Թրամփը հայտարարել է, որ իր դեմ մահափորձերից չի վախենում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ գիտակցում է իր պաշտոնի ռիսկերը և իր դեմ մահափորձերից հետո չի ապրում վախի մեջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Fox News-ի հետ հարցազրույցում։
«Սա վտանգավոր մասնագիտություն է։ Բայց եթե մտածես այդ մասին, լավ չես անի քո գործը։ Եվ ես շատ լավ մարդկանցով եմ շրջապատված», - ասել է Թրամփը՝ բարձր գնահատելով գաղտնի ծառայության, իրավապահների և զինվորականների աշխատանքը։
Թրամփը հավելել է, որ որոշ առումով դա հաճոյախոսություն է, բայց «հաճոյախոսության շատ տարօրինակ դրսևորում»։
«Միայն հզոր նախագահների վրա են կրակում։ Իսկ ես շատ հզոր եմ։ Մենք փոխեցինք աշխարհը, մենք փրկեցինք մեր երկիրը», - ասել է Թրամփը։
2024 թ. հուլիսին Փենսիլվանիայի նահանգի Բաթլեր քաղաքում նախընտրական հանրահավաքի ժամանակ Թրամփի վրա կրակել էին, և նա վիրավորվել էր աջ ականջից։
2026 թ․ ապրիլի 25-ին 31-ամյա կալիֆոռնիացին կրակ էր բացել Վաշինգտոնի հյուրանոցներից մեկում լրատվամիջոցների աշխատակիցների համար կազմակերպված ընթրիքի ժամանակ։ Նախագահը չի տուժել, իսկ հարձակվողը ձերբակալվել է ԱՄՆ գաղտնի ծառայության կողմից։

Трамп заявил, что не боится попыток покушений на него
Президент США Дональд Трамп заявил, что понимает риски своего положения и не живёт в страхе после попыток покушений, совршенных на него. Как сообщает “Арменпресс”, он сказал это в интервью Fox News.
“Это опасная профессия. (...) Только во влиятельных президентов стреляют или подстреливают. А я очень влиятельный. Мы изменили весь мир, мы спасли нашу страну”, — сказал Трамп, высоко оценив работу Секретной службы, правоохранительных органов и ВС.
Трамп добавил, что в некотором смысле это комплимент, но “очень странная форма комплимента”.
В июле 2024 года на предвыборном митинге в Батлере, штат Пенсильвания, Трамп был ранен в правое ухо.
25 апреля 2026 года 31-летний калифорниец открыл огонь на ужине для СМИ в отеле Вашингтона. Президент не пострадал, а нападавший был задержан Секретной службой США.