Կիրանցի զարգացման ծրագիրը՝ միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստի օրակարգում
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի Կիրանց բնակավայրի զարգացման ծրագրի մշակման, հաստատման և իրականացման նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Աշխատանքային խմբում ընդգրկված են ներկայացուցիչներ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեից, Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունից և շահագրգիռ այլ կառույցներից:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Կիրանցի զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները՝ ընդգծելով միջգերատեսչական արդյունավետ համագործակցությունը և ջանքերի համատեղումը։ Նա նշել է, որ Կիրանցն ունի պատմամշակութային, բնապահպանական և զբոսաշրջային ներուժ, որի բացահայտումն ու հանրահռչակումը ներառված է Կառավարության նոր ծրագրում։ Կիրանցը պետք է վերածվի կայուն զբոսաշրջության, մշակութային ժառանգության պահպանության, խաղաղության, նորարարության և համայնքային զարգացման կենտրոնի՝ սահմանամերձ բնակավայրի համար ստեղծելով երկարաժամկետ զարգացման նոր հնարավորություններ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են աշխատանքային խմբի գործունեության շրջանակին, Կիրանց բնակավայրի զարգացման հնարավորություններին, առկա խնդիրներին և առաջնահերթություններին, ծրագրի մշակման հետագա քայլերին և առաջիկա անելիքներին առնչվող հարցեր:
Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել բնակավայրի զարգացման ծրագրի հայեցակարգի մշակմանը: Աշխատանքային խումբը քննարկել է Կիրանցում մշակութային և սպորտային միջոցառումներ անցկացնելու, ինչպես նաև սեպտեմբերի 10-13-ն անցկացվելիք «Tour of Armenia» միջազգային պրոֆեսիոնալ բազմօրյա հեծանվավազքի ժամանակ Կիրանց բնակավայրի ներուժի՝ տարբեր ձևաչափերով ներկայացման հնարավորությունները:

Armenia’s Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan chaired the inaugural meeting of the working group established to develop, approve and implement a development program for Kirants settlement in Ijevan community of Tavush Province.
The ministry said in a press release that the working group includes representatives from the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, the Tourism Committee of the Ministry of Economy, Public Television of Armenia and other interested bodies.
Minister Zhanna Andreasyan highlighted the work being carried out to develop Kirants, emphasizing effective interagency cooperation and joint efforts. She noted that Kirants has historical and cultural, environmental, and tourism potential, the identification and promotion of which is included in the Government’s new program. Kirants should become a center for sustainable tourism, cultural heritage preservation, peace, innovation and community development, creating new long-term development opportunities for the border settlement.
During the meeting, issues related to the scope of the working group’s activities, development opportunities, existing problems and priorities in Kirants, further steps in developing the program, and upcoming tasks were discussed.
In this context, the development of the concept for the settlement’s development program was also addressed.
The working group discussed opportunities to hold cultural and sporting events in Kirants, as well as various formats for presenting the settlement’s potential during the international professional multi-stage cycling race “Tour of Armenia,” which will take place on September 10-13.
A four-day cycling race, the Tour d’Arménie (Tour of Armenia), will be held in Armenia from September 10-13, with the routes covering a total of around 500 kilometers.