Թրամփը հայտարարել է Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի մոտալուտ հաղթանակի մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ ԱՄՆ-ն շուտով հաղթանակ կտանի Իրանի նկատմամբ։ «Արմենպես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է նա GB News հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում։
«Մենք կհաղթենք, և դա կլինի շուտով, որովհետև մենք արդեն հաղթել ենք. չէ՞ որ նրանք չեն կարող միջուկային զենք ունենալ», - նշել է նա։
Թրամփը նաև նշել է, որ ճիշտ է վարվել Իրանի դեմ պատերազմ սկսելու հարցում, քանի որ նրա պնդմամբ՝ եթե դա տեղի չունենար, Թեհրանն արդեն «երկու, գուցե, չորս շաբաթ անց» կարող էր միջուկային զենք ստանալ, իսկ այժմ այդ ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 25 տարի։
Միևնույն ժամանակ, Միացյալ Նահանգների ղեկավարը վստահեցրել է, որ ԱՄՆ-ն հաջող գործողություններ է իրականացնում Իրանի դեմ և «վերահսկում է Հորմուզի նեղուցը»։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը պատերազմ են սկսել Իրանի դեմ փետրվարի 28-ին։ Հունիսին Վաշինգտոնը և Թեհրանը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը նախատեսում էր մարտական գործողությունների անհապաղ դադարեցում բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում։ Սակայն հուլիսի 8-ի գիշերը Միացյալ Նահանգները վերսկսել է լայնածավալ հարվածներն Իրանի դեմ՝ մեղադրելով նրան Հորմուզի նեղուցի հետ կապված պայմանները խախտելու համար։ Հուլիսի վերջին մարտերը դադարել էին, սակայն օգոստոսի 30-ին՝ կրկին վերսկսվել։

Трамп объявил о скорой победе США над Ираном
Президент США Дональд Трамп считает, что США скоро одержат победу над Ираном. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью телеканалу GB News.
“Мы победим, это будет скоро, потому что мы уже победили, ведь они не могут иметь ядерного оружия”, — сказал он.
Трамп также отметил, что был прав, начав войну против Ирана, поскольку, по его словам, если бы этого не произошло, Тегеран мог бы получить ядерное оружие “уже через две, может быть, четыре недели, а теперь этот срок увеличился до 25 лет.
Он заверил, что США проводят успешные операции против Ирана и “контролируют Ормузский пролив”.
США и Израиль 28 февраля начали военные действия против Ирана. В июне Вашингтон и Тегеран подписали меморандум о взаимопонимании, призывающий к немедленному прекращению боевых действий на всех фронтах, в том числе и в Ливане. Однако в ночь на 8 июля Соединенные Штаты возобновили крупномасштабные удары по Ирану, обвинив его в нарушении условий, касающихся Ормузского пролива. Боевые действия прекратились в конце июля, но вновь возобновились 30 августа.