Թրամփը հայտարարել է ԻՀՊԿ-ի հետ բանակցությունների մասին՝ Իրանին կոչ անելով հանձնվել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fox News-ի հետ հեռախոսային հարցազրույցում կոչ է արել Իրանին «սպիտակ դրոշ» բարձրացնել և հանձնվել, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Լրագրողը Թրամփին հարց է ուղղել իրանական կողմի հետ շփումների մասին։ Նախագահը հաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները ոչ պաշտոնական ուղիներով կապ է պահպանում Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հետ։
Հեռուստաալիքը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև վերջնական համաձայնության հասնելու համար հունիսին կնքված հուշագրով նախատեսված 60-օրյա ժամկետն օգոստոսի 17-ին լրանում է։
Թրամփը լրագրողին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն չի շտապում Իրանի հետ համաձայնության հասնելու հարցում։ Թրամփի խոսքով՝ Իրանը, կարծես, նույնպես չի ցանկանում ԱՄՆ-ի հետ դիվանագիտական լուծման հասնել։
Նախագահը շեշտել է, որ ԱՄՆ ուժերի կողմից Իրանի նավահանգիստների շրջափակումը շարունակում է տնտեսական ճնշում գործադրել երկրի վրա։
Նա միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ մինչև այժմ Իրանի դեմ հակամարտության ընթացքում օգտագործվել է Մերձավոր Արևելքում տեղակայված ամերիկյան զենքերի շատ չնչին քանակությունը։

Трамп объявил о переговорах с КСИР, призвав Иран к капитуляции
Президент США Дональд Трамп в телефонном интервью телеканалу Fox News призвал Иран поднять «белый флаг» и сдаться, сообщает Арменпресс.
Журналист спросил Трампа о контактах с иранской стороной. Президент подтвердил, что США поддерживают неформальные контакты с Корпусом стражей исламской революции (КСИР) Ирана.
Телеканал напоминает, что 60-дневный срок, установленный меморандумом, подписанным в июне между США и Ираном, для достижения окончательного соглашения истекает 17 августа.
Трамп заявил журналисту, что США не спешат достигать соглашения с Ираном. По словам Трампа, Иран также, похоже, не хочет достигать дипломатического решения с США.
Президент подчеркнул, что блокада иранских портов американскими войсками продолжает оказывать экономическое давление на страну.
В то же время он подчеркнул, что до сих пор в конфликте против Ирана было использовано лишь очень небольшое количество американского оружия, размещенного на Ближнем Востоке.