«Wildberries»-ը հաշվարկում է լոգիստիկ ենթակառուցվածքի միջադեպերից տուժած վաճառողների վնասները
«Wildberries» առևտրային հարթակը սկսել է հաշվարկել ընկերության լոգիստիկ ենթակառուցվածքի հետ կապված վերջին իրադարձությունների հետևանքով վաճառողների ապրանքներին պատճառված վնասները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը՝ անդրադառնալով նախարարի տեղակալներ Նարեկ Հովակիմյանի և Լիլյա Սիրականյանի՝ «Wildberries»-ի ներկայացուցիչների հետ հուլիսի 30-ին կայացած հանդիպմանը։
«Wildberries»-ի ներկայացուցիչների խոսքով՝ տուժած վաճառողների փոխհատուցման և աջակցության մեխանիզմներն ու մոտեցումներն ավարտական փուլում են։ Գործընթացի վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություն կտրամադրվի։ Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում էլեկտրոնային առևտրի զարգացումը, ձեռնարկատերերի աջակցությունը, ընթացակարգերի դյուրացումը և համագործակցության հետագա ուղղությունները։ Ընկերության ներկայացուցիչները կարևորել են Հայաստանի դերը տարածաշրջանում էլեկտրոնային առևտրի զարգացման հեռանկարի տեսանկյունից։
Հուլիսի 18-ից Ռուսաստանի տարբեր շրջաններում «Wildberries»-ի մի շարք պահեստներ և լոգիստիկ կենտրոններ ենթարկվել են ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների։ Դրանց հետևանքով հրդեհներ են բռնկվել, վնասվել են պահեստավորված ապրանքները, իսկ ընկերության բաշխման ցանցի աշխատանքը որոշ ուղղություններով խաթարվել է։ Հուլիսի 30-ին հարվածներ են գրանցվել նաև Պենզայի և Սարապուլի լոգիստիկ օբյեկտներում։
Տուժածների թվում կան նաև Հայաստանից հարթակի միջոցով առևտուր իրականացնող տնտեսավարողներ։ Առանձին հայաստանցի վաճառողներ հայտնել են մի քանի միլիոն դրամի հասնող կորուստների մասին։
«Wildberries»-ը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ առաջին աջակցության վճարները տրամադրվել են ավելի քան 88 հազար վաճառողի։ Ընկերությունը տուժած վաճառողների համար սահմանել է նաև անվճար տարանցիկ մատակարարումներ տարածաշրջանային պահեստներ, ապրանքների պահպանման զեղչեր, վարկային արձակուրդներ և լոգիստիկ ծախսերը մեղմող այլ միջոցներ։

Wildberries подсчитывает убытки продавцов, пострадавших от инцидентов с логистической инфраструктурой
Торговая платформа Wildberries начала подсчитывать убытки, причиненные товарам продавцов в результате последних событий, связанных с логистической инфраструктурой компании.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства экономики Армении, заместители министра Нарек Овакимян и Лилия Сираканян 30 июля провели встречу с представителями Wildberries.
По словам представителей Wildberries, механизмы и подходы к компенсации и поддержке пострадавших продавцов находятся на завершающей стадии. Дополнительная информация о процессе будет предоставлена.
На встрече были обсуждены вопросы развития электронной торговли в Армении, поддержки предпринимателей, упрощения процедур и дальнейших направлений сотрудничества. Представители компании подчеркнули роль Армении с точки зрения перспективы развития электронной торговли в регионе.
С 18 июля в различных регионах России ряд складов и логистических центров Wildberries подвергся ударам украинских беспилотных летательных аппаратов. В их результате вспыхнули пожары, повреждены складированные товары, а работа распределительной сети компании в некоторых направлениях нарушена. 30 июля удары были зафиксированы также на логистических объектах Пензы и Сарапула.
В числе пострадавших есть также хозяйствующие субъекты, осуществляющие торговлю из Армении посредством платформы. Отдельные армянские продавцы сообщили о потерях, достигающих нескольких млн драмов.
Wildberries ранее заявляла, что первые выплаты поддержки были предоставлены более чем 88 тысячам продавцов. Компания также установила для пострадавших продавцов бесплатные транзитные поставки на региональные склады, скидки на хранение товаров, кредитные каникулы и другие меры, смягчающие логистические расходы.