանան մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին, և «Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ բազմօրյա հեծանվավազքի մրցաշարի կլինի ավանդական։
Անդրեասյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հետևողական աշխատանքը սպորտային ենթակառուցվածքների կառուցման գործում և այդ տեսանկյունից առաջիկայում վերանորոգումից հետո կրկին շահագործման կհանձնվի հեծանվասպորտի մարզադպրոցը:
«Tour of Armenia»-ի անցկացման ժամանակահատվածում կկայանա նաև ՀՀ վարչապետի գավաթի դպրոցականների մրցաշարը, որի ժամանակ մասնակից երեխաները հնարավորություն կունենան նաև անձնական շփումներ ունենալ Հեծանվասպորտի օլիմպիական չեմպիոն Սամուել Սանչեսի հետ, ով «Tour of Armenia 2026»-ի պաշտոնական դեսպանն է:
«Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ բազմօրյա հեծանվավազքին կմասնակցի 16 թիմ՝ յուրաքանչյուրում 6 հեծանվորդ։ Մասնակիցների թվում կլինեն թիմեր և մարզիկներ տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Ճապոնիայից, Իտալիայից, Ղազախստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Թաիլանդից, Լեհաստանից, Պորտուգալիայից, Չեխիայից, Գերմանիայից և այլն: Մրցաշարին կմասնակցի նաև Հայաստանի թիմը:
Ընդհանուր առմամբ՝ Հայաստան կժամանի ավելի քան 300 պատվիրակ՝ ներառյալ մարզիկներ, թիմերի ներկայացուցիչներ, մրցավարներ և մրցաշարի կազմակերպմանն ու անցկացմանը ներգրավված այլ մասնագետներ:
Սեպտեմբերի 10-13-ն անցկացվելիք «Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ բազմօրյա հեծանվավազքն ընդգրկում է 4 մրցափուլ, 587 կմ ընդհանուր հեռավորություն և 5,300 մետր վերելք՝ անցնելով Հայաստանի չորս մարզերով (Գեղարքունիք, Տավուշ, Լոռի, Արագածոտն) և եզրափակվելով մայրաքաղաք Երևանում (սեպտեմբերի 10՝ Գավառ - Մեծ Մասրիկ, սեպտեմբերի 11՝ Կիրանց - Ստեփանավան, սեպտեմբերի 12՝ Մարտունի - Դիլիջան/Պարզ լիճ, սեպտեմբերի 13՝ Երևան)։

Tour of Armenia cycling race will become a tradition, sports minister says
Armenia’s Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan is confident that the “Tour of Armenia,” also known as the Tour d’Arménie, will give a new impetus to increasing Armenia’s international visibility.
“We are preparing for a major event in our country, hosting an international cycling competition for the first time. We have worked on this project for around two years. I consider the organization of the competition important not only from a sporting perspective, but it also reflects strategic approaches. We should use such competitions to increase the country’s international visibility,” Andreasyan said at a press briefing.
The minister emphasized that one of the goals is to develop cycling to the point where Armenian athletes reach Olympic level and, why not, earn the right to participate in the Olympic Games, and that the “Tour of Armenia” international professional multi-day cycling race will become a tradition.
She said that the Government of Armenia continues its efforts to build sports infrastructure, and in this regard, the cycling sports school will be reopened in the near future after renovation.
During the “Tour of Armenia,” the Prime Minister’s Cup schoolchildren’s competition will also be held, during which participating children will have the opportunity to meet Olympic cycling champion Samuel Sanchez, who is the official ambassador of “Tour of Armenia 2026.”
The Tour of Armenia is a professional multi-stage road cycling race held in Armenia and sanctioned as a Class 2.2 event on the UCI Europe Tour.
The Tour of Armenia will be held in Armenia from September 10 to 13.
The Tour of Armenia consists of four stages, with a total distance of 587 km and 5,300 meters of elevation gain.
Overall, more than 300 delegates will arrive in Armenia, including athletes, team representatives, referees, and other specialists involved in the organization and staging of the competition.