Թրամփը 100% մաքսատուրքեր է սահմանել որոշ ԱԹՍ-ների ներմուծման համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է փաստաթուղթ, որով նախատեսվում է մաքսատուրքեր սահմանել անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) և դրանց բաղադրիչների ներմուծման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Սպիտակ տունը։
«Հռչակագրով 100% արժեքային մաքսատուրք է սահմանվում որոշակի չափերի կամ որոշակի հնարավորություններով անօդաչու թռչող սարքերի համար, որոնք հատկապես զգայուն են ազգային անվտանգության նպատակների առումով, այդ անօդաչու թռչող սարքերի արձակման կայանքների և այդ անօդաչու թռչող սարքերի որոշակի կարևոր բաղադրիչների համար: Այս կատեգորիան ներառում է 25 կիլոգրամից ավելի առավելագույն թռիչքային քաշ ունեցող ԱԹՍ-ները և ջերմային պատկերման հնարավորություններով ԱԹՍ-ները», - նշված է փաստաթղթում։
Բացի այդ, 25% արժեքային մաքսատուրք է սահմանվում որոշակի ԱԹՍ-ների ներմուծման համար, որոնք ավելի փոքր չափեր ունեն և չունեն այն հնարավորությունները, որոնք հատկապես վտանգում են ազգային անվտանգությունը։
Նաև, ըստ փաստաթղթի, 15% մաքսատուրք է սահմանվում «այն ԱԹՍ-ների և դրանց բաղադրիչների վրա, որոնք ներմուծվում են Եվրամիությունից, Ճապոնիայից, Լիխտենշտայնից, Կորեայի Հանրապետությունից, Շվեյցարիայից և Թայվանից», և 10% մաքսատուրք՝ Միացյալ Թագավորությունից ներմուծված ԱԹՍ-ների համար։
ԱՄՆ նախագահն այս քայլերը հիմնավորել է ազգային անվտանգության նկատառումներով։ Մասնավորապես, ըստ նրա, ամերիկյան ընկերությունները բավարար քանակությամբ անօդաչուներ չեն արտադրում, և Միացյալ Նահանգներն սկսել է չափազանց շատ կախվածություն ունենալ արտասահմանից դրանց մատակարարումներից։

Трамп вводит 100% пошлины на импорт некоторых беспилотников
Президент США Дональд Трамп подписал документ, предусматривающий введение пошлин на импорт беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) и их компонентов. По сообщению Арменпресс, Белый дом опубликовал сообщение по этому поводу.
«В декларации устанавливается таможенная пошлина в размере 100% от стоимости (адвалорная пошлина) на беспилотные летательные аппараты (БПЛА) определенных габаритов или характеристик — в частности, на те, что имеют важное значение для национальной безопасности, — а также на системы их запуска и некоторые критически важные компоненты. К этой категории относятся БПЛА с максимальной взлетной массой более 25 килограммов и аппараты, оснащенные системами тепловидения», — говорится в документе.
Кроме того, вводится 25% адвалорная пошлина на импорт некоторых БПЛА меньшего размера, не обладающих возможностями представлять особую угрозу национальной безопасности.
Кроме того, согласно документу, вводится 15-процентная пошлина на «беспилотные летательные аппараты и их компоненты, импортируемые из Европейского союза, Японии, Лихтенштейна, Республики Корея, Швейцарии и Тайваня», и 10-процентная пошлина на беспилотные летательные аппараты, импортируемые из Великобритании.
Президент США обосновал эти шаги соображениями национальной безопасности. В частности, по его словам, американские компании не производят достаточное количество дронов, и Соединенные Штаты стали слишком зависимы от их поставок из-за рубежа.