Վենսը Զելենսկուն խնդրել է դադարեցնել Սև ծովում լցանավերի դեմ հարձակումները. FT
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հուլիսի 31-ին զանգահարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկուն՝ խնդրելով նրան դադարեցնել երկրի զինված ուժերի կողմից Սև ծովում լցանավերի վրա հարձակումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Financial Times պարբերականը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրների։
Ուկրաինայի կառավարությանը մոտ կանգնած աղբյուրները հայտնել են, որ Վենսի խնդրանքից հետո Զելենսկին հրահանգել է «սառեցնել» նավթատար լցանավերին հասցվող ինտենսիվ հարվածները։
Ըստ հրապարակման՝ Սպիտակ տունը դժգոհ է եղել, որ Ուկրաինան ավելի է ապակայունացնում նավթի շուկաները, ինչպես նաև վնասում ամերիկյան ընկերություններին։ Բանն այն է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերի հարվածի տակ են հայտնվել նաև այն լցանավերը, որոնք Ղազախստանից նավթ էին տեղափոխում Ռուսաստանի Նովոռոսիյսկի նավահանգստում գտնվող Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի տերմինալ։ Ամերիկյան առաջատար նավթային Chevron և ExxonMobil ընկերությունները, որոնք Ղազախստանի խոշորագույն Թենգիզի նավթահանքի համասեփականատերերն են, արդյունահանված նավթը համաշխարհային շուկա են արտահանում հենց Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի խողովակաշարով։
FT-ն նշում է, որ հուլիսի 31-ին Վենսի և Զելենսկու զրույցից հետո Ուկրաինայի պաշտպանության ուժերն այլևս չեն հարվածել կոնսորցիումի մոտակայքում գտնվող նավերին։
Ըստ աղբյուրների՝ Ուկրաինայի նախագահը խոստացել է դադարեցնել Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի ենթակառուցվածքների կամ ոչ ռուսական նավերի վրա հարձակումները, եթե դրանք չեն ենթարկվում ուկրաինական պատժամիջոցների և չեն տեղափոխում ռուսական նավթ կամ այլ ռուսական բեռներ։
Ուկրաինացի աղբյուրը հավելել է, որ ի պատասխան ԱՄՆ-ի խնդրանքի՝ Կիևը ստեղծել է համապատասխան մեխանիզմներ։

Вэнс попросил Зеленского прекратить нападения на танкеры в Черном море
Вице-президент США Дж. Д. Вэнс 31 июля позвонил президенту Украины Владимиру Зеленскому, попросив его прекратить нападения вооруженных сил страны на танкеры в Черном море. Как передает Арменпресс, об этом сообщило издание Financial Times со ссылкой на информированные источники.
Источники, близкие к украинскому правительству, сообщили, что после просьбы Вэнса Зеленский распорядился «заморозить» интенсивные нападения на нефтяные танкеры.
По данным издания, Белый дом был недоволен тем, что Украина продолжает дестабилизировать нефтяные рынки, а также наносит ущерб американским компаниям. Дело в том, что танкеры, перевозившие нефть из Казахстана на терминал Каспийского трубопроводного консорциума в российском порту Новороссийск, также подвергались нападениям со стороны украинских вооруженных сил. Ведущие американские нефтяные компании Chevron и ExxonMobil, являющиеся совладельцами крупнейшего Тенгизского нефтяного месторождения в Казахстане, экспортируют добытую нефть на мировой рынок через трубопровод Каспийского трубопроводного консорциума.
Financial Times отмечает, что после разговора между Вэнсом и Зеленским 31 июля украинские силы обороны больше не нападали на суда вблизи консорциума.
По данным источников, президент Украины пообещал прекратить нападения на инфраструктуру Каспийского трубопроводного консорциума или на суда, не являющиеся российскими, если они не подпадают под украинские санкции и не перевозят российскую нефть или другие российские грузы.