Հայաստանը և Իրանը սահմանին «Պարզեցված մաքսային միջանցք» կգործարկեն
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարությունը սեպտեմբերի 3-ին հավանություն է տվել համապատասխան արձանագրության ստորագրմանը։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ օրինապահ տնտեսվարողների համար մաքսային հսկողության և մաքսային ձևակերպումների պարզեցված ընթացակարգերի կիրառման, ապրանքների տեղափոխման գործընթացների դյուրացման նպատակով իրանական կողմից ստացվել է առաջարկ` հայ-իրանական սահմանին «Պարզեցված մաքսային միջանցքի» ներդրման վերաբերյալ և համապատասխան նախագիծ՝ այդ նպատակի իրագործման համար։
Նախատեսվում է, որ «Պարզեցված մաքսային միջանցքի» կիրառման նպատակով կողմերը էլեկտրոնային եղանակով տեղեկություններ են փոխանակելու ապրանքների, տրանսպորտային միջոցների և արտաքին տնտեսական գործունեության մասնակիցների, այդ թվում՝ բեռնափոխադրողների և նրանց աշխատակիցների վերաբերյալ՝ արձանագրությամբ սահմանվող պայմաններին համապատասխան։
«Պարզեցված մաքսային միջանցքը» նախատեսվում է կիրառել նրանց նկատմամբ, որոնց գործունեությունը բնորոշվում է մաքսային օրենսդրության խախտման ցածր ռիսկայնությամբ։ Պարզեցումները կիրառվելու են բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների, բացառությամբ անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցների, և բոլոր տեսակի ապրանքների համար՝ հայաստանյան և իրանական այն սուբյեկտների նկատմամբ, որոնք կօգտվեն «Պարզեցված մաքսային միջանցքից» կամավորության սկզբունքով։
«Պարզեցված մաքսային միջանցքի» ներդրման հիմնական նպատակը արտաքին տնտեսական գործունեության օրինապահ մասնակիցների համար առավել բարենպաստ պայմանների ստեղծումն է, մասնավորապես՝ մաքսային մարմիններում ապրանքների մաքսային հսկողության և ձևակերպումների հետ կապված ընթացակարգերի արագացումը, պահանջվող փաստաթղթերի կրճատումը, ապրանքների վերաբերյալ ստացված տեղեկությունների վերլուծության հիման վրա ռիսկերի կառավարման համակարգի շրջանակներում ապրանքների նկատմամբ մաքսային հսկողության ձևերի և իրականացման ծավալների նվազեցումը, որոնք կհանգեցնեն սահմանին ապրանքների բացթողնման և սպասելաժամանակի էական կրճատմանը։
««Պարզեցված մաքսային միջանցքի» ներդրման և գործարկման համատեքստում էական նշանակություն ունի նաև Մեղրիի սահմանային անցման կետի՝ ներկայումս իրականացվող արդիականացման գործընթացը՝ անհրաժեշտ շենքային պայմանների, ենթակառուցվածքային հնարավորությունների և տեխնիկական հագեցվածության ապահովման տեսանկյունից, ուստի «Պարզեցված մաքսային միջանցքի» լիարժեք ներդրումը հնարավոր կլինի ընթացող շինարարության ավարտից հետո»,- նշված է նախագծում:

The Armenian Cabinet approved on September 3 the signing of a protocol to launch a simplified customs corridor with Iran.
The government states in the explanatory note to the bill that, in order to apply simplified customs control and customs clearance procedures for law-abiding economic operators and facilitate the process of transporting goods, the Iranian side proposed introducing a “Simplified Customs Corridor” at the Armenian-Iranian border and submitted a relevant draft for this purpose.
Under the proposal, for the purpose of implementing the “Simplified Customs Corridor,” the parties will exchange information electronically, in accordance with the conditions set out in the protocol, on goods, means of transport, and foreign economic activity participants, including carriers and their employees.
The “Simplified Customs Corridor” is intended to apply to those whose activities are characterized by a low risk of violations of customs legislation. The simplifications will apply to all types of means of transport, except for vehicles for personal use, and all types of goods, for Armenian and Iranian entities that voluntarily use the “Simplified Customs Corridor.”
The main objective of introducing the “Simplified Customs Corridor” is to create more favorable conditions for law-abiding participants in foreign economic activity, in particular by speeding up procedures related to customs control and clearance of goods at customs authorities, reducing the number of required documents, and reducing the types and extent of customs control over goods within the risk management system based on the analysis of information received about the goods. These measures will lead to a significant reduction in the time required for the release of goods and waiting time at the border.
“The ongoing modernization of the Meghri border crossing point is also of significant importance in the context of introducing and launching the ‘Simplified Customs Corridor,’ in terms of ensuring the necessary facilities, infrastructure capacity and technical equipment. Therefore, the full implementation of the ‘Simplified Customs Corridor’ will be possible after the completion of the ongoing construction,” the bill states.