Թրամփը Կանադային սպառնացել է տնտեսության փլուզմամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Կանադայի տնտեսությունը կարող է փլուզվել, եթե երկրի քաղաքական ղեկավարությունը շարունակի իրեն ներկայացնել որպես «թշնամի»։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Թրամփն այս մասին գրել է Truth Social սոցիալական ցանցում՝ արձագանքելով Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիի հայտարարություններին։
«Կանադացի քաղաքական գործիչների համար, ինչպիսին վարչապետ Մարկ Քարնին է, շատ լավ է նախագահ Դոնալդ Թրամփին «թշնամի» դարձնել, մինչև նրանց տնտեսությունը փլուզվի։ Այդ ժամանակ դա շատ վատ կլինի քաղաքականության համար՝ ավելի վատ, քան երբևէ պատահել է որևէ կանադացի քաղաքական գործչի հետ։ Պարզապես հետևեք»,- գրել է Թրամփը։
ԱՄՆ-ի և Կանադայի միջև առևտրային հարաբերությունները վերջին շաբաթներին կտրուկ սրվել են։ Վաշինգտոնը օգոստոսին 50 տոկոս մաքսատուրք է սահմանել շուրջ 20 միլիարդ դոլարի կանադական ապրանքների նկատմամբ։ Ի պատասխան՝ Կանադան հայտարարել է ամերիկյան ապրանքների նկատմամբ պատասխան մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ Դրանք նախատեսվում է ուժի մեջ մտցնել սեպտեմբերի 8-ից։

Trump threatens Canada with economic collapse
US President Donald Trump has said that Canada’s economy could collapse if the country’s political leadership continues to portray him as an “enemy”. Trump made the remarks in a post on the Truth Social social media platform, responding to statements by Canadian Prime Minister Mark Carney.
“It’s great for Canadian politicians like Prime Minister Mark Carney to make President Donald Trump the ‘enemy’ until their economy collapses. Then it will be very bad for politics — worse than anything that has ever happened to any Canadian politician. Just watch,” Trump wrote.
Trade relations between the United States and Canada have deteriorated sharply in recent weeks. In August, Washington imposed 50% tariffs on around $20 billion worth of Canadian goods. In response, Canada announced retaliatory tariffs on US goods. They are due to take effect on September 8.