Հայտնի տնտեսագետ և հրապարակախոս Նասիմ Նիկոլաս Թալեբը հրաժարվել է մեկնել Ադրբեջան՝ ի աջակցություն Ռուբեն Վարդանյանի
Տնտեսագետ, աշխարհահռչակ փիլիսոփա և գրող Նասիմ Նիկոլաս Թալեբը հրաժարվել է Ադրբեջանում դասախոսությամբ հանդես գալ՝ իր մերժումը հիմնավորելով Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի՝ Բաքվի բանտում ապօրինի պահվելու հանգամանքով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Նասիմ Թալեբը գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբլոգում։
«Ինձ դասախոսություն կարդալու համար հրավիրել էին Ադրբեջան։ Ես հրաժարվեցի (նրանք զգալիորեն բարձրացրին առաջարկվող հոնորարը՝ չհասկանալով իմ էթիկան և կարծելով, թե դա կարող է որևէ բան փոխել)։ Ես ոտք չեմ դնի Ադրբեջան, քանի դեռ Ռուբեն Վարդանյանը բանտարկված է այնտեղ»,-գրել է նա։
Նասիմ Թալեբը համաշխարհային ճանաչում է ձեռք բերել իր «Սև կարապ» (The Black Swan) գրքով, որտեղ ներկայացնում է դժվար կանխատեսելի, բայց մեծ ազդեցություն ունեցող իրադարձությունների տեսությունը։ Նա նաև «Antifragile», «Fooled by Randomness» և «Skin in the Game» գրքերի հեղինակն է և համարվում է ռիսկերի, անորոշության ու ֆինանսական շուկաների վերաբերյալ ժամանակակից ամենաազդեցիկ մտածողներից մեկը։
Նա ծնվել է Լիբանանում՝ լիբանանահայերի հետ պատմական կապեր ունեցող հին հունական ուղղափառ (անտիոքյան) լևանտյան ընտանիքում։
Թալեբը Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի տարիներին տեղափոխվել է Միացյալ Նահանգներ, որտեղ հետագայում դարձել է ֆինանսական թրեյդեր, էսսեիստ և համաշխարհային ճանաչում ունեցող մտածող։
2023-ի դեկտեմբերին նա այցելել էր Հայաստան։
Բաքվի դատարանը փետրվարի 17-ին հրապարակել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շինծու քրեական գործով դատավճիռը, որի համաձայն՝ Վարդանյանը դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։

Известный экономист и публицист Нассим Талеб отказался ехать в Азербайджан в поддержку Рубена Варданяна
Известный экономист и публицист Нассим Талеб отказался прочесть лекцию в Азербайджане, обосновав свой отказ тем, что в бакинской тюрьме незаконно содержится бывший государственный министр Нагорного Карабаха Рубен Варданян.
Как сообщает “Арменпресс”, Нассим Талеб написал об этом в своем микроблоге в X.
“Меня пригласили в Азербайджан прочитать лекцию. Я отказался (они значительно увеличили предложенный гонорар, не понимая моей этики и думая, что это что-то изменит). Я не ступлю на землю Азербайджана, пока Рубен Варданян находится там в тюрьме”, — написал он.
Was asked to go to Azerbaijan for a lecture. I declined (they yuugely upped their offer, not understanding my ethics, thinking it would make a difference). I will not set foot in Azerbaijan with Reuben Vardanyan jailed there.
— Nassim Nicholas Taleb (@nntaleb) August 2, 2026
Нассим Талеб стал более известен благодаря своей книге “Черный лебедь”, в которой изложена теория непредсказуемых, но весьма влиятельных событий. Он также является автором книг “Антихрупкость”, “Обманутые случайностью” и “Риск в игре” и считается одним из самых влиятельных современных мыслителей в области риска, неопределенности и финансовых рынков.
Он родился в Ливане в греческой православной (антиохийской) левантийской семье, исторически связанной с ливанскими армянами.
Нассим Талеб переехал в Соединенные Штаты во время гражданской войны в Ливане, где позже стал финансовым трейдером, эссеистом и признанным мыслителем.
Он посетил Армению в декабре 2023 года.
17 февраля бакинский суд вынес вердикт по сфабрикованному уголовному делу против бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна, согласно которому Варданян был приговорен к 20 годам лишения свободы.
Прокурор требовал пожизненного заключения для Рубена Варданяна.
Рубен Варданян был незаконно арестован азербайджанскими правоохранительными органами и доставлен в Баку 27 сентября 2023 года после военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха. В Азербайджане ему были предъявлены ложные обвинения по нескольким статьям.