Առաջին անգամ տարածաշրջանում կներկայացվի Թորոս Ալաջաջյանի լուսանկարչության ոլորտի բացառիկ անուններ ընդգրկող հավաքածուն
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող Արդի Արվեստի Կենտրոնը («ՀայԱրտ» Կենտրոն), համագործակցությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանության և Հայաստանում Ֆրանսիական ինստիտուտի՝ լուսանկարչության երկուհարյուրամյա հոբելյանի կապակցությամբ առաջին անգամ Հայաստանում և տարածաշրջանում կներկայացնի Թորոս Ալաջաջյանի «Սև և սպիտակի լույսը» խորագրով լայնածավալ հետահայաց ցուցահանդեսը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Թորոս Ալաջաջյանի բացառիկ հավաքածուն ներկայացնող ցուցահանդեսը կգործի  սեպտեմբերի 11-ից դեկտեմբերի 11-ը։
Այն կներկայացնի 13 երկրի, 55 լուսանկարչի 114 սև-սպիտակ լուսապատկեր՝ անդրադառնալով լուսանկարչության և լուսատպության արվեստի զարգացմանն ու փոխկապակցվածությանը։
«Սև և սպիտակի լույսը» ցուցահանդեսն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում լուսանկարչական տպագրության վարպետի դերին՝ ներկայացնելով լուսատպության անվանի վարպետ Թորոս Ալաջաջյանի՝ Փարիզում շուրջ վեց տասնամյակի ընթացքում ստեղծած սև-սպիտակ անալոգային լուսանկարչության հսկայածավալ ժառանգությունը։
Հետահայաց ցուցադրությունը հնարավորություն է ընձեռում բացահայտելու լուսանկարչի և տպագրության վարպետի ստեղծագործական երկխոսությունը, որի արդյունքում լուսանկարը ստանում է իր վերջնական տեսքն ու ամբողջական արտահայտչականությունը։ Ցուցադրվող աշխատանքների մեծ մասը ներկայացնում է Թորոս Ալաջաջյանի անձնական հավաքածուն։
Թորոս Ալաջաջյանի ընդգրկուն հավաքածուի առաջին ցուցադրության առանցքում այն գաղափարն է, որ լուսանկարը միայն լուսանկարչի աշխատանքի արդյունքը չէ։
Լուսանկարչական կադրի ստեղծմանը հաջորդող լուսատպության գործընթացը կարևոր դերակատարություն է ստանձնում ստեղծագործության վերջնական ընկալման և դրա գեղարվեստական ներուժի բացահայտման գործում։
Այդ մոտեցումն ընդգծել է նաև Անրի Կարտիե-Բրեսոնը՝ նշելով.
«Լուսանկարը սահմանում է ակնթարթը, իսկ լուսատպությունը՝ հավերժությունը»։
Արդի Արվեստի Կենտրոնի տնօրեն Սոնա Հարությունյանի (Ա․Մ․) խոսքով՝ ցուցահանդեսը կարևոր նշանակություն է կրում ոչ միայն լուսանկարչության պատմության, այլև՝ մշակութային ժառանգության պահպանման և հանրայնացման տեսանկյունից. «Թորոս Ալաջաջյանի բազմամյա ստեղծագործական ժառանգությունը հնարավորություն է տալիս նոր դիտանկյունից անդրադառնալ լուսանկարչության և լուսատպության փոխկապակցվածությանը. «Սև և սպիտակի լույսը» խորագիրը կրող լայնածավալ ցուցահանդեսը կարևոր արվեստային նախագիծ է, որը Երևանում ներկայացնում է միջազգային նշանակության լուսանկարչական ժառանգություն և միաժամանակ ընդգծում է տպագրական վարպետության դերը լուսանկարչական ստեղծագործության ամբողջականացման գործում։ Ուրախ ենք, որ այս նշանակալի նախագիծը ներկայացվում է Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող «ՀայԱրտ» Կենտրոնում, և հատկապես կարևորում ենք Թորոս Ալաջաջյանի անձնական ներկայությունը ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը»։
Հայաստանում և տարածաշրջանում առաջին անգամ հանրությանը ներկայացվող և մասնագիտական հանրության համար բացառիկ իրադարձություն հանդիսացող «Սև և սպիտակի լույսը» ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը կկայանա 2026թ․-ի սեպտեմբերի 11-ին, ժամը 19:00-ին, Արդի Արվեստի Կենտրոնում՝ Մաշտոցի պողոտա 7ա հասցեում։

Yerevan to host region’s first exhibition of Toros Aladjajian’s collection
A major retrospective exhibition by photographer and master printer Toros Aladjajian, titled “The Light of Black and White,” will be presented in Armenia and the region for the first time to mark the 200th anniversary of photography.
The exhibition is organized by the Center for Contemporary Art (“HayArt Center”), under the Yerevan Municipality, in cooperation with the Embassy of France in Armenia and the French Institute in Armenia.
The exhibition will run from September 11 to December 11 and will feature 114 black-and-white photographs by 55 photographers from 13 countries, exploring the development and interconnection of photography and photographic printing.
The exhibition places particular emphasis on the role of the master printer, presenting Aladjajian’s extensive legacy of black-and-white analog photography and printing created over nearly six decades in Paris.
The retrospective offers an opportunity to explore the creative dialogue between the photographer and the master printer, through which a photograph acquires its final form and full expressiveness. Most of the works on display are from Aladjajian’s personal collection.
The central idea of the exhibition is that a photograph is not solely the result of the photographer’s work. The printing process that follows the creation of a photographic image plays an important role in the final perception of the work and in revealing its artistic potential.
Henri Cartier-Bresson, a renowned French photographer and one of the pioneers of modern photojournalism, also emphasized this approach, saying: “Photography defines the moment, while printing defines eternity.”
According to Sona Harutyunyan, director of the Center for Contemporary Art, the exhibition is important not only from the perspective of the history of photography but also in terms of preserving and promoting cultural heritage.
“Toros Aladjajian’s decades-long creative legacy provides an opportunity to examine the relationship between photography and photographic printing from a new perspective. The large-scale exhibition ‘The Light of Black and White’ is an important artistic project that presents internationally significant photographic heritage in Yerevan while also highlighting the role of printing craftsmanship in completing a photographic work.
“We are pleased that this significant project is being presented at the HayArt Center, operated under the Yerevan Municipality, and particularly value Toros Aladjajian’s personal presence at the exhibition’s opening ceremony,” Harutyunyan said.
The opening ceremony of “The Light of Black and White,” being presented to the public in Armenia and the region for the first time, will take place on September 11, 2026, at 7:00 p.m. at the Center for Contemporary Art, 7a Mashtots Avenue, Yerevan.