Հայաստանը և Իրանը սահմանին «Պարզեցված մաքսային միջանցք» կգործարկեն
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարությունը սեպտեմբերի 3-ին հավանություն է տվել համապատասխան արձանագրության ստորագրմանը։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ օրինապահ տնտեսվարողների համար մաքսային հսկողության և մաքսային ձևակերպումների պարզեցված ընթացակարգերի կիրառման, ապրանքների տեղափոխման գործընթացների դյուրացման նպատակով իրանական կողմից ստացվել է առաջարկ` հայ-իրանական սահմանին «Պարզեցված մաքսային միջանցքի» ներդրման վերաբերյալ և համապատասխան նախագիծ՝ այդ նպատակի իրագործման համար։
Նախատեսվում է, որ «Պարզեցված մաքսային միջանցքի» կիրառման նպատակով կողմերը էլեկտրոնային եղանակով տեղեկություններ են փոխանակելու ապրանքների, տրանսպորտային միջոցների և արտաքին տնտեսական գործունեության մասնակիցների, այդ թվում՝ բեռնափոխադրողների և նրանց աշխատակիցների վերաբերյալ՝ արձանագրությամբ սահմանվող պայմաններին համապատասխան։
«Պարզեցված մաքսային միջանցքը» նախատեսվում է կիրառել նրանց նկատմամբ, որոնց գործունեությունը բնորոշվում է մաքսային օրենսդրության խախտման ցածր ռիսկայնությամբ։ Պարզեցումները կիրառվելու են բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների, բացառությամբ անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցների, և բոլոր տեսակի ապրանքների համար՝ հայաստանյան և իրանական այն սուբյեկտների նկատմամբ, որոնք կօգտվեն «Պարզեցված մաքսային միջանցքից» կամավորության սկզբունքով։
«Պարզեցված մաքսային միջանցքի» ներդրման հիմնական նպատակը արտաքին տնտեսական գործունեության օրինապահ մասնակիցների համար առավել բարենպաստ պայմանների ստեղծումն է, մասնավորապես՝ մաքսային մարմիններում ապրանքների մաքսային հսկողության և ձևակերպումների հետ կապված ընթացակարգերի արագացումը, պահանջվող փաստաթղթերի կրճատումը, ապրանքների վերաբերյալ ստացված տեղեկությունների վերլուծության հիման վրա ռիսկերի կառավարման համակարգի շրջանակներում ապրանքների նկատմամբ մաքսային հսկողության ձևերի և իրականացման ծավալների նվազեցումը, որոնք կհանգեցնեն սահմանին ապրանքների բացթողնման և սպասելաժամանակի էական կրճատմանը։
««Պարզեցված մաքսային միջանցքի» ներդրման և գործարկման համատեքստում էական նշանակություն ունի նաև Մեղրիի սահմանային անցման կետի՝ ներկայումս իրականացվող արդիականացման գործընթացը՝ անհրաժեշտ շենքային պայմանների, ենթակառուցվածքային հնարավորությունների և տեխնիկական հագեցվածության ապահովման տեսանկյունից, ուստի «Պարզեցված մաքսային միջանցքի» լիարժեք ներդրումը հնարավոր կլինի ընթացող շինարարության ավարտից հետո»,- նշված է նախագծում:

Армения и Иран запустят на границе «Упрощенный таможенный коридор»
По сообщению Арменпресс, правительство Армении одобрило подписание соответствующего протокола 3 сентября.
В обосновании проекта говорится, что для облегчения применения упрощенных процедур таможенного контроля и таможенных формальностей для законопослушных субъектов хозяйственной деятельности, а также транспортировки товаров, от иранской стороны поступило предложение о создании «Упрощенного таможенного коридора» на армяно-иранской границе и соответствующего проекта по реализации этой цели.
Планируется, что в целях реализации «Упрощенного таможенного коридора» стороны будут обмениваться в электронном виде информацией о товарах, транспортных средствах и участниках внешнеэкономической деятельности, включая экспедиторов и их сотрудников, в соответствии с условиями, установленными протоколом.
«Упрощенный таможенный коридор» планируется применять к тем, чья деятельность характеризуется низким риском нарушения таможенного законодательства. Упрощения будут применяться ко всем видам транспортных средств, за исключением транспортных средств личного пользования, и ко всем видам грузов, перевозимых армянскими и иранскими субъектами, которые будут использовать «Упрощенный таможенный коридор» на добровольной основе.
Основная цель внедрения «Упрощенного таможенного коридора» — создание более благоприятных условий для законопослушных участников внешнеэкономической деятельности, в частности, ускорение процедур, связанных с таможенным контролем и оформлением товаров в таможенных органах, сокращение необходимого количества документов, уменьшение форм и объемов таможенного контроля товаров в рамках системы управления рисками, основанной на анализе полученной информации о товарах, что приведет к значительному сокращению сроков выпуска товаров и времени ожидания на границе.
«В контексте реализации и эксплуатации «Упрощенного таможенного коридора» текущий процесс модернизации пограничного пункта пропуска Мегри также имеет важное значение с точки зрения обеспечения необходимых строительных условий, инфраструктурных возможностей и технического оснащения, поэтому полномасштабная реализация «Упрощенного таможенного коридора» станет возможной после завершения текущего строительства», — говорится в проекте.