Թրամփն ակնարկել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է չսատարել Բրիտանիային Ֆոլկլենդյան կղզիների հարցում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ակնարկել է, որ Վաշինգտոնը, հնարավոր է, օգնության չգնա Մեծ Բրիտանիային Ֆոլկլենդյան կղզիների հարցում Արգենտինայի հետ հնարավոր հակամարտության դեպքում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ սեպտեմբերի 3-ին GB News-ին տված հարցազրույցում Թրամփին հարց են ուղղել՝ արդյոք ԱՄՆ-ն «կգնա Մեծ Բրիտանիային օգնության» հնարավոր տարածքային վեճի դեպքում, ինչին նա պատասխանել է, որ Մեծ Բրիտանիան «չի եկել ինձ օգնելու» Իրանի հետ պատերազմի ժամանակ։
Օրերս Թրամփը նաև հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն կարող է վերանայել կղզիների ինքնիշխանության հարցում իր չեզոք դիրքորոշումը, եթե Մեծ Բրիտանիան չմեծացնի պաշտպանության ծախսերը։
BBC-ի լրագրողի հարցին՝ արդյոք նա կարող է վերանայել Ֆոլկլենդյան կղզիների հարցում ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը, Թրամփը պատասխանել էր. «Ես միշտ վերանայում եմ բոլոր դիրքորոշումները։ Սա դրանցից մեկն է»։
Ի պատասխան՝ Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Ումա Կումարանը նշել էր, որ Ֆոլկլենդյան կղզիները բրիտանական անդրծովյան տարածք են և միշտ կմնան այդպիսին՝ համաձայն կղզու բնակիչների ցանկության։
Ֆոլկլենդյան կղզիների համար պատերազմից ավելի քան 40 տարի անց Ատլանտյան օվկիանոսի հարավ-արևմուտքում գտնվող կղզեխմբի ինքնիշխանությունը շարունակում է վիճարկվել Մեծ Բրիտանիայի և Արգենտինայի կողմից։
2013 թվականի հանրաքվեում կղզիների բնակիչները ճնշող մեծամասնությամբ քվեարկել են բրիտանական անդրծովյան տարածք մնալու օգտին. բնակիչների 99,8%-ը կողմ է քվեարկել, ընդամենը երեքը՝ դեմ։
Արգենտինական ուժերը 1982 թվականին ափ էին իջել Ֆոլկլենդյան կղզիներում՝ տարածքային պահանջ ներկայացնելու համար, ինչը հանգեցրեց 74-օրյա պատերազմի, որի արդյունքում բրիտանական ռազմական օպերատիվ խումբը դուրս մղեց նրանց։ Հակամարտության հետևանքով զոհվել է 255 բրիտանացի զինծառայող, երեք կղզեբնակ և 649 արգենտինացի զինծառայող։

Трамп намекает, что США могут не поддержать Великобританию в споре о Фолклендских островах
Президент США Дональд Трамп намекнул, что Вашингтон может не прийти на помощь Великобритании в потенциальном конфликте с Аргентиной из-за Фолклендских островов.
Как сообщает Арменпресс, в интервью GB News 3 сентября Трампа спросили, придут ли США «на помощь Великобритании» в случае возможного территориального спора, на что он ответил, что Великобритания «не пришла мне на помощь» во время войны с Ираном.
На днях Трамп также заявил, что США могут пересмотреть свою нейтральную позицию в отношении суверенитета над островами, если Великобритания не увеличит расходы на оборону.
На вопрос корреспондента BBC о том, может ли он пересмотреть позицию США по Фолклендским островам, Трамп ответил: «Я всегда пересматриваю все позиции. Это одна из них».
В ответ министр иностранных дел Великобритании Ума Кумаран заявила, что Фолклендские острова являются британской заморской территорией и всегда будут ею оставаться в соответствии с пожеланиями островитян.
Спустя более 40 лет после Фолклендской войны суверенитет над архипелагом в юго-западной части Атлантического океана продолжает оспариваться Великобританией и Аргентиной.
На референдуме 2013 года островитяне подавляющим большинством голосов проголосовали за то, чтобы остаться британской заморской территорией: 99,8% населения проголосовали за, и лишь трое — против.
Аргентинские войска высадились на Фолклендских островах в 1982 году, чтобы заявить свои права, что привело к 74-дневной войне, в ходе которой британская военная группа вытеснила их. В результате конфликта погибли 255 британских солдат, трое островитян и 649 аргентинских солдат.