ԵՄ-ն Հայաստանի արտահանման շուրջ 80%-ի համար ժամանակավոր առևտրային արտոնություններ է սահմանում
Եվրոպական միության խորհուրդը հավանություն է տվել հայկական արտադրանքի համար առևտրի ժամանակավոր ազատականացման միջոցներ սահմանելու առաջարկին՝ Ռուսաստանի կողմից վերջերս կիրառված առևտրային սահմանափակումներից հետո Հայաստանի տնտեսությանն աջակցելու նպատակով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասվում է ԵՄ խորհրդի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նախատեսվող արտոնյալ ռեժիմով կազատականացվի Հայաստանից ԵՄ արտահանման շուրջ 80 տոկոսը։ Այն նախատեսում է երկու տարով վերացնել ԵՄ ներմուծվող հայկական բազմաթիվ ապրանքների մաքսատուրքերը, այդ թվում՝ որոշ գյուղատնտեսական արտադրանքի համար։
Միջոցները կգործեն կանոնակարգն ուժի մեջ մտնելուց հետո երկու տարի։ Դրանք կընդգրկեն ապրանքատեսակներ, որոնք կազմում են դեպի Ռուսաստան Հայաստանի թարմ մրգերի, բանջարեղենի և բույսերի արտահանման գրեթե 99 տոկոսը, ինչպես նաև խմիչքների և ոգելից ըմպելիքների արտահանման ավելի քան 91 տոկոսը։
ԵՄ խորհուրդը Եվրահանձնաժողովի առաջարկին հավանություն է տվել առանց փոփոխությունների։ Իռլանդիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Հելեն Մաքենթին հայտարարել է, որ որոշումը Հայաստանի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Եվրոպայի աջակցության հստակ ազդակ է։
«Եվրոպան Հայաստանի և նրա ժողովրդի կողքին է, որոնք բարեփոխումների և Եվրոպական միության հետ ավելի սերտ համագործակցության հստակ ուղի են ընտրել։ Այսօրվա որոշումը հստակ ուղերձ է․ տնտեսական հարկադրանքի դեպքում ԵՄ-ն կարձագանքի։ Մենք նոր հնարավորություններ կստեղծենք և կկանգնենք մեր գործընկերների կողքին»,- ասել է Մաքենթին։
Հաղորդագրության համաձայն՝ առաջարկվող կանոնակարգը նպատակ ունի աջակցել Հայաստանին այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի սահմանած առևտրային սահմանափակումները խաթարել են հայկական արտահանումն ու տարանցիկ ուղիները։ Այն նաև միտված է Հայաստան–ԵՄ առևտրային հարաբերությունների ամրապնդմանը՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին համապատասխան։
Արտոնությունների կիրառումը պայմանավորված է լինելու Հայաստանի կողմից ապրանքների ծագման վերաբերյալ գործող կանոնների պահպանմամբ, ԵՄ-ի հետ վարչական համագործակցությամբ և եվրոպական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ նոր առևտրային սահմանափակումներ չսահմանելով։
Հայաստանը պետք է նաև պահպանի Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հիմնարար դրույթները, այդ թվում՝ ժողովրդավարական սկզբունքները, իրավունքի գերակայությունը և մարդու իրավունքները։
Նախատեսված են նաև ԵՄ շուկայի պաշտպանության միջոցներ, որոնք կարող են կիրառվել, եթե հայկական արտադրանքի ներմուծումը բացասաբար ազդի եվրոպական արտադրողների վրա։
Ակնկալվում է, որ Եվրախորհրդարանը սեպտեմբերյան լիագումար նիստում կընդունի առաջարկն առանց փոփոխությունների։ Դրանից հետո ԵՄ խորհուրդը պաշտոնապես կհաստատի կանոնակարգը, որն ուժի մեջ կմտնի ԵՄ պաշտոնական ամսագրում հրապարակմանը հաջորդող օրվանից։

The Council of the EU today agreed to introduce temporary trade-liberalization measures for Armenian products to support Armenia's economy following trade restrictions recently imposed by Russia.
These measures will liberalize around 80% of Armenian exports to the EU, the Council said in a press release.
This preferential arrangement comes with certain conditions and also includes safeguard measures to protect the EU market if imports adversely affect EU producers.
The Council endorsed the Commission proposal without changes, clearing the way for the regulation to be swiftly adopted after the European Parliament is also expected to approve the proposal without amendments.
“Europe stands with Armenia and its people, who have chosen a clear path for reform and closer cooperation with the European Union. Today's decision sends a clear message: when faced with economic coercion, the EU will respond. We will create new opportunities and stand with our partners,” said Helen McEntee, Minister for Foreign Affairs and Trade of Ireland.
The regulation introduces a temporary suspension of import duties for a broad range of Armenian products, including selected agricultural products subject to tariff-rate quotas. The measures will apply for two years from the regulation's entry into force and will cover almost 99% of Armenia's exports of fresh fruit, vegetables and plants to Russia and more than 91% of beverages and spirits.
The proposed regulation is intended to support Armenia after trade restrictions imposed by Russia have disrupted Armenian exports and transit routes. It also aims to strengthen EU-Armenia trade relations in line with the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
The preferential arrangements remain conditional on Armenia complying with the applicable rules of origin, engaging in administrative cooperation with the EU, refraining from introducing new trade restrictions on EU imports and respecting the essential elements of the CEPA, including democratic principles, the rule of law and human rights.
The European Parliament is expected to adopt its position without amendments during its September plenary session. Once that position is formally adopted, the Council will approve it and the regulation will be adopted, entering into force on the day following its publication in the Official journal of the EU.