Թրամփը հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցով նավթի մատակարարումները գրեթե լիովին վերականգնվել են
Հորմուզի նեղուցով նավթի մատակարարումների ծավալը գրեթե վերադարձել է Իրանի հետ հակամարտությունից առաջ եղած մակարդակին, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Թրամփն իր Truth Social հարթակում նկար է հրապարակել, ըստ որի այժմ օրական շուրջ 18 միլիոն բարել նավթ է անցնում նեղուցով` հակամարտությունից առաջ եղած 20 միլիոն բարելի համեմատ։
«Հորմուզի նեղուցում նավթի ծավալները վերադարձել են», - նշվում է Թրամփի հրապարակած նկարին կից։
Սեպտեմբերի 2-ին CNN-ը, հղում անելով երկու ամերիկացի պաշտոնյայի, հաղորդել էր, որ ԱՄՆ զինվորականները Հորմուզի նեղուցով ուղեկցել են շուրջ 18 միլիոն բարել նավթ փոխադրող 40 առևտրային նավ։ Այս ծավալն առավելագույնն է դարձել հակամարտության սկսվելուց ի վեր։ Մինչև հակամարտությունը նեղուցով օրական շուրջ 20 միլիոն բարել նավթ ու նավթամթերք էր փոխադրվում։

Трамп заявил, что поставки нефти через Ормузский пролив почти полностью восстановлены
Объем поставок нефти через Ормузский пролив почти вернулся к уровню, существовавшему до конфликта с Ираном, заявил президент США Дональд Трамп.
Как передает “Арменпресс”, Трамп написал это на своей платформе Truth Social, добавив изображение, согласно которому через пролив ежедневно проходит около 18 миллионов баррелей нефти, до начала конфликта было20 миллионов баррелей.
“Объемы нефти в Ормузском проливе вернулись”, — гласит комментарий.
2 сентября CNN со ссылкой на двух американских чиновников сообщил, что американские военные сопроводили через Ормузский пролив 40 торговых судов, перевозивших около 18 миллионов баррелей нефти. Этот объем является самым высоким с начала конфликта. До начала конфликта через пролив ежедневно транспортировалось около 20 миллионов баррелей нефти и нефтепродуктов.