«Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ բազմօրյա հեծանվավազքի մրցաշարը կլինի ավանդական
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի ու սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը լիահույս է, որ «Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ բազմօրյա հեծանվավազքը նոր խթան կլինի Հայաստանի միջազգային տեսանելիության բարձրացման համար:
«Մենք նախապատրաստվում ենք մեծ իրադարձության մեր երկրում՝ առաջին անգամ հյուրընկալելով հեծանվային միջազգային մրցաշար: Այս նախագծի վրա աշխատել ենք շուրջ երկու տարի: Մրցաշարի անցկացումը կարևորում եմ ոչ միայն սպորտային տեսանկյունից, այլ այն նաև ռազմավարական մոտեցումների արտացոլումն է: Նման մրցաշարերը պետք է օգտագործենք երկրի միջազգային տեսանելիությունը բարձրացնելու տեսանկյունից»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ նպատակների շարքում է հեծանվասպորտի զարգացումը հասցնել այն կետին, որ հայ մարզիկները հասնեն օլիմպիական մակարդակի և ինչու ոչ՝ իրավունք ստանան մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին, և «Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ բազմօրյա հեծանվավազքի մրցաշարի կլինի ավանդական։
Անդրեասյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հետևողական աշխատանքը սպորտային ենթակառուցվածքների կառուցման գործում և այդ տեսանկյունից առաջիկայում վերանորոգումից հետո կրկին շահագործման կհանձնվի հեծանվասպորտի մարզադպրոցը:
«Tour of Armenia»-ի անցկացման ժամանակահատվածում կկայանա նաև ՀՀ վարչապետի գավաթի դպրոցականների մրցաշարը, որի ժամանակ մասնակից երեխաները հնարավորություն կունենան նաև անձնական շփումներ ունենալ Հեծանվասպորտի օլիմպիական չեմպիոն Սամուել Սանչեսի հետ, ով «Tour of Armenia 2026»-ի պաշտոնական դեսպանն է:
«Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ բազմօրյա հեծանվավազքին կմասնակցի 16 թիմ՝ յուրաքանչյուրում 6 հեծանվորդ։ Մասնակիցների թվում կլինեն թիմեր և մարզիկներ տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Ճապոնիայից, Իտալիայից, Ղազախստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Թաիլանդից, Լեհաստանից, Պորտուգալիայից, Չեխիայից, Գերմանիայից և այլն: Մրցաշարին կմասնակցի նաև Հայաստանի թիմը:
Ընդհանուր առմամբ՝ Հայաստան կժամանի ավելի քան 300 պատվիրակ՝ ներառյալ մարզիկներ, թիմերի ներկայացուցիչներ, մրցավարներ և մրցաշարի կազմակերպմանն ու անցկացմանը ներգրավված այլ մասնագետներ:
Սեպտեմբերի 10-13-ն անցկացվելիք «Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ բազմօրյա հեծանվավազքն ընդգրկում է 4 մրցափուլ, 587 կմ ընդհանուր հեռավորություն և 5,300 մետր վերելք՝ անցնելով Հայաստանի չորս մարզերով (Գեղարքունիք, Տավուշ, Լոռի, Արագածոտն) և եզրափակվելով մայրաքաղաք Երևանում (սեպտեմբերի 10՝ Գավառ - Մեծ Մասրիկ, սեպտեմբերի 11՝ Կիրանց - Ստեփանավան, սեպտեմբերի 12՝ Մարտունի - Դիլիջան/Պարզ լիճ, սեպտեմբերի 13՝ Երևան)։

Международная профессиональная многодневная велогонка Tour of Armenia станет традиционной
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян выразила надежду, что международная профессиональная многодневная велогонка Tour of Armenia станет новым импульсом для повышения международной известности Армении.
«Мы готовимся к крупному событию в нашей стране – впервые проводим международную велогонку. Мы работаем над этим проектом около двух лет. Я придаю большое значение проведению турнира не только со спортивной точки зрения, но и в контексте отражения стратегических подходов. Мы должны использовать такие турниры для повышения международной известности страны», – сказала Жанна Андреасян на встрече с журналистами, сообщает Арменпресс.
Министр подчеркнула, что среди целей – развитие велоспорта до уровня, когда армянские спортсмены достигнут олимпийской планки и, почему бы и нет, получат право участвовать в Олимпийских играх, и международная профессиональная многодневная велогонка Tour of Armenia станет традиционной.
По словам Андреасян, правительство Армении продолжает последовательную работу по строительству спортивной инфраструктуры, и в этой связи в ближайшем будущем после ремонта будет вновь введена в эксплуатацию школа велоспорта.
В период проведения Tour of Armenia также пройдет школьный турнир на Кубок премьер-министра РА, в ходе которого дети-участники смогут лично пообщаться с олимпийским чемпионом по велоспорту Самуэлем Санчесом, который является официальным послом Tour of Armenia 2026».
В международном профессиональном многодневном велотуре Tour of Armenia примут участие 16 команд, каждая из которых будет состоять из 6 велосипедистов. Среди участников будут команды и спортсмены из разных стран, включая Японию, Италию, Казахстан, Великобританию, Таиланд, Польшу, Португалию, Чехию, Германию и др. В турнире также примет участие армянская команда.
В общей сложности в Армению прибудет более 300 делегатов, включая спортсменов, представителей команд, судей и других специалистов, участвующих в организации и проведении турнира.
Международная профессиональная многодневная велогонка Tour of Armenia, которая пройдет с 10 по 13 сентября, включает 4 этапа общей протяженностью 587 км и с набором высоты 5300 метров. Она пройдет через четыре региона Армении - Гегаркуник, Тавуш, Лори, Арагацотн - и завершится в столице Ереване:
(10 сентября: Гавар - Мец-Масрик, 11 сентября: Киранц - Степанаван, 12 сентября: Мартуни - Дилижан/Парз лич, 13 сентября: Ереван).