Ղալիբաֆը Թրամփին կոչ է արել դադարեցնել «թատրոնը» և կատարել պարտավորությունները
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը ձախողված է համարել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ռազմավարությունը՝ կոչ անելով կատարել հակամարտության կարգավորման համար ստանձնած պարտավորությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրառում է կատարել X սոցիալական հարթակում։
«Ահաբեկումը, խոստումների խախտումը և կեղծ լուրերի օգտագործումը՝ որպես լծակ, ձախողված ռազմավարություն է։ Ընդունեք փաստերը և կատարեք ձեր պարտավորությունները։ Մեզ այլևս թատրոն պետք չէ», - նշել է Ղալիբաֆը:
Նա հիշեցրել է, որ Թրամփը վերջին շաբաթներին մե՛րթ խոստանում է նոր զանգվածային հարվածներ Իրանի տարածքին, մե՛րթ կրկին ասում է, թե Թեհրանը ցանկանում է բանակցություններ վարել։
«Դա կրկնվող թատերական դիվանագիտություն է», - գրել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակը։
Միացյալ Նահանգների նախագահն օգոստոսի 7-ի գիշերը կրկին հայտարարել է, որ գոհ է, թե ինչպես են առաջ ընթանում Իրանի հետ բանակցությունները հակամարտության կարգավորման շուրջ՝ նշելով, որ արագ արդյունքների հասնելու հույս ունի։
«Ենթադրում եմ՝ շատ շուտով ամեն ինչ կավարտվի։ Կարծում եմ, որ իրանցիները չեն կարող երկար շարունակել դիմակայությունը», - Սպիտակ տանն ասել է Թրամփը լրագրողներին։
Օգոստոսի 5-ին Fox News-ի հետ հարցազրույցում նա հայտարարել էր, որ Թեհրանը շուտով կբացի Հորմուզի նեղուցը, այլապես ամերիկացի զինվորականները «շատ ուժգին հարված» կհասցնեն Իրանին: Օգոստոսի 6-ին էլ Թրամփը հայտարարել էր, որ Թեհրանի խնդրանքով չեղարկել է Իրանին լայնածավալ հարվածներ հասցնելու ծրագիրը։

Галибаф призвал Трампа прекратить “театр” и выполнять свои обязательства
Спикер Меджлиса Ирана Мохаммад Багер Галибаф назвал стратегию президента США Дональда Трампа провальной, призвав его к выполнению взятых на себя обязательств по урегулированию конфликта. Как сообщает “Арменпресс”, он написал об этом в социальной сети X.
“Использование запугивания, нарушения обещаний и фейковых новостей в качестве рычага давления - провальная стратегия. Признайте факты и выполните свои обязательства. Нам не нужно больше театра”, — написал Галибаф.
Он напомнил, что в последние недели Трамп неоднократно обещал новые массированные удары по иранской территории, неоднократно заявляя, что Тегеран хочет вести переговоры.
“Это повторяющаяся театральная дипломатия”, — заметил спикер Меджлиса.
В ночь на 7 августа президент США вновь заявил, что доволен ходом переговоров с Ираном по урегулированию конфликта, отметив, что надеется на скорейшее достижение результатов.
“Думаю, довольно скоро все закончится. Я полагаю, что иранцы не смогут еще долго продолжать противостояние”, — заявил Трамп журналистам в Белом доме.
В интервью телеканалу Fox News 5 августа он заявил, что Тегеран вскоре откроет Ормузский пролив, иначе американские военные нанесут Ирану “очень сильный” удар. 6 августа Трамп заявил, что отменил запланированный крупный удар по Ирану по просьбе Тегерана.