Անկախ ամեն ինչից՝ արտահանման դիվերսիֆիկացիան պետք է լինի մեր ռազմավարությունը. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացիան  պետք է դառնա Հայաստանի կառավարության ռազմավարությունը՝ նույնիսկ այն դեպքում, եթե Ռուսաստանի կողմից Հայաստանից ապրանքների ներմուծման դեմ կիրառվող սահմանափակումները հանվեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին հայտարարել է ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ։
«Ես կարծում եմ, որ եթե նույնիսկ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում բոլոր խնդիրները վերանան, դիվերսիֆիկացիան պետք է դառնա մեր ռազմավարությունը։ Անկախ ամեն ինչից՝ մենք չպետք է շեղվենք այդ ուղղությունից։ Բայց պետք է ուրախությամբ արձանագրել, որ, իհարկե, պրոբլեմ եղավ և պրոբլեմ կա, բայց մյուս կողմից տեսնում ենք, որ այդ պրոբլեմը Կառավարություն-մասնավոր ջանքերի շնորհիվ կառավարվում է»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը 2026 թվականի հունիսի սկզբից սահմանափակումներ է մտցրել Հայաստանից տարբեր ապրանքների ներմուծման նկատմամբ, որոնք մինչ օրս շարունակվում են։ Այդ ֆոնին Հայաստանի կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկել Հայաստանից արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ։ Սեպտեմբերի 2-ին ԵՄ խորհուրդը հավանություն էր տվել Հայաստանի արտահանման շուրջ 80 տոկոսի համար ԵՄ շուկան ազատականացնելու մասին, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ-ից արտահանվող ապրանքների շուրջ 80 տոկոսը ԵՄ շուկա կմտնեն առանց մաքսատուրքերի։

Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday that Armenia should continue diversifying its export markets even if Russia lifts restrictions on imports of Armenian goods.
“I think that even if all problems within the Eurasian Economic Union are resolved, diversification should become our strategy,” he said at a Cabinet meeting.
“Regardless of everything, we should not deviate from this direction. But we should note with satisfaction that, of course, there was and is a problem, but on the other hand, we see that thanks to joint government-private sector efforts, this problem is being managed,” the Armenian prime minister said.
Russia imposed restrictions on imports of various goods from Armenia starting in early June 2026, and the restrictions remain in place to date, prompting the Armenian government to take steps to diversify export markets.
The Council of the EU earlier on September 2 agreed to introduce temporary trade-liberalization measures for Armenian products to support Armenia's economy following trade restrictions imposed by Russia.