Անկախ ամեն ինչից՝ արտահանման դիվերսիֆիկացիան պետք է լինի մեր ռազմավարությունը. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացիան  պետք է դառնա Հայաստանի կառավարության ռազմավարությունը՝ նույնիսկ այն դեպքում, եթե Ռուսաստանի կողմից Հայաստանից ապրանքների ներմուծման դեմ կիրառվող սահմանափակումները հանվեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին հայտարարել է ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ։
«Ես կարծում եմ, որ եթե նույնիսկ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում բոլոր խնդիրները վերանան, դիվերսիֆիկացիան պետք է դառնա մեր ռազմավարությունը։ Անկախ ամեն ինչից՝ մենք չպետք է շեղվենք այդ ուղղությունից։ Բայց պետք է ուրախությամբ արձանագրել, որ, իհարկե, պրոբլեմ եղավ և պրոբլեմ կա, բայց մյուս կողմից տեսնում ենք, որ այդ պրոբլեմը Կառավարություն-մասնավոր ջանքերի շնորհիվ կառավարվում է»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը 2026 թվականի հունիսի սկզբից սահմանափակումներ է մտցրել Հայաստանից տարբեր ապրանքների ներմուծման նկատմամբ, որոնք մինչ օրս շարունակվում են։ Այդ ֆոնին Հայաստանի կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկել Հայաստանից արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ։ Սեպտեմբերի 2-ին ԵՄ խորհուրդը հավանություն էր տվել Հայաստանի արտահանման շուրջ 80 տոկոսի համար ԵՄ շուկան ազատականացնելու մասին, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ-ից արտահանվող ապրանքների շուրջ 80 տոկոսը ԵՄ շուկա կմտնեն առանց մաքսատուրքերի։

Несмотря ни на что, диверсификация экспорта должна стать нашей стратегией – премьер-министр Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что диверсификация экспортных рынков должна стать стратегией армянского правительства, даже если Россия отменит ограничения на импорт товаров из РА.
Как сообщает Арменпресс, Никол Пашинян заявил об этом на заседании армянского правительства.
«Я считаю, что даже если все проблемы внутри ЕАЭС будут устранены, диверсификация должна стать нашей стратегией. Несмотря ни на что, мы не должны отклоняться от этого направления. Но мы должны с радостью отметить, что, конечно, проблема была и есть, но, с другой стороны, мы видим, что эта проблема решается благодаря усилиям государственного и частного секторов», — сказал премьер-министр Армении.
Напомним, что Россия ввела ограничения на импорт различных товаров из Армении с начала июня 2026 года, и действуют они до сих пор. На этом фоне армянское правительство предприняло шаги по диверсификации экспортных рынков. 20 сентября Совет ЕС одобрил либерализацию рынка ЕС для примерно 80% армянского экспорта, что означает, что около 80% товаров, экспортируемых из Армении, будут поступать на рынок ЕС без таможенных пошлин.